| RAY a întrebat:

De ce europeni nu sunt asa puternici in tehnologie ca asiatici, americani, haine etc peste tot made in china la toate modelele de laptop /pc /tv etc chiar ce producatorii europeni mai exista? nu vorbesc de masinii
am vazut si made in Turcia la haine

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Faptul ca pe haine, pe jucarii si pe produse scrie "Made in China" inseamna ca produsele au fost facute in China, in fabrici chinezesti, de chinezi. Dar de regula, toate brandurile care platesc forta de munca chinezeasca sunt detinute de europeni. Platesc chinezii pentru ca acolo materialele si forta de munca sunt mult mai ieftine decat in Europa. Europa (mai ales cea de vest) nu o duce atat de bine fara sa produca nimic.
Cat despre producatori, a zis bine cine a zis de masinile produse in Germania.

11 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Masinile bengoase ale nemtiilor, cu ele ne putem lauda, bmw, audi wolksvagen

| Anonimuserr a răspuns:

Răspuns scurt.
Pentru că, creierele asiatice au fost cumpărate de americnai sau au rămas la ei în țară să producă, sa creeze.
Dar aici te contrazic, suntem puternici al tehnologie, eu zic să te uiți la lista invențiilor și ai să vezi câți europeni sunt tari. Deci, sunt și europeni tari dar cei din sud estul și estul Europei sunt foarte iscusiți față de cei din vest.

| RAY explică (pentru Anonimuserr):

Daca vorbesti de inventi ai dreptate, eu vorbesc de producatori din prezent

| Anonimuserr a răspuns (pentru RAY):

Exceptând Nokia care deja s-a prăbușit, da asiaticii sunt tari, investesc în asta. În adn-ul lor este înscrisă inteligența și stilul acela de muncă serios. Și da, coreenii, japonezii, chinezii cu alte cuvinte asiaticii,, cei cu ochi mici" se pare că dintotdeauna au fost așa deștepți. AMintește-ți busola a fost inventată în China, praful de pușcă și multe alte invenții. Ei și-au cultivat inteligența și au fost serioși în tot ce au făcut. Era normal să se întâmple așa ca marile firme de electronice să se regăseacă în ASIA. SĂ nu credeți că Iphone folosește aparatură americană, cumpără de pe la Sharp display-uri procesoare, memorii și le asamblează sub brandul Apple, asta așa ca exemplu.
Aș spune că mașinile germane sunt chiar cele mai bune. Uită-te la ultimul BMW Seria 7 și Mercedes S Class și ai să te convingi, putere, robustețe, confort sporit, eleganță ieșită din comun.
Legat de electronice device-uri, Coreea de Sud cea mai tare urmată de Japonia și China. Oricum sunt cam la egalitate aceste țări.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

In caz ca n-ai trecut pe la orele de geografie, din tarile occidentale au disparut fabricile imense, nu-i forta de munca suficienta, ei se axeaza pe alte chestii, in Germania e o traditie fabricarea masinilor, d-aia se continua, la fel si in UK. Pana si noi ne asamblam Allview-urile in China...

| RAY explică (pentru Th3AbSinTh3):

Allview-urile sunt romanesti?

| RAY explică (pentru Th3AbSinTh3):

Nu am mai facut o ora de geografie din clasa a opta adica din generala din 2003, la seral nu faceam geografie

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru RAY):

Da, pe hartie, calitatea e deplorabila totusi

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru RAY):

Si manualele dupa care am facut eu sunt din 2000 cred...

| RAY explică (pentru Th3AbSinTh3):

O data am vb cu profu de geografie da de politica atat in 4 ani de liceu

| RAY explică (pentru Anonimuserr):

Si tu meriti funda, daca as putea as da la toti 4