| Bebelea a întrebat:

De ce femeile sunt atât de neimportante în univers și bărbații domina?

48 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Bărbaţii domină universul?

| sabin89 a răspuns:

"... Şi-avea o fată - fata lui - icoană-ntr-un altar s-o pui
La închinat."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca femeile au fost oprimate si discriminate mii de ani.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Wa... stai asa, de unde pana unde ai dedus acest lucru? :/

Barbatii domina? Pai? Cum? Ca doar sunt mai multe femei ca barbati pe acest Pamant.

Ok, inteleg ce ai vrut sa faci aici, mai ales pentru ca ai primit extrem de multe raspunsuri cum ca nu este asa. Si presupun ca si tu stiai asta thinking

| Frank51 a răspuns:

Fix beleaua zice laughing

Răspuns utilizator avertizat
| TheGentleman a răspuns:

Pentru că așa este structurată în general societatea mamiferelor

| DonEduardo a răspuns:

Cine a zis asa ceva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femeile au inteligenta mai de moment
Adica nu vezi o femeie sa rezolve probleme grave in timp ele prefera sa faca zacusca si sa tipe
Putere de munca 0 inginerie sa zic asa tot 0
Unde e un barbat se cunoaste se construieste apare inovatie etc
Unde e femeie e plin de fite si nu se imbunatateste nimic
Femeia nu stie cum se fac lucrurile ea doar le vrea pe alea bune
Ca nu le merita nu conteaza
Barbati slabi executa pentru femei
Barbati destepti fac lucruri mari care raman generatii in istorie
Nu ai sa vezi in istorie femei care au construit sau au condus si au facut schimbari
Nici cremele cu care se sleiesc ele pe fata nu sunt facute de ele totul e facut de barbati ele sunt accesorii sau electrocasnice cum era glumele cu masina de spalat
Ele au egalitate asa cum si animalele sunt protejate de lege
Dar in biologic mereu sunt inferioare si mai mult strica unde e vorba de lucruri importante si marete
Explicatia veche e data de religie in unele parti cum e Arabia femeia e aproape tinuta in lant
Deci de mult barbatu nu suporta prostia ei
Da intre timp s-a pizdificat barbatu si uni sunt la nivelul lor de inutili si prostie
Barbati domina pentru ca au forta si sunt trasi la raspundere
Femeile nu au nici forta sau daca fac o prostie ti e mila sa dai in ea sau sa o pui sa se chinuie sa repare tot noi reparam si dupa ele de aia raman asa proaste

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți arăți doar misoginismul. Dacă te-ai uita în lume ai vedea și altceva, dar ce cauți aia primești.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Anuket):

Inca de acum 100 de ani femeia a demonstrat ca materia cenușie e aceiași atât la bărbați cat si la femei. Daca au fost discriminate ce vina au ele? O româncă a inventat ploaia artificiala, ducandu-se in America de Sud pentru experiente. Ce vina au ele pentru ca au fost discriminate pe tot parcursul istoriei omenirii? Iar bărbații pe care tu ii consideri superiori femeii, poarta in ei genele mamei lor. Deci nu se pot lauda ca si când ar fi evoluat direct din...(completează tu mai departe).

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai vorbi asa si despre Mama ta? Cu tot respectul... termenul de misogin paleste in fata comentariului tau. Daca planuiesti sa te insori incearca sa iti iei gandul. Deja plang de mila sotiei tale si fereasca cel de sus sa ai si copii.

| StrongHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Si totusi, o femeie ti-a dat viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anuket):

Bine sunt misogin dar inca nu mi-a aratat nimeni o femeie care il echivala pe Einstein sau Pitagora etc
Va suparati ca am dreptate ca eu nu am vorbit urat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mopmop):

Nu degeaba Eminescu si alte nume importante de BARBATI au ramas singuri
Avea alergie la prostie si ei
Sotie deja mi am luat gandul ca eu nu suport forma naturala a lor
Daca dau de una cu care sa nu imi fie rusine o sa o primesc cu bratele deschise
Da o copila banala nu are ce cauta cu mine
Pe alocuri sunt eu prost nu am nevoie de emblema prostiei in casa

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

Până la urmă nu e nevoie să suporți femeile astea, de copile nu se mai pune problema.
Acum dacă ne critici așa cu patos, vrei să nu ne apărăm?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anuket):

Vreau macar argumente daca tot intram in vorba
Eu nu am stat departe de femei si am iubit la ele mai mult decat era cazul de aia am ajuns la concluzia ca sunt inferioare
Ajung toate in zone de umbra ale creierului si actioneaza isteric aiurea
Nu isi recunosc greselile intentiile etc
De aia nu garantez nimic pe femei
Se maturizeaza repede la 10 ani dar dupa 20 o iau inapoi spre suzeta

| Anuket a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am ce argumente să-ți spun când știu doar cum sunt eu, iar singura persoană de sex feminin cu care mă înțeleg este nana mea. Mereu am considerat fetele mai rele, invidioase și bârfitoare. Dar nu le bag pe toate în aceași oală din prima.
Am și eu de unde să spun multe în defavoarea bărbaților, dar sunt destui care m-au ajutat emoțional(după le oferisem și eu ajutorul) așa că din respect pentru ei nu voi da frâu gândurilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anuket):

Aici era la general de aia am vorbit la general
Am prietene pe care le respect da adevarul e ca o parte din ele sunt asa cum am scris aici nasoale rau in cuplu
Si cand le vezi asa proaste total dar cu aere ca barbatu trebuie sa fie atent cu ele sa le iubeasca sa fie sprijin mereu
Si ele cand sprijina? Ca la necaz incep sa faca figuri mai mari
Cand e omul incoltit arunca si ele cu pietre sau nepasare
Femei care sa sprijine moral nu am vazut niciodata
Ai o relatie normala crezi in ea si te trezesti ca de fapt ai dusman in casa care te judeca si nu apreciaza nimic ce ai facut pentru ea
Nu am zis ca esti tu asa sau toate dar pana acum am gasit doar varianta asta si serios ca am incercat de toate am vorbit frumos urat am fost insistent indiferent etc
Fiecare poveste duce tot acolo la niste animale proaste
Daca ar fi sa fac un top de femei cu care ma pot intelege primele ar fi prostituatele care au experienta cu barbati si privesc altfel dupa aia pe locul 2 ar fi fetele care din copilarie au stat numai cu baieti si au refuzat relatii
Ma refer la gandire si respect

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

As vrea sa te intreb ceva insa e cam personala intrebarea. Poti alege sa raspunzi sau nu. Care au fost relatiile tale cu femeile pana acum? Raspunsul tau m-ar ajuta sa inteleg mai bine misoginismul tau...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mopmop):

Nu prea inteleg ce detalii vrei
Am zis mai sus ca am avut relatii cu mai multe feluri de femei
Toate incepeau bine mai lent sau mai rapid si toate se terminau la fel adica deveneau nesimtite proaste etc
Dar nici nu se carau acasa adica asteptau sa mergem asa inainte sa duc eu tot in spate si ele sa strambe din nas sau sa ma lase pentru altul cand au ele oferta buna
Daca erau nemultumite nu aveau sange sa zica uite nu merge e gata pa
Incercau sa ma ia de rezerva etc

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Cavalere,inteleg ca femeie nu poate fi comparata cu cei enumerati de tine, dar sunt destule care au inventat lucruri de care tu te folosesti!
https://playtech.ro/......-de-femei/

| Mopmop a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum inteleg. Daca ai avut cateva esecuri in dragoste nu trebuie sa dai vina doar pe ele. Poti si tu sa fii sincer cu tine si sa accepti ca ai facut si tu greseli? O relatie nu cred ca este o cursa in care sa demonstram care este mai bun! Trebuie sa fim mai maleabili. O umila parere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu stiu ce sa zic
Daca asculti ce zic femeile ele sunt mult mai bune decat se poate vedea cu ochiu sa zic asa
Nu zic ca e fals acolo dar multe femei spun ca ele comanda sotul si fara ele nu ar face sotul nimic bine de exemplu si ele nu stiu care e cheia de 10 sau cum se tine ferestraul in mana
Si sotul fara ele lucreaza mai bine si relaxat
Sunt inconjurat de femei peste tot nu zic asa din ideile mele

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mopmop):

Greseala mea e ca nu inghit vorbe la misto
Ma astept de alti sa isi tina promisiunile si cand mi se rade in fata fac pe oricine sa regrete
Maleabil sunt daca dau de cineva superior mie si cu intentie buna
Femeia nu are nimic din astea in general
Daca apare una care sa ma faca sa regret ce spun aici ma intorc si va scriu da probabil o sa scrie pe mormant la mine da c oae sunt toate proaste
Aveam si eu momente ca le luam apararea da m-am razgandit sa stii
Singura metoda care merge cu ele sa zic asa ca intre prieteni era sa fac pe nebunu sa le mai potolesc cu cate una de exemplu
Nu intru in detalii dar alea pe care am ajuns la astea veneau dupa mine cuminti cum trebuie
Da nu despre bataie e dragostea ori e totul ca in povesti pe intelegere si bine reciproc ori mai bine singur si cu portofelul in stare buna

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca traiam intr-o tara mulsumana sau acum 150 tindeam sa iti dau dreptate cand femeia depindea de barbat.
Astazi femeia s-a emancipat si face lucruri asa zis barbatesti, inclusiv sa conduca tractoare / tiruri.
In schimb sunt destui barbati care nu fac lucruri care cheama electricianul sa schimbe un bec sau schimbe o garnituta la o baterie la baie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Asta cu barbat universal care pune gresie opereaza cainele schimba becul se baga si la aerul conditionat centrale etc e treaba de roman si nu e neaparat bine
Vorba unora faci 100 de lucruri da niciunul bine
Si femei care conduc bine exista da nu despre asta e vorba totusi
Femeie mecanic sau turnator de asfalt nu prea vad deci degeaba invart de volan ca la existenta masinilor nu au niciun rol
Si mai stii ca majoritatea femeilor conduc cizma nu parcheaza nici dupa 20 de ani de zgariat aripile

| Fatamuntilor a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa stii ca tata fara sa aiba specializare a pus fainta si gresie baie / bucatarie / hol. Nici macar nu aveam internet pe atunci sa ii arat tuturiale.Cu model.Rezista si au trecut vreo 12 ani.

| LoveSleep a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tu de ce nu crezi ca femeile sunt mai prejos decât bărbații?
Nu spune asta Dumnezeu în Biblie de câteva ori? Sau asta nu se pune.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Femeile au fost dominate doar prin forța fizica, prin discriminare, prin inegalitate, prin gândirea societății, fiindcă pe timpuri băiatul era mai avantajat, băiatul făcea școala, băiatul avea prioritate. Asta e tot. În epoca moderna femeile sunt la putere, sunt independente și pe viitor probabil vor domina

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Succes la desfacut borcane

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și ție la fel! Când o sa ai o cariera banoasa atunci sa spui părerea

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Bravo ai confirmat parerea mea
Adica sa vorbesc cand am bani
Sa sti ca am da vorbeam indiferent de fonduri

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa vorbești când ai realizat ceva pe munca ta. În afara de forță fizica cu ce ești peste o femeie? Ai niște frustrări, dacă trăiai acum 100 de ani te înțelegeam dar în prezent chiar nu vezi evoluția femei? Cu ce au fost mai bun bărbații? Cu violenta? Uita-te prin pușcării și vezi câte femei sunt versus bărbați tâlharii, violuri, crime etc. Bărbații sunt și genii dar și prosti, pe de alta parte nu despre asta este vorba, istoria nu a dat șanse egale, nici dreptul de vot nu a fost dintotdeauna acordat, emanciparea femeilor a venit mai târziu dar în ciuda acestui lucru tot au fost femei care au schimbat istoria, în prezent lucrurile s au echilibrat emanciparea femeii a fost din ce în ce mai evidenta, chiar ca nu ți convine ție

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Nu fetito am cerut bani de la tine nu am muncit
Esti confuza vrei decat sa ma contrazici sa sustii femeile
Femeile sunt egale la drepturi cu barbatii de mult si mi se pare normal nu sunt idiot sa nu le respect sau sa vreau sa le controlez e normal sa faca dupa capul lor
Chiar asta as vrea sa fie egale cu barbatul nu sa urle ca vezi in 1200 dupa hristos nu avea voie femeile sa voteze
Nu te a afectat pe tine sau pe mama ta ca voi ati prins vremurile de acum cu drepturi normale la femei
Baza omului sunt aia 7 ani de acasa nu istoria interbelica
Daca eu am trait printre femei nascute in ultimi 100 de ani si am ajuns cu parerea asta nu imi argumenta tu ca e din cauza la istorie ca nu e ca si cum era vorba de evrei si ai spune ca hitler a omorat din ei acum 3 generatii sau ceva
Femeile se descurca singure de multe secole da nu depasesc barbatul nici in viitor aia ziceam
Unde e un barbat e stabilitate e alta viata
Si acasa si in bucatarie si liderul unei echipe
Oriunde e mai ok barbatul
Domeniile in care sunt bune doar femeile sunt foarte putine croitorie cresterea copiilor si cate un bijutier pe aici colo
Nu am o problema sa vad o femeie iesita din normal sofer de autobuz de exemplu am incredere si o apreciez dar cate sunt totusi? Ele sunt vanzatoare din tata in fiu ce sa vezi

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ți am explicat de ce în istorie sunt mai puține femei celebre, asa ai început tu primul comentariu, vorbind despre realizările bărbaților. În prezent sunt femei medici, economiști, în politica, femei de afaceri, prof. universitare, avocate, scriitoare etc

| troleibuz a răspuns:

Ketamin. Opiniile tale nu doar ca sunt foarte imbecile si neinformate. Dar sunt si foarte emotionale. O femeie inselata si ranita nu o sa vezi vorbind asa despre barbati la modul general. Esti un baietel extrem de sensibil. N-am vazut niciodata o femeie asa.

| troleibuz a răspuns:

''Femeie mecanic sau turnator de asfalt nu prea vad.''
Faptul ca nu exista interes pentru o anumita arie de job-uri nu face femeile incapabile sa le faca.
Atatia ani le-a fost interzis sa aiba astfel de joburi. Evident ca nu o sa dezvolte brusc o pasiune pentru asa ceva.

Eu am vazut femei pompieri, soferite, ingineri mecanici, java developeri. Am o prietena care studiaza inginerie aerospatiala. Sunt curios cu ce te ocupi tu. Ce job ai tu. Cu mentalitatea asta pari foarte jos. Intre oameni sigur nu lucrezi.

| Anuket a răspuns:

Dacă tu crezi asta, nu-i musai adevărat.

| Dddonkey a răspuns:

Cum ai ajuns la concluzia asta? Te intreb ca torusi traim intr o perioada in care viata in general e destul de dreapta si egala(vorbesc in termeni largi).
Nu se compara cu perioada de prin anii 60 cand femeile nu aveau voie sa voteze, sa ocupe functii importante, erau probabil ce sunt acum multe femeii din unele tarii musulmane.
Teoria ca femeile sunt platite mai putin a fost de mult demontata.
Eu nu consider femeile de loc inferioare sau ca nu ar putea sa faca ce fac si barbatii, singurul loc in care biologia nu minte e forta fizica, rezistenta dar asta e din cauza numarului ridicat de testoteron.
Femeiile sunt foarte importante pentru continuarea existentionala a umanitatii.
Dar e adevarat unele domenii sunt mult mai populate de barbatii, cum ar fi industria de constructii in care e clar ca femeiile sar orienta spre altceva cum ar fi profesorii si in asistenta medicala.
Sper ca nu am omis ce vroiai sa intrebi de fapt.

| iuliaOK a răspuns:

Toți bărbații care domina universul au ieșit dintr-o femeie neimportanta care i-a ținut pe acești cavaleri 9 luni în burta ⍢

| gemeni6226 a răspuns (pentru iuliaOK):

Si nu numai, i-a crescut, dar asta nu e un merit pentru ca o facem din dragoste de mama fata de pruncul nostru.Merit e ceea ce faci sa fii recunoscut sa zicem un sport pentru o medalie olimpica dar pentru ceea ce faci din dragoste:adica sa vrei sa ai un copil si sa-l cresti pentru asta nu astepti nici un merit nici un multam.

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

Dar in sufletul tau totusi, astepti ca acel prunc sa te iubeasca.

| Petru535 a răspuns:

Eh, asta e doar părerea unor oameni fără prea multa minte.
Nu contează sexul, oamenii au aceleași drepturi

| xXxMargaritaruMortiixXx a răspuns:

Fara femeie nu se naste pruncul, copile!

| ejprost a răspuns:

Nu e asa dar okey.Probabil asa teau invatat parintii dar nu e asa.In majoritatea locurilor femeile sunt la fel de importante, dar desigur exista exceptii cum ar fi Iran si asa laughing