| anonim_4396 a întrebat:

De ce imnul de stat al Romaniei se numeste "Desteapta-te romane"?
Mai cunosc si eu cateva imnuri in afara de al nostru, dar aia vorbesc despre razboi, nu...desteapta-te...x.

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie mi se pare chiar in regula numele...partea proasta e ca niciun roman nu il ia in serios...si dormim...si dormim...si iar dormim...

| YoSeBbY a răspuns:

Fiindca imnul nostru vrea sa ne zica ca daca cadem jos sa ne ridicam in picioare si sa trecem la lupta ceva in genul talpile arse

| SweetCandy a răspuns:

Scoala-te romane...si noi nimicoh go onlaughing

| Barajag a răspuns:

Mie mai mult imi placea imnul de dinaintelaughing..."Trei culori cunosc
pe lume...de parca numai trei cunosteamrolling on the floor

| soseta ucigasa a răspuns:

Tara de c*c*t, imn de c*c*t! la ce altceva te asteptai?

| Crisu_8081 a răspuns:

Romanii dorm mai mult...se pare!

| astertix09 a răspuns:

Si cu ce schimba viata ta, daca imnul se numeste desteapta-te sau altcumva?

| death a răspuns:

Fiecare cu ce-i lipseşte...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu? Poate ne desteptam dreak, nu vezi cine ne conduce? Am facut o revolutie, ca in cele din urma sa lasam aceeasi tembeli hapsini si libidinosi sa ne conduca laughing

| Orannginna a răspuns:

Mie mi se parea mult mai sugestiv cel cu "Trei culori" desi asta a fost inainte sa apar eu prin lumea asta. Pai hai sa consideram ca romanu' doarme ca de obicei...ca'l doare'n cot de toate, deci ni se potriveste manusa: "Desteapta'te romane!"
Pacat ca nimeni nu tresare la indemnul asta, ba mai mult sunt sigura ca jumatate din populatia tarii nu stie nici macar cele 4-5 strofe (varianta scurta). Ca are 13 strofe nu mai zic. oh go on

mira
| mira a răspuns:

Adevaratul titlu al textului este "Un rasunet" care este scris de Andrei Muresanu ca raspuns la poezia lui Vasile Alecsandri "Desteptarea Romaniei". Cantecul nu a fost gandit ca imn in 1848.La revolutia din 1989 a fost intonat ca un cantec mobilizator. Ulterior s-a pus problema unui nou imn, dar fiindca nu s-a instituit un concurs s-a luat hotararea transformarii acestui cantec in imn national. A trebuit scurtat(poezia era mai lunga) si chiar s-a intervenit cumva in melodie fiindca nu putea sa fie intonata de fanfara.

| remus a răspuns:

Tara de milioane, dorita de multi straini, partea rea, ca este locuita de majoritatea asemanatori cu soseta, pacat...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi oameni buni, imnul nostru nu se cheama "Desteaptate romane"ci "Un Rasunet"Al lui Andrei Muresan

| Nemesis_9263 a răspuns:

Chiar nu va inteleg.De ce criticati atat de mult imnul Romaniei? Hai sa aruncam cu noroi in toti cei pe care ii consideram "rebuturi" ale societatii. Ce usor este sa judecam, nu-i asa? Nu mi se pare nimic anormal in a indemna oamenii la trezirea nationala.Sa fim seriosi, toti avem nevoie de ea.pana ce si voi... sper ca nu am fost prea reabig grinbatting eyelashes... e doar o dovada de patriotism...

| soseta ucigasa a răspuns:

@remus am spus ceva gresit? daca ar fi mai multi ca mine in tara asta probabil ca nu am fi rusinea europei, si in caz ca nu ai inteles nu ma refeream la tara ca spatiu geografic sau ca potential. Ci la ce este acum. O tara plina de hoti, inculti si idioti condusa de alti hoti, inculti si idioti. O tara in care maneaua este la putere, iar circul la ordinea zilei. Dar tu ramai la impresia ta ca este o tara minunata si ca oamenii ca mine sunt de vina...ma intristezi.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Imnul care a fost mai inainte ''trei culori...''era mult mai reprezentativ. Va mai amintiti vizita lui Bill Clinton, cat sa amuzat pe aceasta tema.

| alex2009 a răspuns:

Aia care au compus imnul au crezut ca romani sunt prosti daca vrei trecem la primul imn 3 culori cunosc pe lume sti ca Ceausescu a interzis acest imn ca el zicea ca imnul il face prost pe el?

| george10 a răspuns (pentru soseta ucigasa):

Tu esti de c*c*t, nu tara sau imnul!

| george10 a răspuns:

@soseta ucigasa, chiar daca nu te referi la cum e Romania Geografic sau potential, ai facut tara de... daca ar spune toti asa? Da' uite ca se trezesc unii care spun ca tara noastra-i cea mai tare si eu ii cred! Pacat de conducere ce-i drept. Ce tara are o istorie mai frumoasa ca noi? Ai vazut ungurii aia? Noi in al 2 lea razboi mondial i-am aparat si acum ei spun ca Transilvania e a lor? (Amuzant) Dovada ca romanii au fost primii in Transilvania :
Unul dintre primii unguri aflati in Transilvania, s-a dus frumos cu (virgula ) calul la apa, si l-a lasat sa manance iarba singur 30 minute. Cand s-a intors nu mai era nimic. Dovada ca noi am fost primiilaughing