| Sawarekh a întrebat:

De ce majoritatea tarilor care se afla in zone desertice sunt vorbitori de limba Araba?

Este doar o coincidenta?

11 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Te referi la Africa magrebiana si orientul mijlociu, doar aici se vorbeste araba nativ. Zonele desertice sunt mai extinse in lume, desert e si in America de Nord spre zonele centrale, America de Sud, Australia, etc.
Revenind strict pe subiect, nu stiu daca e o coincidenta dar astia au desert de cand lumea iar lumea asociaza desertul cu arabimea pentru si mentalitatea lor e de salbatici, pustnici. Degeaba pompeaza bani artificiali din petrol, chiar si cu toti banii pe care ii fac din titei tot la nivelul unor camile sunt ca inteligenta, arabul e cea mai inapoiata rasa, in ultimii 40-50 ani s-au dezvoltat, pana atunci se luau la harta cu camilele pentru o gura de apa, ei cica vor sa reprezinte bogatia si opulenta dar se vede de la o posta ca tot ce e in jurul lor e de carton, totul e artificial, toata istoria lor au fost niste salbatici care s-au omorat cu neamurile pentru Allah si alte personaje inventate din coran. Inca o chestie, pe unde vine arabul si investeste se alege praful pentru ca nu-i duce capul, au mare bulan ca se afla intr-o zona puternic inzestrata cu petrol in Golful Persic, fara bogatia asta naturala erau si acum niste beduini.

| StrongHeart a răspuns:

Primul fiu al lui Avraam, omul pe baza caruia s-au intemeiat religiile monoteistice(Iudaism, Crestinism si Islam) a fost procreat cu o servitoare egipteanca pe nume Hagar. Numele acestuia a fost Ishmael.
Aceste popoare arabe sunt descendentii lui Ishmael.
Desigur, Avraam a avut si alti fii, in total 8, incluzandu-l pe Isaac si pe Ishmael.
Motivul pentru care tarile arabe arata cum arata este rezultatul a mii de ani de razboaie si exploatare a resurselor.
Babilonul din antichitate(Irakul din ziua de azi) unde a fost cea mai veche civilizatie cunoscuta- Mesopotamia, Persia(Iranul de azi) si chiar si Egiptul aratau complet diferit de cum arata azi.
Lumea Orientului Mijlociu arata mult mai verde in zilele ei bune
In prima imagine e interpretarea unui artist a Babilonului.
Irakul si Iranul, azi ruine complete a imperiilor asiriene aratau foarte diferit de cum ne inchipuim.
Desigur si Egiptul.
Ai aici cateva reprezentatii artistice. Cateva imagini, sa iti faci o idee :
https://postimg.cc/t7fbv94z
https://postimg.cc/0rLgdZVW
https://postimg.cc/gwwqDySs
https://postimg.cc/5jvJrZQd
https://postimg.cc/2VSD53Xm
Neavand decat ramasitele vechiilor imperii, artefacte si relatari scrise, putem doar sa ne imaginam pe baza putinelor informatii accesibile cum arata lumea in antichitate.
Multi arhitecti si ingineri priceputi au capatat peri albi incercand sa desluseasca cum au reusit sa mute milioane de pietre de cateva tone fiecare si sa le ciopleasca si sa le aseze cu o asemenea precizie intr-o epoca atat de indepartata de cea moderna.
Chiar si cu tehnologia de azi ar fi foarte greu de realizat.
E clar ca aveau cunostinte de matematica(geometrie), astronomie si alte stiinte.
Gandeste-te ca acum 4500-5000 de ani erau mult mai putini oameni sa exploateze resursele si sa afecteze natura, prin poluare si pentru o buna perioada de timp, extragerea si prelucrarea petrolului nici nu era pusa in discutie.
Totul era mult mai verde si civilizatia era intr-o continua expansiune.
Cred ca multi antropologi ar fi complet socati daca ar vedea cu ochii lor cum arata Mesopotamia, Egiptul si Babilonul in antichitate.
Avem multe idei preconcepute, dar ce a fost si ce va fi, cine stie cu adevarat? Poate ar trebui sa intrebam stelele asemenea intrebari fara raspuns.

| relian a răspuns (pentru StrongHeart):

Despre ce pietre vorbesti si ce tehnologii care nu-s realizabile nici in ziua de azi vorbesti? Eu cred ca urmaresti doara documentarele alea mincinoase de pe la posturi de astea de facut bani, te uiti la aia ce o vind si pe masa si pe tacsu pentru un ban laughing Nu era nimic mai verde pe timpuri acu 4-5 mii de ani, era exact ca si acum sau poate mai rau.

Pietrele alea de la piramide is de fapt roci calcaroase prelucrate la fata locului. Nu mai asculta povestile unora, totu este poveste sa atraga turisti, totu se face pentru bani.
Mergi in Egipt si vezi ce roci sunt, nu te mai lua dupa toti astia care se vind pe bani.

Cum arata Babilonul in antichitate? Ramneai cu gura cascata la ce anume? Daca acolo era numa pustiu, cineva a sclavagit semenii lui si a facut stiu si eu un loc pentru el numa, cu verdeata cu rahaturi, normal ca cei care se nascuse, traise o viata in putiu, cand vedeau ramineau cu gura cascata laughing pentru ei logic era ceva de neimaginat, de acolo si toate povestile, care is de faopt doara basme.

Ai dreptate avem mult idei nu preconcepute, bagate in mintea noastra acu de cei care vor si exploateaza acele zone. Daca de ic ti sxe baga in gusa ca piramidele is facute din granit din roci de zeci de tone laughing tu ce sa crezi? Crezi ce ti se arata, ce ti se spune. Dar uite acu ai posibilitatea sa mergi la fata locului si sa vezi cu ochii tai ca rocile alea de granit de fapt nu-s de granit, ca nu au zeci de tone si asa mai departe.

Cine stie cu adevarat? Stiu cei care au fost la fata locului si sunt curiosi, multi turistii habar nu au cei ala granit, cei aia calcar, nu le papsa asa ca cred in continuare povestile.
Daca ai cit de cit ceva cunostinte despre pedologie, daca cunoszti c it de cit la general rocile, nu mai pui botu ca robotu la rahaturile ce le citesti.
Lasa documentarekle de la TV, realiatea este cu totul alta laughing

| StrongHeart a răspuns (pentru relian):

Ia fa, arhitectu' tatalui tu o piramida cu 2 milioane de pietre de 2 tone fiecare cioplite cu precizie milimetrica daca esti asa priceputwinking

| relian a răspuns (pentru StrongHeart):

Precizie milimetrica? Ai fost personal tu acolo si ai vazut ca asa sunt acele pietre?
Cind o sa mergi tu la fata locului, cand o sa vezi tu personal milimetrii aia atunci sa vorbesti.
IOnca odata iti spun, ai ocazia sa vezi minunile alea si sa te minunezi, desi ma indoiesc ca atunci cand o sa le vezi o sa ramai desuflat de tot laughing

| StrongHeart a răspuns (pentru relian):

Ba du-te si canta la alta masa ca nu te-asculta nimeni

| relian a răspuns (pentru StrongHeart):

Vad tot continui sa te bagi in sama cu mine. Deciu asculti ce scriu laughing e bun si asa rau.De cei rau? Deci citesti, tot clocit ramai, adica tot pea ta o tii.Asa ca tine-o tot asa, ramai cu ideile tale, dai inainte ca e bine asa.

| StrongHeart a răspuns (pentru relian):

Nu se baga nimeni in seama, tu ai raspuns la intrebare si te-ai grabit sa-mi zici tu mie ca nu am de unde sa stiu ce e acolo.
De parca pana nu vezi pe viu, nu poti sa te documentezi despre subiect.
Nu a fost nimeni in centrul pamantului si totusi stim din ce straturi este format. Nu a fost nimeni la distante mari in univers si totusi putem vedea locuri unde ar fi imposibil sa ajungem cu tehnologia actuala. Cu gandirea asta n-am ajunge nicaieri.
Cica tot pe a mea o stiu. Ma omule sunt atatia istorici si oameni de stiinta care se ocupa sa documenteze, astfel incat sa nu trebuiasca sa fiu la fata locului si totusi sa am o idee despre ce vorbesc.
Asta pentru ca sunt cunostinte la care oricine are acces.
Ce zici tu e ca si cum ai spune ca nu avem cum sa stim temperatura suprafetei soarelui ca nu a fost nimeni acolo.
Esti nebun la cap, n-are rost sa imi bat capul.

| relian a răspuns (pentru StrongHeart):

Serios, stim ce este in centrul Pamintului si in univers unde mai spui? Amice esti cumva treaza, sau inca dormi? laughing Ce spui tu alea is teorii, daca nu stii cei aia o teorie, iti zic eu, is vorbe, banuieli.

Ca sa vezi o bucata de piatra o poti vedea, e aici, e ceva fapt nu-i teorie. Teorie este daca ma iau dupa toti astia care se vind pentru bani, sa le cred povestile.
Istorici si oameni destiinta? arata-i, spune ceva nume, da un link ceva sa arate ca pietrele din care is facute piramidele is din granit.
Ca idee sa nu mori fara sa stii laughing era sa zic altceva, afla ca singura piatra de granit din piramidele din Egipt este una singura, aia din camera nu stiu care, acolo este singura piatra de granit, restul e calcar, foarte usor de lucrat, aflat la fata locului din care sau prelucrat acele pietre.

Am cunostintye de pedologie, asta asa ca idee, cunosc rocile, cindva le mincam pe paine laughing asa ca nu te baga daca esti pe dinafara, daca nu aio cunostinte.
Aia ce arati tu, is cei care spun ce spun pentru bani, asa li se cere sa spuna, iar ei sa faca ceva banuti zic orice.Aia e tot. deci nu mai dormi in bocanci, pune mina si mai studiaza, mai informeaza-te dar din surse sigure, sau mergi la fata locului si vezi despre ce este vorba.

Deci nu incurca teoria cu fapta, cu ce vezi, ce poti studia cu ocjhii, mintea si miinile.
Nus nebun, eu stiu ce spun, eu cred ca tu esti ala naiv care crede ortice vede la tv sau ti se baga sub gusa.
Dar cum spui, ramai cu ce stii tu, ce crerzi tu, e bun si asa rau,

| StrongHeart a răspuns (pentru relian):

Omule tu vorbesi chineza. Ia dai control+f granit si sa vezi ca numai tu ai pomenit de granit.

| StrongHeart a răspuns (pentru relian):

Daca mancai roci pe paine, sper din suflet ca nu ti-ai stricat dintii din cauza asta.