| chiftelutacrocanta a întrebat:

De ce sunt oamenii mai in varsta sau cei trecuti de 30 de ani asa seriosi si uneori stresati,de ce nu sunt si ei asa ca noi,plini de viata si fericiti? EH,stiu cunosc si mame destrabalate si tati betivi care umbla cu noptile prin cluburi,dar eu nu la asta ma refer daca ma-ntelegeti,si ma refer la faptul ca prea suparati is saracii tot timpul,prea maturi mah,de ce nu is si ei mai copilarosi si se gandesc tot timpul la datorii lumesti, la munca si la somn.Nu vreau sa supar pe nimeni de aceasta varsta,dar parintii prea is obliga copii sa doarma la ore fixe, si prea is stresanti si seriosi.ar mai fi multe de spus,dar deocamdata v-as intreba cum putem noi sa facem generatia mai in varsta sa se descarce de probleme de stres si de maturitate, si sa nu-i vedem asa plictisiti si stresati pe saracii

Răspuns Câştigător
| fantastica a răspuns:

Mai pe scurt, daca te-ai fixat pe un gind, este mare posibilitate ca el sa devie realitate.
Primele doua exemple care mi-au adus la cunostinta acest fapt sunt:
1. Povestea unei fetite ce a fost crescuta la circ. Ea avea zilnic antrenamente care in scurt timp au devenit insuportabile. Nu-i raminea timp pentru ea si era greu fizic sa faca fata cerintelor. Visa mereu ca toti s-o lase in pace. Si intr-o buna zi s-a ales cu o trauma care a paralizat-o si astfel toti au uitat de ea.
2. In al doilea caz o alta fata ( cu ceva kilograme in plus) visa sa slabesca si sa aiba parul lung. Mergea des la sala, incerca diferite diete, dar kilogramele mereu se intorceau inapoi. In final ea s-a inbolnavit de cancer. A slabit mult, si-a obtinut corpul la case visa cu pretul propriei vieti. De la ea am auzit prima data : " aveti grija ce va doriti, gindurile sunt materiale".

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca generatiile de peste 35 ani cam asa sunt educate in regimul comunist... cand lucrurile nu erau nici vesele nici deschise la noutati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum ai zis si tu sunt oamenii de orice fel, depinde de personalitate, de lumea in care au crescut etc. Eu cred ca sunt asa din cauza stresului, a muncii, multi nu stiu sa iasa din rutina asta, sa se distreze putin la sfarsit de saptamana si sa-si "incarce bateriile". Au si griji economice si cred ca din cauza tuturor acestor lucruri acumulate sunt asa. Si eu cand ma plimb pe strafa vad numai oameni, moharati, tristi sau nervosi, rar mai pe cineva care zambeste si cu fata senina. Cat despre cei de o varsta cu mine, da ei sunt mult mai "vessli" sa zic asa, avand mai putine griji.

| T0T a răspuns:

Deoarece puțini nu au probleme la fel ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce putem sa facem. Nu stiu. Macar sa nu le creem probleme. big grin

| fantastica a răspuns:

Pentru ca oamenii sunt prosti. Parerea mea ar putea jigni pe unii, dar e adevarat. Oamenii singuri nu-si doresc sa fie fericiti. Ei au creat rutina, iar rutina distruge fericirea din ei. Apoi exista frica de critica, de-a intra in gura lumii. Singuri se chinuie apoi se pling ca-s chinuiti. Vina o maivpoarta si educatia si viata social-politica...
Iti voi mai spune un secret. Logica omeneasca se conduce dupa ideea : daca ma voi comporta ca si cum viata e de ** hat, atunci ea va deveni de aur. Logica greshita! S-a demonstrat ca gindurile sunt materiale.

Răspuns utilizator avertizat