| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele persoane depresive își fac tăieturi cu lama pe brațe?
Care e rostul acestui act?...și nu e riscant? straight face

42 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Daca știi cum, nu e.
Tre' sa se calmeze si omu' cumva, nu?

| Drimmero a răspuns:

De cretini ce sunt, asta e cerere de atentie, imi aduce aminte de generatia emo kid, in prezent se mai taie lumea pe maini? E foarte riscant ca daca isi taie o vena si le tasneste prea mult sange au belit-o.

| Nemessys a răspuns:

Persoanele depresive își fac tăieturi din mai multe motive
- simt nevoia sa se pedepsească pe ele pentru ceva ce cred ele ca au făcut rau
-au o placere când simt durere
- le place sa vadă sânge mai ales pe pielea lor.
- le place sa își facă rău singure.

Tot ce am zis mai sus au ca motiv un lucru : persoane abuzive. Atenție, am zis persoane, adică ma refer la.,, parinti " dar nu pot scrie,, parinti abuziv", e ca și cum as scrie,, gheata fierbinte "

| RKBlue a răspuns (pentru Drimmero):

Da,chiar cer atentie.
In special cei care isi acopera mainile cu plovere sa nu se vada taieturile!(adica majoritatea celor care o fac)
Vai, dar cata atentie vor!

| Drimmero a răspuns (pentru RKBlue):

Ai fost unul dintre cei care au facut-o macar o data in viata sa vezi doar 'cum e'?

| Superior a răspuns:

Eu mai am un tic, anume sa-mi servesc pumni in copane =]
Dar sa te tai... wtf.
In liceu tin minte ca un coleg spama o colega cu poze in care facea acte de "auto-pedepsire" ca sa-i arate ce e dispus sa faca pentru ea. WTF

| Celcestietot a răspuns:

Ele știu cel mai bine, iarăși, faci generalizări și prin urmare ne pui și pe noi să facem. Nimeni nu are niciun drept să judece persoanele care suferă de depresie și procedează astfel. Văd că a comentat unul chiar acum cateva minute, care la 19 ani crede că le știe pe toate, iar prostii vor sta să se uite în gura lui, cum fac de obicei thinking

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

Greșești.

| StrongHeart a răspuns:

De nervi si de teribilism.Iti da un rush de adrenalina.E foarte riscant, poti sa atingi vreo vena importanta si sa fii gata.Eu am ditamai semnu de buna purtare de acum cativa ani cand eram adolescent prost.Regret mult perioada aia.
Kids, don't do drugs.

| Celcestietot a răspuns (pentru Superior):

Spui tu, spui, dar vezi că dintr-o dată le tai accidental cu pumnii laughing.

| Drimmero a răspuns (pentru Celcestietot):

Deloc, nu eu sunt ala care isi face venele praf.

| StrongHeart a răspuns:

Cine nu a avut de a face cu un om suicidal nu ar trebui sa-si dea cu parerea, nu stii ce trece prin mintea persoanei cand recurge la astfel de gesturi.Nu spun ca e in regula ce fac, dimpotriva, dar la urma urmei isi face rau lui/ei nu altora.

| Celcestietot a răspuns (pentru Drimmero):

Eu mă refeream la aceasta structură : „De cretini ce sunt, asta e cerere de atentie [...]". Faci și tu generalizări, nu sunt cu toții la fel.

| RKBlue a răspuns (pentru Drimmero):

Nu am ajuns acolo, dar am facut ceva semanator, la un nivel mai mic.
A fost neplacut si tulburator.
Nici nu vreau sa-mi imaginez(nici nu pot si nici nu se compara) cu ceea ce fac cei care se taie.
Chiar au probleme. Poate cineva cu aceasta problema citeste asta acum.Sti la ce se va gandi? Nu.Nici eu.
Dar exista sansa sa il afecteze.Depresia nu e o gluma.Chestii mici ca atunci cand citesti ca "cersesti atentie" te fac sa te afunzi si mai rau.
Desigur, acum vei spune"daca asta ii afecteaza, problema lor. Inseamna ca nu sunt facuti pentru lumea asta, bla bla bla..."

| Mosotti a răspuns:

Isi fac taieturi pe brate pentru ca simt ei o dorinta puternica nejustificata sa-si faca rau singuri, este foarte periculos, auzi si tu "nu e riscant?", pai nici nu conteaza.
Netratata poate avansa si se poate finaliza sa-ti ia viata.
Doamne fereste, am auzit de cazuri din astea cu taieturi pe corp.

Asta e rostul, boala are acest job sa-ti fure viata, sa ti-o faca un iad, sa ti-o ia de tot.
E destul de inteligenta, se foloseste de creierul nostru sa ne faca rau.
Daca n-ai ceva suferi ca n-ai si vrei jurand ca daca ai avea esti fericit, daca ai acel ceva o sa zici "mmm nu e cum credeam eu", stie sa te faca inteligent.
Iti da o nemultumire vesnica, iti ia bucuria vietii, iti ia cheful de a face chestii pentru ca nu le mai vezi sensul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce depresia e aia, ca eu am depresie de multi ani si niciodata nu m-am taiat. cred ca pe langa depresie mai e o afectiune grava psihiatrica. cred ca asa isi eliberaza durerea sufleteasca, gandurile taianduse. este un fel de a se distrage de la probleme asa gandesc ei in momentul acela, unii se sinucid din cauza depresiei.
unii tigani nu au depresie si totusi se taie ca turbatii, fiecare cauta o solutie de a se distrage de la stres /probleme sufletesti.
daca ar urma tratament si lar lua cu sfintenie nu ar mai ajunge in astfel de situatii. e greu sa stii ce e in mintea unui depresiv, depresia se manifesta diferit la unii, sunt foarte sensibili si vulnerabili. depresie adevarata e aia cand nu te mai poti ridica din pat si nu mai ai capacitate de munca, nu cum se autodiagnosticheaza unii pe aici ca ar fi depresivi, depresia te afecteaza si fizic nu doar psihic. sunt judecati, neintelesi, discriminati, singuratici, totul e impotriva lor, chiar si familia. nu mai fac fata psihic si ajung la astfel de situatii. deci sunt vulnerabili, nu toti stiu sa controleze depresia, pentru unii e cel mai horror lucru depresia mai ales ca sunt neputinciosi nu pot scapa de acea stare terifianta care te rupe in 40 de bucati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Sa știi ca în viata asta nu exista doar probleme gen, frigiderul gol la sfârșit de luna, găinile care scapa din curte sau Arsenalul tău care pierde cu o echipa vai de mama ei...
Dacă nu cunoști anumite chestii nu înseamnă ca aia sunt cretini sau cauta atenție.
Mai ales când vorbim de-o persoană care e depresiva, e lesne de inteles, si pentru noi cei care nu suntem psohologi, ca persoana respectiva are anumite probleme.
Nu e responsabilitatea ta sa-i sari în ajutor, dar sa spui ca cere atenție, ca și cum nu ar trebui s-o facă, e un pic nașpa. happy
Ce zeci?

| Drimmero a răspuns (pentru RKBlue):

Selectie naturala

| MaryMaria333 a răspuns:

Nu neaparat depresive. Alea care suferă. Faceam si eu asa ceva, până în ziua de azi le mai am, asta e, sufeream proasta, imi era ciuda pe mine si de aia am recurs la asemenea gest. Sufletul ma durea mult mai tare decât carnea.

| RKBlue a răspuns (pentru Drimmero):

Daaa, doar ca -surpriza- am avansat putin ca specie si ar trebui sa incercam sa ii ajutam pe cei cu probleme, nu sa ii indemnam sa recurga la anumite gesturi sau sa ii ignoram, justificand prin "selectie naturala".

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Altu' care s-a simtit cand in tinerete sau poate chiar si de curand si-a mai franjurat venele, da' multi sunteti.

| Drimmero a răspuns (pentru RKBlue):

Faci tot posibilul sa-i ajuti, daca nu accepta niciun fel de ajutor pana la urma e problema lor ce vor face, nu are rost sa te afecteze pe tine, exista persoane specializate care se ocupa cu redresarea lor mentala, emotionala, fizica, etc

| RKBlue a răspuns (pentru Drimmero):

Exact.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

O iau ca umor involuntar.
Dacă îmi zici ca e o gluma făcută cu intenție inseamna ca ai și umor.
Dar simt ca e un cutitas aruncat marca Drimero.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Riscant? Este riscant, evident.

Legat de ce fac asta... ei considera ca se simt mai bine, ca se elibereaza. Este ceva psihic mai mult. Dar te asigur ca marea majoritate care zice ca ar face asta, nu o fac, sunt doar vorbe.

Si altceva, daca nu ar fi auzit la altii ca s-ar fi taiat pe maini, nu ar fi facut-o nici ei. Pentru ca, dupa cum am zis, totul este in capul lor.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti cel care are polite de platit, snup poc, tu nu stii sa raspunzi pe subiect, ai doar frustrari aduse din trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Da, e umor involuntar.
Doar ti-am expus un lucru, ia-l cum vrei, dacă vrei sa-l iei ca pe o cearta, cearta-te singur pentru ca nu asta a fost scopul răspunsului meu.
Polite? Ia spune-mi o "polita"!

| tup3u a răspuns:

Unii și le mai fac și din prostie, cum am făcut eu pe la 13 ani când doar voiam să-mi zgârii pe piele inițialele(pentru că era ceva cool la ceilalți din clasă) și din neatenție mi-am făcut o tăietură de vreo 2, 5 cm pe antebraț care o am și-acum și mi-e rușine să explic lumii de ce laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Drimmero):

Da Drimmi, te-ai gandit vreodata la o cariera in psihologie?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Riscant sau nu, îți mai pasă când ești cu totul la pământ?