| YesViRginia a întrebat:

De ce unii aleg singuratatea?

16 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Din cauza ca au fost respinsi in trecut si lumea nu le ofera sansa sa fie intr-un grup de prieteni, nimeni nu intreaba ce face cum o duce in viata... Daca ai vedea cum e sa te duci la fiecare in parte si sa te bagi tu in seama iar omul cu care vorbesti iti zice cateva cuvinte apoi nici nu te mai cauta/intreaba ceva ti-ar cadea rau. Un om bun si sanatos fizic e respins de societate in care petrecaretii chefuiesc stau in fum de tigara, baga alcool la greu... de altceva nu stie si asa se formeaza grupurile de oameni singuratici care stau pe acasa cu un caine, mai iese afara au un hobby si isi vad de servici. Nu stiu de ce lumea e asa rea incat nu e in stare sa dea o oportunitate celui care vrea sa se integreze in grupul lor amical nici sa vorbeasca nu-l lasa de parca ar fi fiul ploii si dupa aia tot pe el il critica ca e redus mintal sau retras, vina nu-i apartine singuraticului.

| oprescudorin11 a răspuns:

Am trecut prin ceva viata, ca numar de ani desigur,(asta nu inseamna ca nu poti fi geniu la 2 ani si cretin dupa 90 ani de viata si experiente.)
Asta sa ma scuz ca am anii, nu neaparat ca pretind ca dau o rezolvare intrebarii.
Dupa preambul, voiam sa zic doar ca 'in cat timp " am trait, eu insumi am avut perioade de insingurare, altele de socializare extrema. Sigur ca exista oameni care se insingureaza constant. Sau asa par. M-am insingurat de unii ca sa ma apropii de altii.Cand mi se pareau primii ca nu mai corespund aspiratiilor mele.Nu cred ca oamenii se insingureaza, asa cum se vede pe afara. Daca se insingureaza de tine, inseamna ca nu-i mai corespunzi.
Dar judecand dupa experientele mele, cum gandeam si gandesc eu: am avut perioade, unele lungi in care nu ma mai regaseam eu, apoi altele lungi de risipire in societate, oameni; apoi am incercat sa vad cand socializam, de ce?, si mai ales de ce am avut perioade in care simteam ca toata lumea ma iubeste, apoi (cand treceam in singuratate ) de ce lumea ma respinge.
Concluziile au fost, in ce ma priveste desigur urmatoarele:
1. oamenii te iubesc atunci cand le zambesti cand ii vezi, cand iti cer ajutor si poti sa li-l dai, cand le ierti nesimtirile lor, cand le oferi cam tot ce vor.
2. te resping, (de fapt tu te insingurezi), cand ai ganduri negre, cand vezi totul ca pe o desertaciune, cand nu mai ai puterea sa zambesti nici la prieteni, daramite la canalii, cand nu mai poti ajuta si material pe nimeni-asta o simt toti cand se intampla, si in viata -in cursul ei-chiar se intampla.
3. Atunci cand m-am insingurat, de fapt mi-am creat o platosa care sa ma protejeze pentru a reanvia, am reusit. Oamenii care raman singuri, in sens social, si-au pierdut speranta, nu pot face fata mizeriei sociale, dar pot fi si egoisti, poate si-au gasit o cale in care sa fie singuri fericiti, li se pare mai economic.
E chestie si de firea umana. Fiecare suntem altfel, caci daca am semana, ne-am plictisi si insingura toti.

| ElenaSA a răspuns:

Sunt multe motive:
-ca sa cugete mai bine la ce au de facut
-pentru ca sunt tristi, sunt intr-o stare de depresie
-sunt timizi, nu au curaj;
-ceilalti ii critica prea mult;
-au nevoie de momente de liniste, sunt prea obositi;

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca nu stiu sa socializeze.In anumite cazuri chiar nu vor asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că astfel îți poți auzi gândurile, pentru că te-ai săturat de prostiile altora, blablabla pentru că e plăcut.

| mgtow a răspuns (pentru darrio2007):

Nu neaparat, altii o fac sa economiseasca bani sau din cauza ca nu gasesc pe cineva care are acelasi anturaj ca el (nefumator, nealcolic) omul evitand acele ambienturi negasind pe nimeni ca el se resigneaza cu singuratatea.

| darrio2007 a răspuns (pentru mgtow):

Asa este.Sunt N motive pentru care cineva alege singuratatea.Eu am expus asta cam la modul general.

| Swan39 a răspuns:

Pentru că-mi place să pot fi eu însumi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pt singurul fapt(cel putin in cazul meu) ca este mai bine sa fii singur de unul singur decat singur in 2!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-ţi pasă de nimeni, nu te poate afecta nimeni cu nimic şi duci o viaţă destul de lejeră.

| Musique a răspuns:

Fug de durere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai multe motive:
1.Nu stiu sa socializeze.
2.Sunt persoane mai noncomformiste(diferite) si simt ca nu au nimic in comun cu persoanele apropiate.
3.Sunt respinsi de societate.
4.Frica de anumite persoane sau de un anumit factor al socializari/vietii de afara.
5. Timiditatea.
6.Depresia - Unele persoane care intampina depresia tind sa se refugieze. Gandeste-te doar, o persoana care este suparata din rasputeri pe propria ei viata si care simte ca fiecare secunda de viata e un chin crezi ca mai are chef sa socializeze? Si in plus depresia atrage adesea si anxietatea sociala pe care am explicat-o la punctul "7."
7.Anxietatea sociala - Problema ce aparea adesea dupa depresie(sau chiar o problema de sanatate). Anxietatea sociala are efecte foarte grave:
-Simti mai tot timpul ca iti e somn.
-Te balbai foarte des.
-Iti ia ceva timp pana "sa-i dai replica" cuiva.
-Simti ca nu mai poti sa vorbesti normal.
-Orice activitate facuta alaturi de 1 sau mai multe persoane pare un urias stres.
-Scade serios capacitatea de concentrare.
8.Saracia - In ziua de azi oamenii ii resping pe cei care nu-si permit sa se imbrace frumos, daca ai hainele urate(gen: rupte, pline de scame, patate sau doar sifonate) multi te resping. Daca nu ai PC, laptop sau chiar un telefon cat de cat modern sau si mai rau(gen:sa nu ai un televizor) esti respins din start. Si mai sunt si persoane care nu-si permit sa se ingrijeasca normal(gen: sunt ridati, plini de cosuri sau au fetele lucioase) si acestia la randul lor sunt respinsi din start.
9.Au pasiuni care ii impiedica sa aiba viata sociala - Unele persoane au poate prea multe activitati in program si acestea ii impiedica sa socializeze. Uni poate prefera sa stea toata ziua in casa sa se uite la filme, sa asculte muzica, sa citeasca sau sa stea pe facebook mai mult decat sa iasa cu prietenii.
10.Nu au timp liber - Sunt persoane in aceasta lume care nu o duc bine si sunt oblgati sa faca muncii grele(gen:constructii) pentru a avea un trai normal de viata iar asta ii impiedica sa socializeze.
Si mai sunt alte persoane care se dededica mult scolii si studiului(gen invata si citesc cartii toata ziua) si asta ii impiedica si pe ei sa aiba o viata socisls
11.Au defecte mari - Daca esti foarte nebun, foarte prost sau foarte urat majoritatea au tentinta sa te necajeasca/batjocureasca sau chiar sa te respinga.
Dar totusi principala problema ramane faptul ca oamenii din ziua de azi sunt foarte rai, daca nu esti ca ei te ataca foarte des. Unii nu se gandesc la consecintele actiuniilor lor iar altora chiar nu le pasa de soarta victimelor lor. Oamenii din ziua de azi sunt adevarate mizerii fara pic de sentimente. Am cunoscut persoane care isi "injunghiau" prieteni apropiati si familia pe la spate.

| YesViRginia explică (pentru mgtow):

Am fost si eu in situatiile prezentate de tine.

| YesViRginia explică (pentru anonim_4396):

Deci unii sunt respinsi pentru ca au fetele lucioase.Da ce au de facut bietii de ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru YesViRginia):

O micuţă lecţie de estetică: Majoritatea oamenilor cu feţele lucioase sunt nespalaţi(dar există şi excepţii desigur), din câte îmi amintesc am pus faza cu "feţele lucioase" în paranteză la "nespălaţii", era doar un exelplu, vorbeam de luciul ăla uleios care apare des în păr şi uneori chiar pe faţă atunci când nu te-ai mai spălat de ceva vreme.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Pentruca lumea s-a umplut cu fitoase ca tine.