| simplegirl2 a întrebat:

De ce unii au mentalitatea asta ca daca unul/una l-a/a rănit atunci toti /toate sunt la fel? Eu nu cred ca toti au aceeași personalitate, caracter si gândire.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zicea odatã Bom Marley "Adevarul este ca toata lumea te va rani; trebuie doar sa ii gasesti pe acei oameni pentru care merita sa suferi."

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au fost raniti odata, au suferit mult si nu vor sa mai treaca odata prin asta.Sunt constienti ca daca au asteptari de la o persoana, exista riscul ca aceasta sa-i dezamageasca si vor sa evite asta, deci calea cea mai simpla este sa fie pesimisti in ceea ce priveste relatiile.Isi autoinduc ideea ca daca se ataseaza de cineva vor suferi si de aceea nu o fac.Ca un mecanism de aparare.

| simplegirl2 explică (pentru anonim_4396):

Corect..bravo clintz

| RAY a răspuns:

Zoeyy a definit cel mai bine, nu am decat sa-i dau dreptate, asa e e un mecanism de auto aparare impotriva dezamagirilor, sincer sa fiu chiar functioneaza ma bucur ma folosesc de el toata lumea e predispusa in a te dezamagi desi e ceva normal sa nu ai asteptarii de astea, nu doar unu/unul te dezamagesc mai mult unul dupa altul pana cand te conformezi cu ideea, in fine fiecare vede lumea in felul lui si fiecare alege calea lui in viata

| simplegirl2 explică (pentru RAY):

Cred ca sunteti prea negativisti... nu am de unde sa stiu cati te vor mai rani dar asta e viata; ar trebui sa te faca mai puternic acestea si sa treci peste

| RAY a răspuns (pentru simplegirl2):

Tu esti mica cand vei ajunge la 30 de anii vom mai vedea

| simplegirl2 explică (pentru RAY):

Nu-s chiar asa mica...crezi ca nu am fost si eu ranita de cineva?

| RAY a răspuns (pentru simplegirl2):

Te cred, dar repet fiecare cu viata lui

| simplegirl2 explică (pentru RAY):

Ok :/

| PersonajFictiv a răspuns:

Mereu au fost oameni buni si oameni rai,oamneni destepti si oameni prosti.
Trebuie sa cunosti bine omul, trebuie sa te uiti la ceea ce face si sa pui pret pe ceea ce face mult mai mult decat ceea ce spune.
E bine sa cunosti oamenii din aproape in aproape,sa nu iti faci pareri in scurt timp. Daca ai intalnit o persoana si e ok o luna,doua si ti-ai facut parerea asta doar din vorbit cu acea persoana,nu zic ca e rau,dar e rau cand incepi sa ai asteptari de la acea persoana pe baza vorbelor si atat,mai asteapta putin sa te convingi,acorda increderea cu prudenta,vezi ce face in anumite situatii,cum reactioneaza,cum abordeaza problemele,ce parere are de alti oameni,ce vorbeste de ei ( daca vorbeste),ce vede in altii -doar defecte? calitati? etc.
"Ca sa iti faci un prieten trebuie sa inchizi un ochi, ca sa il pastrezi trebuie sa-i inchizi pe amandoi " - Confucius ( parca ).
Toti au defecte,trebuie sa-i accepti asa pe cei ce merita, sa nu-i arunci la gunoi si sa speri ca intr-o zi o sa intalnesti o persoana care sa faca doar cum vrei tu,ca si cum universul se invarte in jurul tau sa iti faca tie pe plac.

Trebuie sa scapi de naivitate ca sa nu mai suferi asa mult.
Nu toti au acelasi caracter dar multi nici nu isi arata adevaratul caracter, mereu ii copiaza pe altii ( cunostinte, prieteni, oameni de pe la tv - cica "modele" ) iar ei nu au nimic original, doar fac ce cred ca vor sa vada altii, ca sa fie acceptati si sa para "cineva".

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nici macar aia/alea care ranesc, nu se comporta cu toti partenerii la fel.
Orice nas isi are nasul.
Cine generalizeaza, are doar de pierdut.

| Victor453 a răspuns:

Eu tot cred asa, daca ti sa nimerit o persoana asa, nu inseamna ca sunt toti precum persoana data

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Unii sunt mai prosti sau nu au fost invatati de mici anumite lucruri de baza.
Ai dreptate, nu toti au aceeasi gandire dar cu unii chiar n-ai ce vorbi, daca oamenii respectivi nu gandesc cs tine si nu ai nimic in comun cu ei.
Nu are rost.

| Victor453 a răspuns:

Acei care cred asa sunt retrasi de viata))