| Doarunaltutilizator a întrebat:

Deci sa zicem că fiul/fiica ta fură niste bani, un laptop sau o masina de exemplu și tu esti primul care afla.
In cazul asta ce crezi că ar fi mai bine sa faci? Sa nu spui nimănui și să îl pui sa returneze ce a furat sau sa îl denuti la poliție pentru furt pentru a primi o lecție despre consecințele hoției?

Răspuns Câştigător
| Tirisvald a răspuns:

Legal nu esti obligat sa il denunti, insa trebuie sa gasesti o varianta prin care sa realizeze ca nu e bine ce a facut si ca pot sa apara consecinte grave. Plecam de la morala "cine fura azi un ou maine fura un bou". Pare pueril dar e adevarat; ceva mic poate sa nu atraga atentia dar cu timpul furtul genereaza lacomie si in cele din urma va ajunge sa fure ceva care bate la ochi.
Daca este denuntat va suferi consecinte grave din partea legii, acum depinde cum s-a savarsit fapta. Este o diferenta intre a subtiliza si a obliga sa cedeze un bun pe cineva.
Pus fata in fata cu persoana prejudiciata, mai ales daca este un necunoscut, acesta poate profita de ocazie si sa ceara despagubiri in schimbul tacerii. Daca este un cunoscut iei legatura cu el si stabiliti un scenariu care sa-i ofere o lectie.

Cum banuiesc ca este vorba de o treaba fictiva, curios sa afli ce ar face un om obisnuit cand este vorba de o astfel de situatie, nu cred ca cineva si-ar condamna progenitura ci l-ar educa de aici incolo, fiind un semnal grav de alarma.

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Îi zic că dacă a avut tupeul să fure ceva ce nu îi aparține să suporte consecințele. Îl pun să returneze tot ce a furat iar dacă victima depune plângere la poliție asta e, să își asume consecințele faptelor sale.

| Hammurabi a răspuns:

Îl trimit să se autodenunțe și să se predea.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Să le păstreze, și să vă prefaceti că nu sa întâmplat nimic rolling on the floor

Glumesc.

Să returneze lucrurile posesorului și să își ceară scuze.

Sau să le păstreze!
nimeni nu va afla.

Glumesc. Glumesc
Dar poate fi o idee big grin

| Steregoi a răspuns:

Sa returneze ce a furat si sa se impace cu victima furtului facut de el.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Steregoi):

Degeaba și-ar cere scuze