| Catrice a întrebat:

Din punctul tău de vedere, ce reprezinta iubirea?!

58 răspunsuri:
| ForeverAlone97 a răspuns:

Iubirea față de familie, prieteni, chiar și față de animale de companie e ok. Iubirea față de sexul opus, în cazul meu, e inutilă.

| QElenaBoghiu a răspuns:

Nu poti explica iubire.

Iubirea nu este o chestie sau un obiect.
Este un sentiment pe care îl au toții oamenii, animalele happy

Daca nu exista ura nu exista iubire.
De fapt nu poți explica iubirea mea, ea se simte.

Sper ca ai înțeles ceva rolling on the floor

| darrio2007 a răspuns:

Un lucru cu care nu te poti juca.

| Plato a răspuns:

"Iubirea inseamna indumnezeirea cuiva, punerea acelei persoane mereu inaintea ta." - Victor Hugo

| LifeOwner a răspuns:

Iubirea este o reactie chimica pornita din creier si perpetuata la nivelul tuturor organelor.
Stimuleaza organismul sa elibereze tot felul de substante dopante... de la serotonina, endorfine pana la testosteron. Asta e motivul pentru care te face sa te simti ca drogat, iti afecteaza capacitatea de a reactiona si a fi obiectiv.
Din pacate, ca orice reactie chimica, porneste, arde si se intensifica apoi se consuma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frica de singurătate.

| Plato a răspuns:

Iubirea e tot, pentru ca Dumnezeu e iubire, iubirea e Dumnezeu, iar Dumnezeu e tot.
Iubirea e reprezentarea infinitului absolut in invelisul nostru material. Oamenii sunt limitati, dar sunt făcuți din iubire, adica din Dumnezeu, oamenii pot iubi deci detin infinitul înăuntrul lor.

| Lioana a răspuns:

Iubirea din punctul meu de vedere e o apreciere profunda fata de o anumita persoana care te face sa doresti sa o aduci in viata ta pe acea persoana (daca nu este deja) si sa faci tot ce poti pentru a o face fericita.

| marinaru777 a răspuns:

Iubirea e vesnica si vine de la Dumnezeu care iubeste toti oamenii, Iisus a venit in lume din IUBIRE pentru cei pacatosi ca sa se mantuiasca.Este si un decalog al Iubirii daca nu ma insel. IUBIREA = DRAGOSTEA

| RAY a răspuns:

Iubirea are mai multe forme https://www.scientia.ro/......ubire.html

problema nu este iubirea,ceea ce percepem noi la nivel conștient,și cei care care ne dezamăgesc,noi fugim de dezamăgiri,suferinta,durere,pentru mine pana in prezentat doar dezamagire, suferinta atat, ma refer la iubirea pentru sexul opus desigur, faza e ca nu ai ce sa alegi intr o tara infecta plina de tarfe, corupti, hoti, mafioti

| RAY a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Omul este o primata, nu pune virgula

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Hai du-te dqlaughing)))))

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Aia nu-i iubire, aia este sex.
Dar fără o muiere lângă tine, ești om pe jumătate.
Nu trebuie să o iubești pentru asta. Fă doar ce trebuie. restul vine de la sine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru QElenaBoghiu):

Eu nu am înțeles, dar am simțit.
Când ne vedem pe viu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Plato):

Da, așa-i mai ales din cauză că dacă îndumnezeiești, apar imediat toate drăcoveniile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru LifeOwner):

Da, la nivel fiziologic.
La nivel pisicologic, este când miauni pe acoperiș la lună sperând că te aude una care o să ridice coada, dacă o apuci bine cu dinții de ceafă.

| Drimmero a răspuns:

Depinde in ce mod privesti iubirea si in ce iti investesti sentimentele.
In mod normal, iubirea e sentimentul inaltator, extaziant, care te face sa traiesti altfel decat o faci fara sa iubesti.
Presupunand ca te referi la acel love fata de iubi,, dar iubirea nu e doar pentru persoane, variaza si pentru cine/ce o expediezi dar are si diferite intensitati.
Unii isi iubesc partenerii, altii parintii, altii animalele,, altii echipele de fotbal, altii un anumit gen muzical, etc...

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru sadrian46):

Eu unul mă simt complet și fără o muiere lângă mine. Așa cum am stat singur o viață, pot să mai stau încă atâta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru Plato):

Dacă analizez logic această succesiune de afirmații.
Dumnezeu= iubire=tot.
Oamenii sunr limitați dar sunt făcuți din tot.
Ca să poată fi făcuți din tot, totul trebuie să fie el însuși limitat.
Deci totul este limitat.
Deci Dumnezeu este limitat.
Quod erat Demonstrandum.
Am fost și eu o dată beat în viața mea, așa că știu cum e.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru RAY):

Pe Facebook, să vezi câte fete de pe mapamond vor să ți-o vadă...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea fata de persoane e pentru ca iti aduc anumite beneficii pe termen nedeterminat. Sau determinat, atunci dispare si iubirea.

| Adi88 a răspuns:

Sentimente și respect reciproc.

| Catrice explică (pentru ForeverAlone97):

Vai de mine! Cum se poate asa ceva?! laughing
Fără muiere = fără urmași
Fără urmași = fără persoane care să-ți moștenească averea imensa...

| AC4S4 a răspuns:

Eu cred ce scrie in Biblie, si anume:
1 Corinteni 13:4-8 - "Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate, dragostea nu pizmuieşte, dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău, nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr, acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul. Dragostea nu va pieri niciodată. Prorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfârşit."

| Gigicapitica a răspuns:

O chestie masochistă.
Am citit un articol cum că de fapt creierul uman nici n-o recunoaște ca pe o emoție, ci mai degrabă ca pe o dependență.
Plus că nu prea e un sentiment despre ceilalți, e ceva egoist fiindcă gândește-te, atunci când iubești pe cineva, vrei să-i fi aproape fiindcă altfel suferi, sau vrei să fi cel care-l face să zâmbească pentru a putea fi important în ochii acelei persoane și a ți se returna iubirea. Oricum aș privi-o, e ceva egoist.

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru Catrice):

Foarte simplu

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Catrice):

Exista adoptie. Exista organizatii caritabile.

| Plato a răspuns (pentru sadrian46):

Ma indoiesc. Apare cel mai frumos lucru posibil, nicio dracovenie.

| Catrice explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu încerc sa conving omu să-și facă o relație și tu... laughing

| Panamax a răspuns:

Singurul lucru pentru care merita sa traiesti.