| WeAreSmart a întrebat:

E mai bine daca bei apa din ulcior si nu direct de la robinet? Sora mea pune mereu apa in ulcior cica e mai buna asa. Care e diferenta? nu e tot apa de la robinet?

11 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

N-are nici o legătură atâta timp cât apa provine de la robiet. Și știm cu toții că nu e bine să consumi de la robinet. Conține clor, calcar, impurități bacterii. Poate e efectul placebo îți dă senzația că este apă de fântână cea din ulcior, atâta tot.

| Demian_Mihai_1992 a răspuns:

Nui nicio diferenta atata timp cat nu ai unul special care iti poate curata si berea daca vrei.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Doar asa observi daca nu vine ceva pe teava, au fost probleme in trecut cand veneau impuritati.
Si pana la urma, apa nu se bea cu cana/pahar?
O seara bunahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonimuserr):

De fapt, s-a facut un studiu care a aratat ca apa de la robinet este mai curata decat cea imbuteliata.

| K0sti a răspuns:

E foarte bine ca o tine in urcior, dar daca e apa de la robinet, tot degeaba! Insa pentru lichide e bine daca se tin in vase de lut!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ulcior, adica din cana, presupun. Cana are sanse sa aiba mai putine bacterii decat ar avea palmele tale tinute caus.

| Anonimuserr a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, în țările nordice poate, și în vest-ul Europei. La noi în est-ul Europei mă îndoiesc sincer... Puțin le pasă celor care se ocupă cu epurarea apei în România să pună filtre de ultimă generație, să se înlocuiască toate conductele vechi de 50 de ani și să evalueze calitatea apei pentru a fi la standarde internaționale ș.a.m.d Se alocă foarte puțini bani pentru reabilitarea acestui sistem. Nu contest că s-a făcut acest studiu, nu am auzit de el, e posibil să ai dreptate.

| Fatamuntilor a răspuns:

De obicei pe teava robitetului se aseaza tot felul de mirobi, bacterii care circula liber prin aer si sunt invizibili.Nu e sanatos sa pui gura direct pe robinet.
Apa se bea din cana.
Logic, nu ar fi nicio difenta! Aici vorbim ( si de) siguranta!

| Anonimuserr a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Foarte corect. Dar unde mai pui că țevile, conductele sunt vechi de peste 50 de ani, epurarea nu se face corespunzător ca în statele civilizate. Iacătă probleme majore care periclitează sănătatea publică. De aceea e de preferat stica înbuteliată (pare sigură).

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Anonimuserr):

Eu nu mai beau apa de la robinet de mai bine de 25 de ani.Fiind la munte sunt destule izvoare de unde ma pot aproveziona.Sunt controlate, curatate periodic si se aprovionaza tot orasul.

| Anonimuserr a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Avantajul celor care locuiesc în zone de munte și consumând apă de la izvoarele de ape și ape minerale. Nu plătești pentru apă îmbuteliată ca noi bucureștenii. Fiind gratis și foarte bună.