| Fatamuntilor a întrebat:

Era sa ramaneti far' de mine!
Sa va povestesc.Ma intorc de la piata incarcata cu sacose si sacosele ca sa am ce pune familiei pe masa.Ca tot omu' care respecta regulile trec pe trecerea de pietoni! Bun.big grin
Nu stiu cat de buna a fost initiativa...O masina bengoasa imi acordase prioritate, iar eu nu am avut ceva mai bun de facut decat sa lesin.....de uimire laughingSe adunase lume, credea ca e accident, cineva chema salvarea.Bietul sofer isi zmulgea parul din cap(desi era chelhappyhee hee. Cred ca isi facea griji pentru carnet; D.
Salvarea a sosit, si cand sa ma puna pe targa zambesc sagalnic,, Nu sunt obisnuita sa mi se acorde prioritate:"
Acum intrebarea; Voi ca soferi sau parintii vostri acordati prioritate pietonilor? Ca pietoni, vi se acorda prioritate?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

laughing

Tu ai reactii inverse la surpriza,l-ai bagat in sperieti pe bietul sofer!
Si pe mine cand am citit "Era sa ramaneti far' de mine"!

Si ai dreptate,de obicei la trecerea de pietoni,se functioneaza la mica intelegere,cei mai multi soferi refuzand sa opreasca,eventual incetinesc,sa nu cumva sa te omoare direct,in caz ca iti propui cu incapatanare sa traversezi!
Daca mai esti si la semafor si soferul are verde, traversezi pe raspunderea ta, efectiv-complet nerecomandabil!
laughing
Dar, mi-a placut cum ai intors-o din condei, draguta istorioara!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,mi se acorda prioritate, dar nu intodeauna, depinde si de sofer, daca soferul considera ca trebuie ca pietonul sa-i dea prioritate, atunci...
Oricum istorioara ta e amuzanta.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Sunt cazuri si cazuri.De obicei prefer sa astept. Daca soferi imi fac semn sa trec, bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

La fel si eu, mai bine astept sa treaca masina si sa fiu in siguranta decit sa tec eu prima si sa se intimple ceva, dar daca soferul imi da prioritate, atunci nu am ce face.

| Fatamuntilor explică (pentru greece12):

Istoriora e un pamfet, cred ca te-ai prins.
Dar situatia e cat se poate de seriosa.Tranvesam strada (eram cu copilasul )Am calculat distanta aveam timp sa trec. Tampitul de sofer in loc sa incetitesca (eram in plin centru si pe trecerea de pietini) a accelaratDe oprit nu avea de gand.Imi venea sa-l injur, dar aveam copilul cu mine si asta mic inregistreza
Am intors-o din tastatura si mauselaughing

greece12
| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Stiu ca te tii de sotii, am si eu destule momente de genul asta!
Dar ceea ce-ai patit a devenit aproape normal, pacat ca nu exista camere si la trecerile de pietoni, sa vezi ce s-ar cuminti toti!
Dar riscam sa vedem si la fiecare intersectie "aici sunt banii dumneavoastra"...

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Normal ca acord prioritate pietonilor, doar n-o sa dau peste ei.
Problema in Bucuresti n-o reprezinta neaparat rea vointa soferilor ci lipsa de vizibilitate (sunt masini parcate peste tot langa trecerile de pietoni si nu ai cum sa vezi cine sare de dupa ele, ca nu vezi in infrarosii. Eu, spre deosebire de alti soferi, chiar incetinesc pe langa trecerile de pietoni. Ba mai merg si cat mai aproape de axul drumului ca sa am vizibilitate mai buna in flancu stang si totodata sa am sansa sa evit un dobitoc care sare dintre masini si alearga (este interzis sa alergi pe trecerea de pietoni). Asta nu inseamna ca riscu e 0 sa iau pe vreunu pe capota.

Te intreb si eu acum in calitate de pieton (fiindca toti soferii suntem la randu nostru si pietoni) : tu nu te uiti in stanga si in dreapta inainte sa traversezi pe trecerea de pietoni? Ca eu ma asigur de 2 ori inainte sa calc pe trecere si inca o data in timp ce traversez... pana la urma e viata mea in joc, nu vreau sa mor cu dreptatea in mana.

| Fatamuntilor explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Ma uit de 3 ori.Chiar daca sunt intr-un oras mic!

| MihaelaDart a răspuns:

laughing a fost tare si buna amintire vei a vea laughing

Ai mei parinti acorda bineinteles, mai putin noua pietonilor de multe ori pe zebra sa fiu calcata de alti soferi care nu au rabdarea sa acorde prioritate, grabiti... sad De multe ori pe trecerea de piotini sa fiu spulberata sau sa fiu cu vreun picior in ghips, pacat ca nu sunt mai multe legi usturatoare pentru soferi, astfel nu s-ar mai intampla asa ceva.