| Verdealbastrui a întrebat:

Este adevarat ca daca stau la calculator mult timp o sa trebuiasca sa port ochelari? Eu stau la calculator cam 6 ore in unele zile. Cind o sa fiu mai mare o sa trebuiasca sa port ochelari permanent?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o micuta propozitie care vrea sa sperie copilasi. Nu este adevarat. Doar daca stau foarte aproape. Stai la nivelul tastaturarii (adica in spate, recomandat cu vreo 5-7 cm distanta) si nu o sa prosti ochelari.

| M25M a răspuns (pentru anonim_4396):

Televizarea(statul in fata unui ecran ) excesiva poate dauna sanatatii ochilor, nu este nici o propozitie.
Acum, cei drept, depinde si de organism.
Pentru utilizatorul cu intrebarea: statul mult in fata unui ecran ajunge sa te tampeasca. Este afectat psihicul si intr-un mod pozitiv, mai citeste ceva, mai iesi pe afara si fa altceva in compensatie cu privitul ecranelor.

| LolaLollita a răspuns:

Depinde. Nu este obligatoriu sa porti ochelari cand vei mai creste, insa esti predispus la asa ceva.