| LissaLy a întrebat:

Hei! Auziti, eu peste cativa ani vreau sa plec din tara asta, din anumite motive. Nu vreau sa merg sa muncesc la cules de fructe, sau la ingrijit batrani, ci cu o profesie, facultate, meserie, cariera. Spuneti-mi va rog, cu ce fel de profesie/meserie as putea sa merg acolo, cum sa incep, si cum as avea succes. Ca actor, as avea succes sau nu? Dati-mi va rog exemple si spuneti-mi pasii cum sa reusesc. Va rog!

6 răspunsuri:
| suMRed34 a răspuns:

Actorii nostri nu prea au cine stie ce succes. Pe cand medicii, sunt cei mai cautati. Daca vrei sa fii platit bine in straintate si sa ai o profesie foarte respectata fa-te medic dar cel mai bine e sa alegi cu inima, nu cu buzunarul.

Apache
| Apache a răspuns:

Actoria sau teatrul nu merge nici macar in tara...dar admiteri in strainatate.

Spune-mi un actor roman care lucreaza in strainatate si care e cat de cat cunoscut?
Trebuie sa devii putin realist/realista.

2 )
In primul rind niciodata sa nu iti impui din start ca tu o sa inveti de acum numai cu gandul de a pleca din tara.
Nu, tu urmeaza o profesie care in primul rand sa iti placa si care sa iti aduca un viitor.
Daca esti bun la ceea ce faci atunci poti sa prinzi burse de excelenta in strainatate cu duiumul, ca sa nu mai spun de slujbe asigurate pe viitor ...etc
Dar ideea este ca trebuie sa iti placa ceea ce faci si sa o faci bine.
Nu ca iti ei o diploma si dupa cauti facultati in strainatate...

Ce se cauta acum :

ca de obicei. Marketing, Medicina, tot ce tine de IT dar mai ales programare, Pr, stiinte politice, inginerie, navigator, arhitect.....destul de grele dar iti ofera oportunitati.

Si daca e sa cauti o facultate buna, orienteaza-te spre tarile nordice.
Dar trebuie sa ai si rezultate exceptionale ca sa beneficiezi de avantajele oferite de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi place ca iti faci proiecte de viitor, bazeaza-te pe constructii ca mereu se darama si se construieste, arhitect ceva, succes thumbs up

| LissaLy explică (pentru Apache):

Sincer, nu stiu nici un actor roman in strainatate, ma atrage actoria, dar in ciuda a ceea ce ma atrage, sper ca in timp sa dispara, ca nu imi prea doresc sa raman aici, tinand cont de "salariile extraordinare" primite, si cine stie, poate o sa se inrautateasca situatia, plus ca in Europa si alte continente, nu se vorbeste prea frumos de Romania. Ca farmacist, as avea succes? Sau cat de grele sunt facultatile de medicina, arhitectura, si ce mi-ai spus tu mai sus?

| LissaLy explică (pentru Apache):

Sau ma rog, ca fotomodel, ca arat bine, imi zice lumea, si profesorii ma intreaba de ce nu ma fac fotomodel, prietenii, etc.laughing Si am 1, 71
As avea cum?

Apache
| Apache a răspuns (pentru LissaLy):

De ce nu...tu si alte 1000 de fete dar baremi iti urmezi sansa.

Si ca farmacist e o paine de mancat, am uitat de asta.
Sunt grele...nu oricine reuseste, dar iti poate oferi satisfactii.