| loomynarty a întrebat:

Hei TPU (nu am stiut ce categorie sa pun)
Am auzit de vise lucide, si din cate am inteles iti controlezi visul si faci ce vrei in el.
Si nu stiu cum sa o fac, chiar ar fi super tare daca ai face tot ce vrei in "lumea ta".
Cum pot visa asa?

16 răspunsuri:
| NH4OH a răspuns:

Salut.
Uite aici câteva lucruri pe care le poți încerca pentru a avea un asemenea vis : http://controlul-viselor.blogspot.ro/......dwild.html
Și un video : https://www.youtube.com/watch?v=J_qXFmRY1bw
Sper că te-am ajutat.
Fundă?

Răspuns utilizator avertizat
| NH4OH a răspuns (pentru loomynarty):

Ok.
Păi, eu am citit destule chestii despre visele lucide și am auzit zvonuri cum că sunt periculoase. Când am citit prima dată " instrucțiunile " prin care este posibil să ai un vis lucid m-am uimit și speriat în același timp, deoarece eu deja făcusem lucrurile respective fără să-mi dau seama, înainte să dorm iar de acolo se pornea un vis real și foarte marcant.
E periculos într-o oarecare măsură deoarece te poți speria în visul respectiv și poți rămâne cu traume.
Eu m-am gândit înainte să dorm, dar și pe parcusrul zilei la ce mi-ar place să mi se întâmple, ceva frumos, iar în respectiva noapte chiar am visat, însă nu mereu e musai să se întâmple. Nu e așa ușor : Gata, azi visez nu știu ce.
Trebuie să-ți dorești cu adevărat și să crezi în ceea ce faci.
Dacă ajungi să-ți fie simplu să ai vise lucide, la orice comandă a conștientului, ajungi să o iei razna.
Am auzit cazuri că persoană era foarte foarte fericită că-și putea îndeplini toate dorințele în vis și-i dădeau curaj și abiție în viața reală până când a scăpat controlul și ajungea să viseze cam orice gând ce-i străbătea mintea și visul îi ajunsese până în cele mai întunecate gânduri și coșmaruri.

Răspuns utilizator avertizat
| BadAngel3 a răspuns (pentru loomynarty):

Poti sa te sperii, deoarece poate tie in acel moment iti vine sa te gandesti ca e langa tine o bestie cu colti care te ucide si deodata te trezesti ca este langa tine si te urmareste. Sau iti inchipui o prapastie fara fund intunecoasa si deodata te trezesti ca esti in cadere.

| NH4OH a răspuns (pentru loomynarty):

Subconștientul nu ți-l poți controla. Mintea și conștientul nu sunt același lucru. Deci, dacă tu îți impui să visezi ceva frumos, în subconștient sunt păstrate amintiri și lucruri negre ascunse pe care le poți visa în locul a ceva frumos.
Visele lucide sunt uneori incontrolabile și neregulate ( cum nu te-ai fi așteptat / ți-ai fi dorit ).

Răspuns utilizator avertizat
| NH4OH a răspuns (pentru loomynarty):

Îți va face pentru că o să te sperii cumplit și poți rămâne cu traume, ți se pot creea frici noi și tot felul de neplăceri spirituale.

Răspuns utilizator avertizat
| NH4OH a răspuns (pentru loomynarty):

Dormi, bineînțeles. Visul lucid nu e ca orice vis. Te trezești odată ce ai deschis ochii și realizezi că ești la tine în pat. Dormi, dar viul pare atât de real încât de simți ca și cum l-ai trăi, pe propria piele.

Răspuns utilizator avertizat
| NH4OH a răspuns (pentru loomynarty):

Nu, bineînțeles că nu. Visul lucid nu e ca orice alt vis. E controlat și gândit de noi.

| gabriel87000 a răspuns:

Da sunt ocazi fffff rare cand poti face treaba asta doar sa fi foarte obosit. degeaba te gandesti la ceva ca nu vei visa la noaptelaughing

| HappyFaceXoX a răspuns:

Salut, ti-am vazut intrebarea si cum si eu am fost un pasionat al viselor lucide te voi lamuri.
In primul rand ca sa ai un vis lucid iti trebuie cel putin 1-2 luni de antrenament.Si acum te intrebi,oare ce inseamna acest antrenament, ei bine el consta in :
-Repeta-ti mereu ca esti treaz, cipueste-te ( de cateva ori pe zi, astfel cand o sa visezi iti poti aminti sa iti repeti ca esti treaz si daca nu simti nimic cand te ciupesti inseamna ca visezi si iti poti incepe aventura in visul tau lucid).
-Fa-ti un caiet cu visele tale, mereu cum te trezesti noteaza ce ai vazut in el (in special peisajul) astfel dupa 5-10 vise o sa vezi ce obiect persista in visele tale si atunci cand il observi iti poti da seama ca visezi).
-Inainte sa te culci concentreaza-te si repeta-ti ca vei visa.

Si acum sfatul meu referitor la de ce NU are trebui sa incerci sa visezi lucid. In primul rand visele lucide apar in perioada REM(Rapid Eye Movement, inca un detaliu pe care am uitat sa il mentionezbig grinaca vrei sa iti maresti sansele de a visa lucid iti recomand sa iti pui o alarma la 7 ore dupa ce te-ai culcat deoarece de obicei atunci apare, iar dupa ce te-ai trezit culca-te imediat cu gandul la visul tau.)

Asa revenind la de ce NU iti recomand sa visezi lucid. Spre exemplu tu ai un vis lucid si ca incepator poti fii prea entuziasmat sau poate se intampla ceva rau in acel vis si te trezesti dupa 2-3 minute dupa ce a inceput visul.Ehh... acum vine partea rea, daca se intampla asta poti avea parte de paralizie in somn(Deoarece visele lucide apar doar in perioada REM si in acel timp corpul tau este imobilizat pentru a nu te putea misca in somn). Paralizia in somn poate insemna o perioada de 10 secunde-3 minute in care nu te poti misca ( in cazul cel mai bun) sau tot acceasi perioada doar ca experimentand halucinatii ca si : Demoni stand langa tine... si acum iti spui : pot sa inchid ochii pana ma trezesc, cel putin asta am gandit eu, dar de obicei vei auzi si sunete foarte infioratoare si chiar atingeri ( ele nu sunt reale dar la cat de terifiante sunt nu cred pe nimeni in stare sa stea calm si sa iti repete ca nu e adevarat).

Deci cam asta ar fi, in continuare este decizia ta daca vrei sa faci asta sau nu. Mult succes. Funda?

| Mayar a răspuns:

Trebuie sa fi odihnit, astfel incat sa visezi mai des si mai relaxat. Cu timpul, vei reusi si sa iti controlezi visele. Conteaza sa fi odihnit, sa dormi minim 8 ore pe zi.

Răspuns utilizator avertizat