| MountainRiver a întrebat:

Hei, TPU, știți de la ce poate să apară transpirația excesivă?

E oare doar un lucru normal la persoanele supraponderale sau să încep să-mi fac griji? Deja îmi cam dă bătăi de cap și observ că parcă de la zi la zi e mai rău, se agravează. sad

Și cum pot scăpa de problemă?
Sper să nu-mi spuneți de parfumuri și spray-uri, folosesc zilnic și tot există transpirația excesivă, ba parcă mai excesivă. Astăzi pur și simplu copiii mi-au spus că am transpirat când gesticulam și ridicam mâinile și m-am simțit nașpa și penibil, deși am siguranța că ei doar mi-au spus și nu au făcut-o ca să râdă de mine sau ceva, însă tot e penibil, deoarece mai și trebuie să stau pe lângă ei, cu ei și nu aș dori să fiu înecată în propria transpirație.

Aveți cunoștință de vreo pastilă ceva pentru așa problemă?
Alte tratamente ceva, remedii naturiste?
Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Sunt mai multe cauze, hormoni, genetica, consum excesiv de alcool, efort îndelungat, stres și anxietate, sindromul ovarelor polichistice, diabet

| LisaJulie a răspuns (pentru LisaJulie):

Recomand o vizita la medicul endocrinolog pentru ca dacă ai problema medicala și iei pastila nepatrivita sau cu multe efecte adverse îți poate face chiar mai rău

| Cinic a răspuns:

Trebuie sa slabesti! Eu in pandemie ajunsesem la 80kg. Si mi-am zis stop. Acum am 68 kg, si nu mai am nici o problema. Nici cu transpiratia si nici cu gafaitul cand fac efort minim. Nici macar nu am facut mare lucru ca sa slabesc. Doar flotari si ceva bicicleta. Si am renuntat complet la zahar si am redus considerabil mancarea tip fastfood.

| MountainRiver explică (pentru Cinic):

Păi nu prea am timp să mă gândesc la ce să mănânc, cu atât mai mult să am un program. Cât de sport nu prea-s fană, fac doar când cad complet în depresie. Cât de slăbit în sine, am încercat toată viața să o fac, dar nu am reușit. Și am cam lăsat-o moartă. Am renunțat. Probabil voi slăbi când voi fi bolnavă și nu voi putea să mai mănânc nimic. Nu mai m-a prea interesat acest aspect. Dar ar fi bine să fie problema mea cu transpirația doar din cauza asta. Dacă nu, va trebui să ajung la doctor, doar că nu știu ce doctor ar trata astfel de probleme.

| Cinic a răspuns (pentru MountainRiver):

Nici eu nu mai fac sport ca am un job de natura fizica, nu mai am motivatie. Dar sunt okish. Am un pic de burta si un pic de man boobs. Dar per total sunt bine, ma imbrac cu haine regular si sunt departe de a fii considerat gras. Dar imi mentin mancatul santos. Doar odata pe saptamana beau bere sau mananc snaksuri. Doat 1 zi. Eu zic ca daca vrei poti sa slabesti.

| MountainRiver explică (pentru LisaJulie):

Da, da, am anxietate socială și întradevăr când am de predat la clasă și stau în fața copiilor (chiar dacă acum iau antidepresive și simt o mică îmbunătățire) simt cum îmi crește pulsul și de-odată transpir. Și am avut și în trecut probleme cu transpirația când eram prin spațiile publice aglomerate (magazine, autobuze, stații, parcuri) dar pe-atunci era doar la nivelul palmelor, dar da, întradevăr de la an, la an, observ cum transpirația devine din ce în ce mai excesivă. Oare să fie un efect al anxietății până la urmă, care să se fi agravat? Și poate și pe baza kilogramelor în plus să se producă un exces mai mare de transpirație.
Dar spui că și de la diabet poate fi? sad Eu știam că setea excesivă este un simptom al diabetului, iar acum că spui și de asta, tocmai am realizat că fix zilele astea în care am transpirat excesiv, am simțit și o sete puternică, mă simțeam așa de însetată încât îmi venea pur și simplu să arunc cu apă pe mine, atât de sete mi-a fost zilele astea. Apoi transpiram și apoi iar simțeam nevoia de apă. Deci sper să nu fie diabet.
Dar mersi de informații.