| Joker3134 a întrebat:

Homo sapiens a aparut acum 150 000 de ani? dar omul cum il stim azi de cand?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere genetic Aproximativ acum 40.- 30.000 de ani. De acum 15.000 de ani treptat am inceput stilul de viata sedementar de azi.
Homo Sapiens in proportie de 100% sunt numai cei din Africa Sub-Sahariana. Restul avem mixuri genetice de pana la 5% de la mai multe rude evolutionare.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De când l-a creat Dumnezeu, aproximativ 6000 de ani.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Aha, si de aia avem schelete de dinozauri de acum 65 de milioane de ani, nu?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LPCTSTR):

Eu m-am referit la om nu la dinozauri.

| LPCTSTR a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Si-atunci de unde avem schelete de dinozauri si fosile mai vechi de 60 de milioane de ani daca tu zici ca "totul" a aparut acum 6000 ani?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LPCTSTR):

Eu nu am afirmat ca totul. Iar dinozaurii daca au existat au putut fi creați oricând chiar si cu 60 milioane de ani in urma, pentru ca Dumnezeu are o veșnicie in "spate" si nu a stat tot acest timp degeaba.

| Celcestietot a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ia uite de peste ce comentariu inteligent dau, 10 cu felicitari!

| Celcestietot a răspuns:

Omul de azi? El traieste de cand s-a nascut.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru Joker3134):

Gandeste-te ca in ultimul secol am facut progrese uriase pentru extinderea culturii generale.
Tu te referi la capacitatea lor lor de a progresa cultural la acel moment? Eu tind spre un da si mai mult spre nu: factori multipli au dus la avansul din ultimul secol si nu din ultimul mileniu; adica daca abia acum am putut sa extindem, nu vad cum am fi putut acum 1000 de ani.
Eu as zice ca omul este un animal care se perfectioneaza constant (intelectual), chiar daca oamenii de acum 1000 de ani ar fi avut macar o tenta de "unelte moderne", nu ar fi ajuns la ce s-a ajuns acum. Deci, omul evolueaza odata cu progresele sale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu era mai slabi intelectuali, Ci mai putin(deloc) educati. Daca te-ai intoarce in timp cu 15.000 de ani si ai lua un bebelus crescandu-l in societatea de azi S-ar dezvolta la fel ca un copil de azi.

| Dismally a răspuns:

Acum vreo 40.000 de ani din ce s-a descoperit pana acum.