| Deidara554 a întrebat:

Imi puteti spune pentru fiecare profil pe ce materii trebuie sa te axezi si pentru intrarea la liceu cat la suta se ia in calcul media 5-8 si cat la suta notele de la capacitate?

Răspuns Câştigător
| Mămăligă59 a răspuns:

La filologie se pune accent pe romana, engleza/franceza(depinde daca pici la o clasa de intensiv engleza sau franceza), istorie si un pic de latina. oricum in primul an o sa faci aceleasi materii ca in clasa a8a.
apoi la mate-info se pune acent pe mate, info, fizica, bio si chimie.
la stiinte ale naturii la fel.
la stiinte sociale se pune pe istorie, geografie, logica, si nu mai stiu-asta e din ce am auzit eu. la filologie bilingv pe limbi straine.
anul acesta s-au schimbat "regulile" si examenul va conta doar 25% pe cand media din 5-8, 75%.
funda happy?

2 răspunsuri:
| CreeperHelp a răspuns (pentru Mămăligă59):

Imi par rau sa te contrazic, dar raspunsul are o parte eronata... Media generala contaza 25% iar examenul 75% happy

| Mămăligă59 a răspuns (pentru CreeperHelp):

A, da. ai dreptate happy