| Georgiana2905 a întrebat:

In ce s-a transformat scoala de astazi?

Răspuns Câştigător
| LittleEvil666 a răspuns:

IN ce s-a transformat scoala?
Sincer intr-o institutie in care nu se mai da interesul pentru nimic si pentru nimeni o institutie care in loc sa te invete ceva mai rau te indobitoceste.Se face scoala la noi doar teorie teorie teorie lipsa practica deoarece ministerul nostru drag a desfintat laboratoarele pentru clasa 0 o alta idiotenie care sincer mi se pare ca iese din tiparele normalului dar deh ce sa ai facem.
In prealabil in scolala din Roamania se invata exact ce nu iti foloseste in viata.Tu practic cand iesi de pe banicile liceuiui nu iesi cu nimic decat o teorie invatata ca sa fie uitata pentru ca practica nu excileaza la noi.
Scoala de azi nu mai pune bazele invatarii ci din contra pune accentul pe a ne transforma in animale si a ne etala prostia in fata altora.
As spune mai multe dar sincer nu am timp ca as scrie 3 pagini despre scoala si despre invatamantul din Romania.

12 răspunsuri:
| Georgiana2905 explică (pentru LittleEvil666):

Foarte inteligent!
Bine scris!

| mgtow a răspuns:

Intr-un haos total combinat cu tigani si romani, si de profesori pedofili/e + copii cu prostii in cap.

| Georgiana2905 explică:

Scoala de astazi este menita sa scoata oameni fara viitor!
Din pacate totul a devenit un cerc vicios. Un elev slab ajunge student (slab),-invatat de profesori slab pregatiti - de unde rezulta ce? Alti profesori slab pregatiti, etc

| strengaritzza a răspuns:

Intr-un balamuc. Cand intri intr-o scoala nu mai simti interul elevilor pentru invatatura, vezi numai prostie, fete si baieti care se dau in vant cu ultimile achizitie in materie de telefoane si haine, masini ultimul tip in fata scolii, bineinteles cadouri nemeritate. Tipul acesta de copii sunt numai copii tinuti in puf, copii care nu stiu altceva sa faca decat sa fuga de la ore si arate la lume cat sunt de ''sus''

| LittleEvil666 a răspuns (pentru Georgiana2905):

Da ai dreptate pentru ca in sistemul nostru se foloseste Sistemul Eticeta. Adica daca un elev este mai slab pregatit de cat ceilalti este catlogat ca un elev prost si idiot, fara sa i se acorde sansa sau sa fie ajutat, este catalogat direct,fara a avea sansa sa riposteze astfel intervenind firca si blocajele psihologice acel copil fiind, bineninteles, luat la randul lui de colectivul clasei ca un fraier si uite asa de la profesori invatam sa ne discriminam unu pe altul si sa punem pret pe materialism si alte principi facandune sa credem ca unii sunt mai superiori ca altii.
Pe langa asta nu se promoveaza talentul nativ sa zic, spre exemplu Ionel e bun la desen dar din lipsa practicii in scoli si datorita cretinismului si ideilor preconcepute ale profesorilor care nu stiu decat sa ne bage pe gat teorie poate ca Ionel isi pierde din talent. Deci nu se pune baza pe promovarea copiilor, la ceea ce sunt buni la ceea ce le place.Practic noi intram in scoala cu capul rotund si iesim cu el patrat.

| Georgiana2905 explică (pentru LittleEvil666):

Cat adevar!

| Georgiana2905 explică (pentru mgtow):

Nu toti prof./copiii sunt asa!
Am vazut/cunoscut/analizat destui profesori / elevi!

| mgtow a răspuns (pentru Georgiana2905):

Da.

| Georgiana2905 explică (pentru strengaritzza):

Asta e ceea ce ''urasc'' cad intru intr-o scoala!
Nu am avut un sentiment foarte bun in momentul in care, la mine la ora(la prima ora de practica), o domnisoara foarte machiata/aranjata- comenta, deranjata de faptul ca am rugat-o sa raspunda!

| strengaritzza a răspuns (pentru Georgiana2905):

Eu cand eram in liceu, nu era atata prostie, figuri cum zic adolescentii din ziua de azi. Eu am numai 24 de ani, dar cei din generatia mea n-au fost nici pe sfert cum sunt cei din ziua de azi. Nu ma laud, dar pe vremea aceea altele erau rezultatele la invatatura, altii erau copii, alte mentalitati erau atunci.
Pacat!

| Georgiana2905 explică (pentru strengaritzza):

Asa este! Invatamantul ''demodat'' a scos numai OAMENI!
Candva se facea scoala, se invatat...Candva,scoala reprezenta un oarecare ''lux'', copiii trudeau pentru note...
Acum, din pacate, si internetul a ''ajutat'' copilul in a deveni un lenes!

| unknøwn a răspuns:

Simplu.
România e la pământ. Chiar sub pământ.
Toate sistemele: economic,politic,medical,educaţional... sunt MOARTE.
Mulţi spun că : _Sistemul e de vină,nu noi! _
Păi bă,sistemul din cine-i format? Din NOI. Uită-te în oglindă! Ce vezi? O parte a sistemului. Care e format din mine,tine,mă-ta,bunică-ta...
Nu o să se schimbe nimic până nu o să îşi dea seama destui oameni de chestia asta.
Legat de şcoală...
Singurele chestii utile care le înveţi acolo e să scrii,să citeşti,să numeri, să aduni, scazi, împarţi, înmulţeşti. Atât!
Restul...o să uiţi tot la maxim 3 ani după terminarea liceului. Şi nici n-o să-ţi fie dor de informaţiile alea. Pentru că n-o să-ţi folosească niciodată.
În timpul în care înveţi prostiile de la şcoală nu mai bine studiezi singur ce îţi place şi începi să vezi cam cum stă treaba cu viaţa asta? Nu mai bine înveţi să te prinzi repede cum stă treaba oriunde?
În şcoală nu se face educaţie.
Vine un profesor, turuie lecţiile pe care le-a mai spus de încă 297 de ori, la alte feţe, şi atât.
Tu trebuie să înveţi. Chiar dacă n-o să-ţi folosească în viaţă, încearcă într-un fel să te pregătească pentru muncă 8 ore pe zi până ieşi la pensie.
Asculţi de superior şi faci muncă chiar dacă e inutilă fără să pui întrebări? Bravo! S-o ţii tot aşa în continuare.
Singurul motiv pentru care încă mai există şcoala e pentru că corporaţiile idioate nu înţeleg că o persoană cu cultură generală mai bogată nu înseamnă o persoană mai potrivită pentru acel post.
Cele mai tari instituţii îs alea care atunci când te duci să te angajezi îţi spun: _Nu mă interesează ce studii ai. Mi se rupe. Arătă-mi ce ştii să faci._
Mdeah, aş putea dezbate asupra acestei teme până dimineaţă. Dar nu-mi bat capul.
Oricum n-o să se schimbe nimic. Până la urmă trebuie să acceptăm aşa cum e. Atâta timp cât nimeni n-a găsit o soluţie mai bună...
De fapt ar fi. Autodidact acasă, singur, ce te interesează, + profesorii să fie nişte persoane cărora le pui tu întrebări în legătură cu nelămuririle pe care le ai, ceri feedback...chestii gen.
Hai salut!