| BogdaneluluI a întrebat:

Intr-o tara oarecare (sa nu detaliem), politicienii nu spun niciodata adevarul,

iar non-politicienii spun intotdeauna adevarul.

Un strain intalneste trei locuitori ai respectivei comunitati si il intreaba pe primul dintre ei:
- Esti politician?
Primul raspunde, insa strainul nu intelege ce a spus locuitorul acelei tari.
Al doilea locuitor explica strainului:
- Primul a negat ca este politician.
Al treilea zice:
- Primul este politician.
Intrebare: Cati dintre cei trei membri ai comunitatii sunt politicieni?

Am gasit-o pe un site unde nimeni nu a raspuns corect.
As dori sa va vad logica si sa spuneti si cati ani aveti.

9 răspunsuri:
| Încrucişătorul a răspuns:

Sigur gresesc dar cred ca #2 si #3 sunt politicieni.
#1, ca intr-un portret propagandist, el este non-politician si opiniile/afirmatiile lui, care sunt mereu ascunse, batjocorite sau interpretate total gresit, nu conteaza din moment ce nu e politician. #2 si #3, in spatele cortinelor, sunt buni prieteni dar pe scena politica sunt adversari inraiti impotriva celuilalt, #1 fiind prins in mijloc.

Poate gresesc... chiar sunt curios care e raspunsul.
:-)

| Pustiu_Stefy_1997 a răspuns:

Totii 3 sunt Romanilaughing

| Arthur a răspuns:

Care e Crizescu şi care Pontescu?

| doctorandus a răspuns:

E simplu, faci un tabel de variatie cu 0 pentru ne-politician si 1 pentru politician, si pe urma calculezi ce ar raspunde ei in acest caz.

Prima coloana este:

Pe a doua coloana incepi cu daca e primul politician (0 pentru nu, 1 pentru da), pe urma pui 0 pentru primul a negat ca e politician si 1 pentru primul a afirmat ca e politician, pe urma pui 0 pentru primul nu e politician si 1 pentru primul e politician, asta ca raspunsuri date de respondenti.

Rezulta a doua coloana, iar dupa ea scriem numarul de politicieni:

Pe urma comparam cu raspunsurile date de respondenti. Adica pe a doua coloana gasim 001 si 101, ceea ce da un singur politician in total.

| BogdaneluluI explică (pentru doctorandus):

Gresit.

| BogdaneluluI explică (pentru Încrucişătorul):

Primul poate spune doar ca nu este politician( daca este politician, va spune ca nu este, deoarece minte, daca nu este politician, va spune tot ca nu este, deoarece spune mereu adevarul).
Al doilea spune ca primul a spus ca nu este politician si a spus adevarul.
Al treilea spune ca primul este politician.
Daca primul chiar este politician, primul a negat ca este, deci a mintit, iar ultimul a spus adevarul (deci, 1 politician).
Daca primul nu este politician, atunci, primul a spus adevarul si ultimul a mintit, deci, tot 1 politician.
Raspuns final:"In grupul respectiv se afla un politician."

| doctorandus a răspuns (pentru BogdaneluluI):

Mesajul era in lucru, vezi ca am corectat si am ajuns la un singur politician.

| BogdaneluluI explică (pentru doctorandus):

Daaaaa!

| Reek54 a răspuns:

1 din cei 3 membri este politician (primul).