| anonim_4396 a întrebat:

La 0.00 si 0.25 ar trebui purtati ochelari? Intreb pentru ca am fost la 2 medici diferiti si unul mi-a zis ca pentru atata nu are rost sa-mi fac, ca e dioptrie mica, si altul ca trebuie. Si nu mi-am facut pentru ca cel care a zis ca nu trebuie are mai multa experienta, insa nu stiu

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand eram mic am avut 0.25 si 0.25 si mi-a dat oftalmologul ochelari pe care nu i-am purtat 7 ani mai tarziu mi-a crescut la 1 si acum trebuie sa port din nou ochelari. Eu zic sa incepi sa porti de pe acum ca sa ti se corecteze ochii sau daca nu ti se corecteaza macar sa nu iti mai creasca

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista 0.00
Iar dioptria 0.25 este cea mai mica posibil, unde nu este nevoie sa porti ochelari.

| IoanaIonuca a răspuns (pentru Violleta2022):

Cum sa nu existe? laughing Asa am eu, la un ochi 0.00 si la celalalt 0.25. Daca te referi ca nu e o problema sau ceva, stiu asta. Dar am zis asa sa-si faca lumea o idee daca as avea sau nu nevoie de ochelari.

| Violleta2022 a răspuns (pentru IoanaIonuca):

Poti sa nu-i porti deloc, nu-i nevoie!
Diopriile sub 0.50 sunt ignorate de marea majoritate a medicilor, nefiind o necesitate de corectare sau ajutorare a vederii, mai mult un moft al celor care vor sa poarte ochelari.

Masura 0.00 este a ochiul normal si sanatos happy
Iar masura de 0.25 poate fii perceput si la un ochi mai obosit, deci, fara importanta.