| anonim_4396 a întrebat:

Ma gandesc cu groaza ca incepe scoala... am un program foarte incarcat :in afara de scoala, fac canto, pian, un curs de limba franceza, iar din toamna voi incepe pregatirea la matematica(trec intr-a 7-a). Sunt mereu stresata si obosita. Programul meu :dupa scoala, canto, pian, sau franceza, sau mate. Ajung acasa pe la 6, 7, moarta de somn, foame, sete si multe altele. atunci trebuie sa ma apuc de tema la mate de 20 de probleme, trebuie sa invat la biologie, geografie, si multe altele. Plus studiul la pian sau la franceza. Dati-mi, va rog, un sfat : Ce sa fac ca sa scap de tot stresul asta? Precizez ca ador franceza, canto-ul, pianul, deci nu as putea renunta la ele. Mi-ar placea sa renunt la pregatirea la mate, dar n-am ce face...

Răspuns Câştigător
| ViVi a răspuns:

Doamne eu trec in clasa a 8
anul pe care treci va fi destul de stresant e anul greu ca sa zic asa incepi chimiahappy
succes...nu trebuie sa fii de 10 incontinu poti si un 9 sau un 8 acum depinde ce situatie ai la familie happy nu te mai stresa asa laughing asa faceam si eu ca tine acum n-am nici un stres iau si 9 si 8
succes ai grija de tine nu trebuie sa te stresezi ca nu-i sfarsitul lumii

6 răspunsuri:
| ViVi a răspuns:

Ms mult de fundita
ai grija de tine
succes in anul de scoala

| ing. a răspuns:

Buna. Te inteleg perfect.Acum cativa ani am avut un program cam ca al tau:scoala, pian, pregatire la mate, pregatire la engleza, de invatat la o groaza de materii, teme, pregatiri pentru concursurile scolare etc.Am vorbit cu parintii mei, si le-am spus ca nu mai pot sa continui asa. Ei mi-au mai redus din activitati si acum am si eu timp liber. Tin minte ca acum vreo 2 ani, tanjeam sa ma duc pe bulevard cu rolele, dar n`aveam timp, sau cu bicicleta.
Asta e calea, vorbeste cat mai repede cu parintii tai, pentru ca o sa obosesti si nu o sa mai dai randament maxim la scoala.In locul tau as renunta la 2 dintre acele activitati.happywinking
La care dintre ele sa renunti, e alegerea ta. happy. Iti urez multa bafta la scoala.Si incearca sa scapi mai repede de stresul asta ca nu iti aduce nimic bunwinking. Pupicikiss

| jo a răspuns:

Spune-le parintilor tai ca ai program prea incarcat si nu mai faci fata.

| taylor a răspuns:

Vorbeste cu parintiiwinking nici ei ar putea face fata stresului la care esti supusa tu:-s si inca ceva: nu renunta niciodata la lucrurile care te fac fericitawinking incearca sa fi optimistabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei stiu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu placere, aNa