| Joker3134 a întrebat:

Ma lamureste si pe mine cineva cipralexul creste in greutate sau nu?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

La 1 din 10 se manifestă următoarele (de observat ultimul rând):

Frecvente (pot afecta 1 din 10 persoane):
 Nas înfundat sau cu secreţii (sinuzită)
 Scădere sau creştere a poftei de mâncare
 Anxietate, nelinişte, vise neobişnuite, dificultăţi de adormire, somnolenţă, ameţeli, căscat, tremor, senzaţii de înţepături la nivelul pielii
 Diaree, constipaţie, vărsături, gură uscată
 Creştere a transpiraţiei
 Dureri musculare şi articulare (artralgii şi mialgii)
 Tulburări sexuale (întârziere a ejaculării, probleme de erecţie, reducere a dorinţei
de a avea contact sexual, iar femeile pot avea dificultăţi de obţinere a orgasmului)
 Oboseală, febră
 Creştere a greutăţii corporale

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Da da.

| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

Să fii iubit!

| Mosotti a răspuns:

El ar mari pofta de mancare prin faptul ca scoate umul din depresie, si cam asa ar urca greutatea, ca in depresii 90 % nu prea mai are pofta ca lumea de mancare omul, altfel nu prea.

Aia cu "Crestere in greutate", nu spune nimic, trebuie sa si intelegi cum o face, ca la unii da, la unii nu, nu e o regula.
Daca de exemplu pofta de mancare nu scazuse in depresie si e normala, cipu nu iti urca pofta ca nu are de ce.

Nu prea face parte din categoria aia care urca mult pofta de mancare aiurea, cum e Remeron (Mirtazapina), Valdoxan, Peritol (asta nu e antidepresiv dar urca mult pofta de mancare aiurea).

Dar cine stie, poate la unii poate mari pofta de mancare chiar daca nu scazuse in depresie, pana la urma si efectele astea secundare nu sunt generale in sens ca nu se manifesta la toti, la unii da, la unii nu, la unii se manifesta unele, la altii altele, la altiii nici unu. Dar in general nu urca aiurea pofta cum se generalizeaza la cele enumerate mai sus, la alea e altceva.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cipralexul nu creste in gretate, doar cine il consuma.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Joker3134):

Nu se stie cu 30! Eu am zis ca la 20 nu se intampla nimic, nu te juca iti zic, ia cum zice medicul daca zice zi de zi ca la carte, si nu te speria daca nu simti efect, abia incepand cu 21 zile in colo incepe sa ai daca-ti merge, n-ai cum sa iei din greseala doua! Ce naiba.

Daca intr-o luna nu simti nimic, inseamna ca nu e bun, asa a zis medicul meu.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru Joker3134):

Foarte posibil ca da