| ContTemporar79570725 a întrebat:

Mă va ajuta Duolingo să învăț germană la nivel B1 sau B2, astfel încât să pot studia aviația și să comunic cu oamenii de acolo fără dificultăți? Voi uita limba română dacă voi locui acolo pentru totdeauna și nu voi mai reveni niciodată în România sau Moldova?

2 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Daca esti atent da, practica da batai de cap, trebuie sa incepi sa scrii in germana si sa o vorbesti, de preferat cu un nativ asa ca fi foarte atent la explicatiile de pe Duolingo

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, o aplicatie nu te poate invata o limba straina, findca ai nevoie de cineva sa-ti explice regulile gramaticale, formarea proporzitiilor, pronunctia samd.

Este impsobil sa uiti imba romana, indiferent cate alte limbi vei invata, fiind este limba materna, cu acre ai crescut.
Sunt cetatean australian de peste 30 de ani, locuind si muncind in toti anii astia numai in Australia, dar dupa cum vezi, limba romana este imposibil sa o uit, odata ce o scriu aici si inca comunic cu rudele si prietenii din tara.