| Skarr a întrebat:

Mai are cineva problema asta sau doar eu?
Uit chestii foarte repede. Intamplari, filme, chestii care le am făcut.
Vorbesc cu mama și ma intreaba despre locuri unde am fost si ce am făcut dar nu mai țin minte mare chestie, decat vag sau cateva idei principale sau cate odată mai nimic.
La fel si cu filmele, le uit la scurt timp dupa ce le văd. Prietena mea își aduce aminte scene detaliat și imi spune despre ele și după cateva luni sau un an de la film.
Am fost și la un terapeut la un moment dat si credea ca Ii ascund chestii si nu "ma deschid" dar chiar nu mai țin minte mare parte din amintiri.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu care am adhd îți spun că contează foarte mult dacă îți place ceea ce vizionezi sau dacă e interesanta conversația, de exemplu îmi amintesc conversații cu persoane cu care am comunicat acum 5 ani dar nu-mi amintesc ce am vorbit ieri cu cineva, contează foarte mult dacă îți place astfel se crează memoria de lungă durată = emoția trăită + repetarea informației, să știi că și anexitatea te face uituc, de cate ori uit și eu lucruri pe la clienți mei, in orice caz vezi și de un test diva pentru adhd

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Viața mea s-a schimbat din momentul in care am luat concerta, recomand medanima

| Mindfulness a răspuns:

Probabil te confrunți cu probleme psihice
Trebuie sa mănânci mai sănătos și să faci sport, sa eviți izolarea și sedentarismul fiindcă poți ajunge la demență sau la Alzheimer, amnezii etc.
Și de la anxietate se poate întâmpla sau chiar de la tratament psihiatric.