| AlexandruPopAlexandru a întrebat:

Mai este cineva care a fost complet praf la toată materiile? Dar care a renunțat la școală din clasa 10 a? Îmi poate da și mie niște sfaturi?

17 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

Atâta timp căt nu te droghezi nu ești Boschetar alcoolist.

Pentru mine nu are importanță că ești sau nu de 10.

| MistarGoGu a răspuns:

Nu toată lumea este făcută pentru licee sau chiar facultăți! Învata o meserie!
Tehnician calculatoare / rețele nu ai nevoie de multa matematica pe acolo!
Tehnician mecanica fina / automatizări se cauta în draci prin Europa!
Tehnician sisteme securitate și acces! La fel!
Fotografie / cameraman

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru MistarGoGu):

Fotograf in ce? Și cameran din acela care filmează ce? Sunt mai multe feluri

| MistarGoGu a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Nunti sau la un studio foto! Un fotograf poate face și partea foto/ video, editare cu programe specializate! Sau la posturi TV cameraman. Unde crezi ca filmezi aiurea pe strada?

| MistarGoGu a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Cei care fac asta *( foto / Video la evenimente ) lucrează singuri pe firma lor eventual cu 2 -3 oameni ca ajutor maxim!

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru 1onur):

Mulțumesc mult!

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru 1onur):

Eu unul chiar nu pot sa invat nimic, am încercat nu pot

| Mosotti a răspuns:

Ai fost complet pe dinafara ca nu ti-a placut cartea, poate esti asa mai care iti place distractia, femeile, petrecerile. Si nu stiu de ce banui ca ai si mare succes la gagici.

Poate ai inclinate spre munci practice fizice, meserii, si nu ceva care sa necesite multa carte.
Daca simti ca iti place una din meseriile care nu necesita bacul, mergi asa, ca asta ti-e felul de a fi.
Dar sa faci ceva, nu nimic.

| AlexandruPopAlexandru explică (pentru Mosotti):

Eu an încercat din răsputeri sa invat dar a fost mult prea greu pentru mine! Creierul meu nu procesează

| Mosotti a răspuns (pentru AlexandruPopAlexandru):

Pai daca nu proceseaza, nu e nimic, fa ce poti face.

| Mosotti a răspuns (pentru MistarGoGu):

Si la toare meseriile astea ai nevoie de bac ca sa te angajeze.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Mosotti):

Zici? La ce criza de personal este azi în România mai pune cineva botul la o bucata de carton cu poza și note pe ea? Muncește cartonu ' sau omul?
Cine se mai agata de asemenea detalii risca sa pună lacătul pe poarta și sa dea faliment!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Mosotti):

Azi sunt căutate și plătite REGESTE skill-uri de vânzare, negociere și comunicare nu notele de pe un carton " obosit " care oricum nu reflecta nimic din pregătirea omului!
ARATA ce STII sa faci asta vrea orice patron sănătos la cap și cu graficul de profit și vânzări în mana! Asta aduce BANII în firma!

| Mosotti a răspuns (pentru MistarGoGu):

Nu e, iti cere bacu! Au niste limite si aia, se considera ca aia care nu au bacul n-ar fi capabili de meserii din astea, din start se considera asa de catre ei din pacate, si nu stiu cum e legea, daca te poate pune in postul ala fara bac.

De ex nu aveai voie sa lucri de acasa inainte de pandemie, era lege, chiar daca patronul vroia.

| Mosotti a răspuns (pentru MistarGoGu):

Da, ai dreptate, asa ar trebui sa fie, din pacate nici in Germania si UE nu e asa.
Nu ai voie sa practici meserii de genul fara bac, e aiurea, dar asta e.
Ca in mod normal trebuia sa gandeasca ca tine.

Deci fi atent, acolo nu ai voie sa te inscrii la profesionala de calculatoare sa inveti, daca nu ai bacu! Nu doar ca nu te angajeaza direct.
Acolo pentru orice meserie faci 3 ani de profesionala, fie instalator, fie profesor dupa facultate, adica practica.

Adica sa nu imi dai voie sa invat? E culmea. Vorba ta, poate nu-s bun la carte dar pot invata calculatoare.

Cel mult programatorii sunt angajati la noi fara facultate doar, desi oricum cei cu au prioritate.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Mosotti):

Vorbești de cei din mediul privat?

| Mosotti a răspuns (pentru MistarGoGu):

Peste tot, si privat si stat, asa e prostia la nemti.
Si nu doar acolo! Mai peste tot te pune sa ai nu stiu ce chestii inutile pentru a invata/sau practica direct o anume meserie, nu conteaza ca tu stii sau poti invata aia.

Nu stiu cum e in sua insa.
De ex eu in Germania, bine, am luat bacul lor acolo in iulie 99, dar de ex la oficiu de munca iti dadea teste de inteligenta din alea abstracte (pe care destui calculatoristi, chiar profi de mate nu le fac), si un functie de rezultatul ala iti trasa capacitatile dupa care oficiu de munca iti recomanda locuri de munca sau locuri la scolile de meserii.

Ii durea in pix ca tu aveai inclinatie catre calculatoare direct.