| Openquestions a întrebat:

Mai,pe voi nu va inerveaza pensionari astia care toata ziua se plima pe la malluri si vin ei pe autobuz,ca doar la ei e pe gratis,si umpla autobuzul, si se aseaza ei pe scaun acolo joc, ca pe ei toate ii dor.Astazi am calatorit cu autobuzul prin Cluj-Napoca pe linea 30, iar un broscoi se pune in fata usi, si autobuzul era plin pe langa asta.Cand a trebuit sa ma dau jos l-am rugat frumos sa se dea la oparte,aveam si un ghiozdan in spate,si sa frecat de el,a facut o gura cat o sura,ca cica si alti se dau jos si alta data sa intreb daca se coboara si altii,si nici macar nu sa coborat. Specimene din astea cu"fite de Manastur"se plimba pe gratis toata ziua iar alti care vin de la lucru sau merg undeva nu pot de ei,ciudat ca la mine in comunitate nu vez oameni destia(pe la mine nu sunt etnii ca la Clujeni), pai vi se pare corect acest lucru? Pe langa asta ma mai si amenintat ca im da si doua"copite", si eu nu i-am facut nimic.

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Cand eu eram eleva, uneori venea bunica de la tara( buda in gradina) pentru 7-10 zile la noi. Ii placea sa mearga la toaleta si sa traga apa pur si simplu, i se parea poetic, i se parea absurd, nu stiu, o rugam dimineata sa iasa din baie ca intarzii la scoala, bunica linistita mai tragea o data apa si inca o data...in clipele alea o uram c-atata ma ducea pe mine capul.
Numai incurcaturi.
Propun sa se introduca linii de transport pe segmente de varsta! laughing Aia de 20`jde ani sa mearga cu douazeciu, aia de 45 de ani sa mearga cu patruscinciu si aia de 90`jde ani sa mearga cu nouazeciu, ce mama naibii?!
PS. Oare iti suna suficient de ridicol?

10 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Lasa ca iti iei tu revansa urmatoarea data

| thegatekeeper a răspuns:

Recunosc ca pot fi extrem de enervanti, in special cand circula in numar mare la orele de varf ale zilei si "blocheaza" circulatia, dar nu prea ai ce sa le faci. Auzisem ca este posibil sa nu li se mai permita sa circule gratis cu mijloacele de transport, dar cred ca e putin probabil sa se intample asta.

| Openquestions explică (pentru Leocerba):

Apropo era bozgor.

| Leocerba a răspuns (pentru Openquestions):

Ahaaa, hai ca-ncetu cu incetu ne apropiem de problema laughing

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

La cum stau lucrurile, cred că se va ajunge la douăzeciu - ung, ro, rr...; patruşcinciu - ung, ro, rr...; nouăzeciu -II-, poate se vor împărţi şi pe sexe: roz şi blue. Ce bunicii mei, să ne întoarcem cu 3-4 secole de dorul discriminării! : ))

Şi buni mea e o scumpă, deşi, din păcate, nu se joacă cu apa de la toaletă...dar face mâncare ca la bunici şi are iubire de viaţă şi natură cum nu mulţi de 20 o au. Ştii, bucuria aia intensă pentru lucrurile mici, preţuirea fiecărei clipe, a frumoaselor nimicuri pe care noi în viteză deseori nici nu le observăm.
O suspectez uneori de rudenie cu Buddha, Gandhi, ceva...asta până o enervezi. : ))

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Adica?
Sa am eu valoarea unei varste mici si sa imi cobor valoarea de pe acest piedestal care-mi exprima tineretea, pentru a nu-i ofensa valorile lui, unui nene stafidit? Pentru ce sa nu discriminez, cand socoteala ma face pe mine castigator cativa ani, cat tineretea este criteriul? E drept ca voi ajunge si eu sa-mi numar bășínile prin autobuz, asta-i viata, dar vreau clipa mea deglorie in care sa umilesc o baba! Adica de ce trebuie ca eu sa tin scara ca sa urce mumia pe acest piedestal al normei, cand algoritmul spune ca eu sunt ala puternic? Ha?! A nu discrimina inseamna a crede ca eu sunt egala cu toti bosorogii. Vreau dictatura etắții inverse!
(Cam asa s-a gandit aici.Si daca pensionarul mai e si bozgor, s-a pus sare pe rana.)

NOname
| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Noroc cu TAXI! : ))
(şi că nu e ca la evrei: fundul autobuzului predestinat femeilor)

| Openquestions explică (pentru NOname):

Intrebare,dar cat costa taxiul de la Piata Marasti la Parcul Central?

NOname
| NOname a răspuns (pentru Openquestions):

Ce ar fi să întrebi un taximetrist (preferabil din localitatea ta)?

| Openquestions explică (pentru NOname):

Prea scump din Apahida pana in Cluj-Napoca.