| RAY a întrebat:

Merita sa muncești în Romania pe 3000 de lei?

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde din ce zona a țării provi, condițiile de la locul de munca, etc. Eu una am muncit și pe 1500 sau 2.000 de lei și reușeam să mă chibzuiesc cu bani.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Ideea e că nu trăim doar sa supraviețuim, nu trăim în peșteră, suntem cetățeni ai UE în europa

| anonim3248 a răspuns:

În București sunt salarii și mai mici de 3000 lei.

| ALM2000RO a răspuns:

Eu n-aș lucra niciodată pentru așa o mizerie de sumă big grin
Nici pentru 5000-7000 nu m-aș da jos din pat happy

| Smmo a răspuns:

Depinde de zona in care esti, de cat si ce e de lucru si de ce pregatire ai. In afara Bucurestiului e un salariu bun. Am avut surpriza sa vad ca aceeasi firma plateste oamenii cu 1000 de lei mai putin doar pentru ca nu sunt angajati in Bucuresti - multinationalele fac tot ce pot sa plateasca cel mai mic salariu atata timp cat mai au angajati, iar oamenii neavand alternativa accepta. Dupa ce oamenii nu mai accepta salarii mici, se duc (multinationalele) in tarile calde.

Acum foarte sincer, eu n-as cara saci de ciment si nici nu as face livrari de chestii grele nici pentru triplu. Sanatatea inainte de toate.

Deci... daca vrei poti incerca. Daca nu iti convine, mergi la altii.

| RAY explică (pentru ALM2000RO):

De curiozitate pentru cat te dai jos din pat?

| ALM2000RO a răspuns (pentru RAY):

Pentru minim 2000-2500 de euro big grin

| RAY explică (pentru ALM2000RO):

Eu îmi doresc să trăiesc în Germania, sa am un salariu de 1500 euro și să am o iubita și sănătate, nu cer așa multe

| ALM2000RO a răspuns (pentru RAY):

Sănătate îmi doresc și eu, salariu mare la fel (minim cât am zis big grin ), deși momentan n-am griji urgente financiare că doar stau pe capul alor mei laughing
Iubită mi-am dorit și eu mult timp dar cum nu pot avea (n-am avut parte nici de o relație și nici de sex vreodată - am 23 de ani) am renunțat demult la gândul acesta. Probabil și de-aia mă consider de un timp asexual. Că am renunțat să mai fiu impresionat de fete/femei, că știu că nu le pot avea și atunci creierul meu a găsit o explicație și o soluție la asta. De genul că mă consider asexual dpdv psihologic, că n-am fost așa la modul real. Adică mă îndrăgosteam și voiam relație, dar nu am putut avea nimic și atunci s-a dezvoltat această contrareacție.

| RAY explică (pentru ALM2000RO):

Ai frica de eșec că și mine, am pierdut multe în viața, mă dateam bătut fara sa incerc,

| Dismally a răspuns (pentru ALM2000RO):

Atata iei tu la Glovo in Cluj? laughing

| Hyperion7 a răspuns:

Daca nu ai alta oportunitate, absolut!
Iar dacă știi cum să te descurci cu banii, poți pune și de-o partehappy