| anonim_4396 a întrebat:

Ni se întâmplă tuturor să antipatizăm, să nu suportăm pe cineva, să nu ne placă acea persoană de la prima interacțiune, fie ea frumoasă, bogată sau foarte inteligentă.
Aici nu e vorba de invidie, ci de repulsie și antipatie autentică.
Și mie mi s-a întâmplat să antipatizez persoane de la prima vedere și au continuat să-mi displacă.

Care credeți că sunt motivele pentru care antipatizăm o persoană de la prima interacțiune?

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Buna!
Daca o luam logic nu ar trebui sa antipatizam nicio persoană dacă nu o cunoaștem bine.De exemplu unu oameni la prima impresie eșuează dar dacă îi cunoști mai bine o să te miri cat de minunați sunt.
Să revenim la întrebarea ta.
Uneori intuiția ne da niște semnale că unele persoane chiar nu au ce căuta în viața noastră și prin urmare apare antipatia automata.
Dar există un motiv mai bine întemeiat.De obicei persoanele care le antipatizezi din prima au niste concepții sau principii cu care tu nu aderezi deloc plus personalitatea lor care nu e deloc compatibila cu a ta.
Dar as putea identifica și un motiv mai religios sau spiritual.Pur și simplu Dumnezeu sau Universul are grija sa ne scoate in cale numai persoane cu care care suntem compatibili sau avem același interes.
Iar pentru persoanele cu care nu avem compatibilitate sau chimie automat apare antipatia reciproca deoarece acele persoane nu au ce căuta în viața noastră.

12 răspunsuri:
| DepikaPadukone a răspuns:

De unde sa știu eu -_-

| Hammurabi a răspuns:

Și eu am persoane pe care nu le plac sau cu care nu vreau să socializez (puține ce e drept).
Nu le antipatizez, doar că îmi sunt indiferente și nu vreau să facă parte din viața mea.
Nu îmi place felul lor de a fi, nu-mi place modul în care gândesc și cum se comportă, etc. Dar nu trebuie să-mi placă mie și nici nu e treaba mea să-i judec.
De aceea îi evit pur și simplu.

| Mosotti a răspuns:

Se intampla pentru ca emit fie nonverbal pe figura, gesturi, fi si prin vorbe si atitudine, ceva ce contravine cu sistemul nostru de valori din inconstient, fie format in copilarie, fie innascut.

E ca si cum nu suporti un infractor, ceva de genul, ca impacteaza cu sistemul tau de valori, doar ca acolo e transparenta treaba si foarte clara.
Ca daca erai si tu infractor si gandeai la fel, iti placea de ala.

Si daca emite pe figura si altfel acele chestii, logic ca de la prima interactiune nu-l suporti, ca de la prima interactiune inconstientul tau vede ce nu-i place.

| Emma30555 a răspuns:

Probabil asociezi acea persoana prin felul ei, gesturile ei cu persoane care nu ti au placut sau nu ti ar placea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ai tu o obsesie cu figura.
Se vede că orice alt argument ți s-ar aduce cu privire la acest subiect, părerea ta rămâne aceași.

Avea dreptate acel user care ți-a zis asta. Știi tu cine.winking

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Lasa-l naiba LS ca nu este el etalonul lumii, cum nici unu nu suntem. Are dreptate in altele, dar nu in asta.
Pai de la figura porneste, nu pricepi, nu e vina mea.
Hai la relatii sa zici, dar aici nu e vb de relatii.

Figura emite multe chestii! Si asta multi stiu.
Si o sa-ti dau o dovada, in emisiunile alea Lectii de viata si in cautarea adevarului, actorii sunt in functie de asta.
Baietii stiu...si iti alege exact, de ex derbedeul are figura de derbedeu.
Fata de casa are figura de stii ca e asa, si invata si e serioasa, fata de bani gata care nu invata, are o figura de te prinzi de la 7 poste ca e fitoasa.

Si daca as pune aici poze, o sa vezi...ca multi vor zice care e fitoasa si care e aia cuminte, dar n-am facut, trebuia sa fac captura de ecran.

Si aia sunt si in realitate asa, fac casting si vine cine corespunde, ca mai iau si ei niste bani.

Tu nu stii? "aaa se vede ca asta nu e fata de casa", multi parinti zic asta, sau "asta e fante, e derbedeu, se vede...", nu-mi place baiatul asta.
Si nu dupa comportament, ca vede de cum il vede!

De ex daca vede cineva figura mea si al prietenului mei alfa, o sa zica 95 % din 100 care e agresiv si care nu este. Si femei si barbati or sa zica. Doar dupa poza, fara sa se vada corpul, imbracamintea si nimic.

Eu iti dau dovezi si nu vrei sa le vezi, ca nu vrei, stii f bine ca asa este. Nu stiu de ce faci pe nestiutoarea!
Ca daca o majoritate stie, cum sa nu stii tu?

Sau poate (zic poate, nu e sigur, e doar o parere, sa nu zici ca sunt de vina ca am parerea asta si ca de unde stiu, ca nu stiu sigur), ai avut o trauma si anume ceva legat de figura te-a suparat, ti-a facut rau, ai fi avut de suferit de pe urma asta.
Ca negarea asta a ta in ciuda evidentelor, e suspecta.

Si deja aici nu mai era vb de relatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

E aiurea să presupui că persoanele care nu-s de acord cu tine, au nu știu ce traumă. laughing
Poate ți se aplică ție, de aceea nu ai fost capabil să legi niciodată o relație de nicio natură cu vreo femeie. Asta din spusele tale o știu.

Mă tem că LS are dreptate în ceea ce te privește și în ceea ce privește acest subiect.

Nu mă uit la "Lecții de viață".

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ti-am dat dovezi, pai alea care nu-s de acord sa prezinte dovezi clare, eu am adus dovezi, daca nu e de acord cu mine aiurea, nu e okey.
Eu cu trauma am precizat ca nu-s sigur daca e asa, nu ai citit atenta, era doar o presupunere, si in psihologie se stiu ce-s mecanismele de aparare, de aia am presupus ca poate fi asa.

Nu am facut relatie ca eu am avut mari problema de sanatate, la mine a fost altceva, deja pe la 20 ani nu eram in ordine (problema incepand la 16 ani).
Dar oricum si asa, nu prea am fost placut de femei din cauza pe care tocmai o zic, dar nu zic doar personal, ci dupa ce am mai citit ceva psihologie evolutionista, un coleg de forum m-a initiat in 2015, ca nici eu nu stiam inainte despre, dar eu am ascultat, am verificat, n-am negat ca tine realitatea, m-am convins ca zice corect.

Pe ce baza zici ca LS are dreptate? Ia sa te vad, ce dovezi concrete ai?
Ca eu am adus n dovezi concrete.
La voi numa gura e de voi, cand te uiti in real, nu coincide cu ce ziceti voi.

Nu te uiti la lectii de viata si in cautarea adevarului, dar daca ai sa te uiti ai sa constati ce zic eu. Ca povestea e fictiva, dar realitatea pe care o arata e asa.
Chiar era unu din episoade cand erau doua tipe una cuminte, invata bine, de casa, si una de bani gata cu fite, nu invata, chiulea.
Aia de bani gata arata si mai misto, se vedea ca e din aia, nu doar ca arata mai bine, se vedea aliura, pana la urma i-a furat iubitul celeilalte, ceva de genul, dar nu asta conteaza.

Deci daca regizorii stiu asta, tu negi...aiurea. Ca nu doar in cazul ala au ales asa, in f multe episoade.
Bine, ca mai sunt si care sunt inselatori, adica sa para om de treaba si sa nu fi fost.

Tu nu vi cu nici o dovada clara! Vi cu vorbe, si altii ca tine la fel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Ți-am dat n dovezi în n mesaje și răspunsuri publice, nu le mai repostez.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Realitatea e aia care am zis-o si cu dovezile prezentate, si nu doar eu stiu, stiu si altii si de pe aici si multa lume, nu exista doua realitati.
Ce ai dat tu ori sunt exceptii, ori nu se confirma in real, am zis ca nu ma refer la exceptii, ca ele exista, asta clar.
Si n-am zis ca 100 % e asa cum zic, dar in mare parte este.

Ne referim la majoritate, nu la o minoritate, ca asa am mai zis, sunt oameni care plac si oamenii fara membre.
Vazusem pe Youtube unu care a luat pe una fara maini si fara picioare.
Si or fi si din astia care nu tin cont de figura.

Asa cum o realitate este ca majoritatea fetelor nu au inclinatie catre materiile tehnice, si daca te uiti la informatica cam peste tot in clasa sunt putine fete, asta asa ca si ex de o realitate dovedita. Sau la politehnica.
Asta n-ai cum sa negi ca te duc sa vezi.

Dar exceptii sunt si aici, prietenu meu programatorul avea in clasa jumate fete jumate baieti la info in 1997.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Iar ai fumat ce nu trebuie.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai hai sa punem un pariu, vii cu mine la facultati? Te tine? Daca vrei iti dau poza cu finalu la fac sa vezi ca 90 % erau baieti.