| heartbreath a întrebat:

Nu am incredere in mine(am 21 ani)nu sunt oribila, dar sunt foarte complexata, nu stiu cum sa scap de coplexitatea asta.Toata lumea imi spune "trebuie sa iti doresti sa te schimbi!" am incercat tot timpul sa ma aranjez nu la modul pitzy dar observ cum tot timpul persoanele cu care comunic ma priveste ciudat.De aceea sunt mai retrasa, nu pot fii eu, simt ca deranjez pe oricine.Va rog ajutati-ma! Dau funda.V-a multumesc

Răspuns Câştigător
| florry21 a răspuns:

Buna...nici nu stiu cu ce sa incep... Cu totii avem bariere, unii mai multe, altii mai putine. Aceste bariere sunt impuse de noi, ne facem tot felul de ganduri si idei care ne sapa si mai mult increderea in noi insine. Trebuie sa te iubesti asa cum esti, sa fii mandra de cum arati si cine esti. Fiecare este unic. O recomandare: uita-te in fiecare dimineata in oglinda, spune-ti cat esti de frumoasa, ce ochii frumosi ai, etc. Stiu ca o sa fie greu la inceput, am incercat si eu si am reusit, spuneti-o mereu si o sa crezi in asta. Trebuie sa fii tu insuti, naturala, cu calitati si defecte si fii mandra de ele. Gandeste pozitiv, iubeste-te asa cum esti, tu stii cel mai bine ca merita. Esti inca la varsta in care faci comparatii cu cei din jur, in timp o sa te maturizezi. Crezi tu ca ei te privesc ciudat, asta este parerea ta. Gandeste-te ca nu te privesc asa si o sa vezi o schimbare. daca ai deranja persoanele din jurul tau, ti-ar spune sa te retragi sau altceva. Nu-i asa ca n-o fac?
FII SCHIMBAREA PE CARE TI-O DORESTI IN LUME!
AI LIBERTATEA DE A SPUNE CEEA CE SIMTI!
Gandeste-te, analizeaza si pune in practica ultimile recomandari. O sa te ajute foarte mult.
SUCCES!

8 răspunsuri:
| Lollo29 a răspuns:

Buna! Stii, si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare cu a ta. Daca tu crezi ca deranjezi orice persoana acele persoane ar trebui sa se gandeasca "Oare noi nu o deranjam pe ea". Asta e adevarat un pic de schimbare nu strica, ca doar nu te schimbi la comanda doar nu esti caine.Eu iti spun urmatorul lucru.Ai incredere in tine si uita de tot ce-ti spun altii, poate pe parcurs vei reusi sa te schimbi, dar nu la modul imbracaminte sau machiaj ca haina nu-l face pe om. Sper ca te-am ajutat.Bye

| homosapienbone a răspuns:

Mai bine umbla cu persoane mai de calitate, nu cu dintr-alea care te fac sa te simti prost. Majoritatea din cauza propriilor frustrari incearca sa faca pe ceilalti sa se simta frustrati. Asa ca incearca sa umbli cu persoane de treaba, intr-un cerc in care sa simti ca esti acceptata asa cum esti; schimbarea principala pe care ar trebui sa o faci tine de cercurile in care te invarti si de universul tau interior-incearca sa-i faci pe ceilalti sa te vada asa cum esti, nu sa te modelezi dupa cum vor ei. Inainte de toate, nu esti o marioneta fara personalitate. Arata asta, indiferent ca nu esti pe placul tuturor. Persoanele potrivite vor aprecia acest lucru.

| Kaℓi a răspuns:

Gandeste-te ce iti place in primul rand tie la tine si pune-ti in valoare calitatea aia. Daca tu nu te placi, nu poti spera sa te placa ceilalti...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Si care ar fi acele complexitati? Ca esti timida? Asta nu este o complexitate!
Da dovada ca esti mult mai dezvoltata din punct de vedere intelectual si nu iti doresti idealuri marunte cum ar fi sa mergi la discoteca, bar, club sau ce o mai fi...
Si ai grija cu gramatica!

| Cat a răspuns:

Daca tu simti ca a venit timpul sa te schimbi, inseamna ca esti pe drumul cel bun. Din cate ai scris aici, cred ca ai nevoie de mult lucru cu tine la remedierea unor perceptii gresite si construirea si consolidarea increderii in sine.
Cred ca te-ar ajuta niste cursuri de dezvoltare personala sau chiar sesiuni cu un psiholog.

| DenisaAbdn a răspuns:

Nu iti mai analiza atat de mult sentimentele, gandurile, nu te mai ingrijora atat cu privire la personalitatea ta si nu te mai preocupa cu ce gandesc altii despre tine. Nu vei multumi niciodata pe toata lumea si nici nu ar trebui sa te preocupe asta. Alunga toate sentimentele de neadecvare si neacceptare pe care tu singura le generezi prin felul in care gandesti. Fii constienta doar de realizarile tale si nu te compara niciodata cu ceilalti. Gandeste-te ca meriti ca fii fericita, ca meriti sa fii iubita, ca meriti toate frumusetile lumii. Considera ca meriti foarte mult de la viata. Mult succes!

| heartbreath explică (pentru BeyondTheDarkSun):

In legatura cu gramatica imi cer scuze. Eram super obosita la ora aceea. Pai cand spun ca sunt complexata ma refer la faptul ca oricat as incerca sa ma aranjez putin, tot urata ma simt. Pana si fostul meu iubit mi-a spus citez "esti ca italiencele, urata la fata dar buna la corp". Nu vreau sa dramatizez dar cand sunt in preajma unor fete nu am curajul sa spun nimic. Pur si simplu ma simt oribila. Si parca de cand am inceput sa imi spun esti draguta! Dau de cate o oglinda si practic fug! Nu imi doresc decat sa nu ma mai simt oribila, nu am pretentia sa ma vad frumoasa! Multumesc

| anss23 a răspuns:

Hei! Abia acum am vazut intrebarea ta,nu stiu daca raspunsul meu mai conteaza sau daca ai trecut deja peste problema asta, dar avand in vedere ca si eu sunt intr-o situatie asemanatoare iti voi da niste sfaturi, care sper ca te vor ajuta.happyDeocamdata nu te concentra atat de mult pe "schimbarea ta", ci accepta-te asa cum esti, incearca sa-ti schimbi cercul de prieteni.Niste prieteni adevarati nu ti-ar cere sa te schimbi, deci trebuie sa gasesti pe cineva ca tine, care te intelege si este dispus sa te accepte asa cum esti.Concentreaza-te pe punctele tale forte, oricat de nesigura ai fi pe tine trebuie sa fie ceva ce iti place la cum arati sau personalitatea ta.Si in fiecare zi fa acest mic "exercitiu":scrie pe o hartie 2 calitati ale tale.La inceput o sa fie usor, dar pe masura ce vei epuiza optiunile te vei analiza mai adanc si vei vedea ca ai mult mai multe calitati decat iti imaginezi.Si uite un sfat care a mers la mine:banuiesc ca ai auzit de vorba "Fake it till you make it".Ei bine, cred ca in privinta increderii de sine uneori functioneaza.Chiar daca acum esti nesigura pe tine, incearca sa pari o persoana stapana pe sine, amabila, si poate asa iti vei face niste prieteni.Iar daca ajungi sa gasesti niste persoane cu care sa te intelegi bine problema ta e rezolvata pe jumatate.Vei avea pe cineva cu care sa vorbesti despre problemele tale,si vei vedea ca nu ai cum sa fii o persoana "oribila",avand in vedere ca lumea isi doreste sa petreaca timp cu tine! Sper ca te-am ajutat,si nu uita ca inceputul este cel mai greu atunci cand facem lucruri noi,vorbeai de acea schimbare de aspect si spuneai ca ai incercat sa te aranjezi,sunt sigura ca arati foarte bine,dar frumusetea vine si din interior.
Si ce daca fostul tau iubit ti-a spus ceva atat de urat? Inseamna ca nu te merita de la bun inceput, trebuie sa treci mai departe, sa stii ca multe dintre modelele de succes din ziua de azi erau considerate niste "ratusti urate" cand erau mai mici, dar au avut incredere in ele si o atitudine potrivita, iar asta le-a asigurat succesul.Ai grija de tine si nu te mai ingrijora atat de ce crede lumea despre tine, viata e scurta si e pacat sa o irosesti cu mii de regrete.happy