| Drimmero a întrebat:

Nu prea pun intrebari dar asta e un subiect complex, stau si ma intreb, voi ce considerati ca e mai nasol? Inselatul emotional sau cel fizic si ati fi dispusi sa iertati vreuna din ele preferential sau o sa incheiati total legatura cu persoana care a comis-o (evident sa fiti in relatie cu el/ea).

43 răspunsuri:
| Jade20 a răspuns:

Ambele, din niciuna nu isi mai revine relatia.
Daca inseli fizic nu iti respecti partenerul indeajuns incat sa n-o fi facut, ceea ce e destul de grav in sine. Mai bine te desparti. Iar daca il/o inseli dpdv emotional asta inseamna ca nu il/o mai iubesti, ceea ce oricum nu are cum sa functioneze intr-o relatie de dragoste astfel ca tot acolo se ajunge.
Nu spun ca relatiile alea nu pot continua mai departe si in urma acestor greseli si probleme, dar cine trage de ele sa functioneze in continuare nu va mai fi niciodata la fel de fericit oricat de asumate ar fi ambele parti.
Nu cred. Mi-e imposibil sa cred ca exista oameni care nu ar simti pic de ura, gelozie sau alt tip de resentiment intr-o astfel de situatie. Nu e ca si cum poti sa stergi totul cu buretele si s-o iei de la capat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.
Si da, sunt multi care traiesc asa. Unii stiu, altii nu. Iar pentru prima parte perspectiva nu e cea mai incantatoare.

| sabin89 a răspuns:

Poate că înşelatul emoţional e mai rău. Dar mie mi se pare interesant un alt aspect: Ce faci după ce ai terminat legătura cu persoana respectivă? Îi porţi pică? Dacă da, cât timp? Vorbea cineva pe site nu demult despre "să nu apună soarele peste mânia voastră". Cred că e bine pentru noi să ne detaşăm, să ne ridicăm deasupra pădurii şi să privim copacii. Nu se termină lumea unde înşeală cineva. Da, persoana aceea ne-a dezamăgit, ne-a înşelat aşteptările. Dar asta nu e decât o mică picătură dintr-un ocean. În lume sunt nenumărate astfel de înşelări ale aşteptărilor. Ceea ce a făcut ea nu este decât o minusculă parte din ceea ce numim imperfecţiunea umană. Ar fi bine să urâm fapta, dar nu şi pe cel care a comis-o. Pentru că mâine putem fi noi cei care înşelăm aşteptările altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Înselatul emoțional, zic eu, deoarece acolo pui sentimente pentru persoana respectivă, emoții și sentimente izvorâte din suflet.
La înselatul fizic mai trecem peste, căci și un bărbat necăsătorit poate merge la o partidă de sex cu o prostituată dar apoi să uite și cum arată, venind doar să-și rezolve o nevoie fiziologică.
Când înșeli emoțional începi să te îndrăgostești treptat de persoana cu care înșeli și să începi s-o dai uitării pe persoana înșelată, care poate fi în cazul ăsta, prietenă, logodnică, soție...

| Jus7t a răspuns:

Înșelatul emoțional.

Când stă cu tine dar vrea pe altcineva.
De obicei oamenii egoiști fac asta și bine să scapi de ei instant fără să stai prea mult să te gândești la asta.

Aș încheia total legătură în ambele tipuri cel mai probabil.

| Nemessys a răspuns:

Eu nu as putea sa iert niciodată asa ceva și aia care o iarta sunt cam idioți.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cel fizic presupun ca este picatura care umple paharul, este de ajuns o singura data.

Legat de cel emotional... suntem oameni, ne schimbam perceptia mereu. Aici nu prea am cum sa explic. Nu prea poate nimeni sa explice ce este in mintea omului cand se gandeste la astfel de lucruri. Daca vezi o scena, oarecum incitanta undeva, care este primul gand care iti vine in minte? Se numeste inselat emotional?

| Dana2103 a răspuns:

Ambele. Consider ca adulterul ar trebui pedepsit in casnicie, daca stabilesc contractual ca adulterul sa fie pedepsit in timpul casniciei, sa fie de comun acord

| Drimmero explică (pentru Jade20):

Inselatul fizic poate fi stopat, folosesti ratiunea sau daca te atrage prea mult pui stop relatiei actuale, asta ar fi cel mai corect si moral. Cat despre inselatul emotional e cam inevitabil si asta duce la o ruptura mai mare in relatie daca totusi continui, desi...trebuie sa fii cam prostalau sa ierti inselatul, nu mai e cale de intoarcere la asa ceva.

| Drimmero explică (pentru sabin89):

Corect, viata continua si dupa ce te desparti si chiar daca esti inselat, e o lectie si vei trai cu asta, te afecteaza emotional si psihic o perioada dar dupa te doare la banana de persoana aia. De fapt oamenii nu insala nicio asteptare pentru ca practic nu esti obligat sa fii intr-un fel anume, oamenii pun prea multe asteptari pe capul tau si daca gresesti cum e omeneste (nu ma refer la inselat, ca aici e alegere, nu greseala) atunci iti vor taia capul, lumea va tine minte doar greselile, nu si ceea ce ai facut bine.

| Drimmero explică (pentru Jus7t):

Si eu cred ca inselatul emotional e mai nasol, bine, nu e de iertat niciuna din cele 2 tipuri, dar sa se indragosteasca de altcineva e mai naspa, oricum,, cum nimic nu-i vesnic o sa treaca si asta cu timpul si te imunizezi la d-astea din ce in ce mai mult.

| Drimmero explică (pentru Nemessys):

Da-i si la ficati eventual!

| Drimmero explică (pentru Dana2103):

Si cum anume sa fie pedepsit, judecatoareo?

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Nu mi s-a intamplat ceva de genul dar in cazul in care o sa mi se intample intai as sta de vorba cu ea sa vad daca are ceva regrete pentru ce a facut si sa vedem impreuna daca relatia asta a noastra ar avea vreun rost, asa zic eu ca el cel mai bine.
Sa stam de vorba sa vedem cum a gresit fiecare, daca se poate repara ceva bine daca nu asta e.
Aici trebuie acum sa tinem cont si de durata relatiei, una e sa vorbim de o relatie de doar 2 luni si alta e sa vorbim de una de 2 ani, daca e vorba de o relatie ce a durat mai mult de 2 luni as zice ca trebuie sa o putem rezolva adica e atata timp dar daca ar fi vorba de o relatie ce a durat nici 2 luni atunci ce pretentii poti avea?
Ma rog nu ar fi asa complicat daca ar fi vorba strict de o relatie de asta de adolescenti sau de tineri necasatoriti dar daca e vorba de un mariaj e mai nasol, cu atat mai nasol ar fi si daca la mijloc ar fi copii atunci e o problema adevarata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambele sunt nasoale şi de neiertat.M-a înşelat, e pa indiferent de felul în care a făcut-o.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

O data nu se pune, doar compara...de ce esti asa rea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Ba se pune.Fizic nu aş înţelege de ce ar face-o atâta timp cât de sex nu duce lipsă. Dacă nu-l mai atrag, să se despartă de mine, nu să se ducă să şi-o tragă cu alta/altele pe ascuns.De ăla emoţional nici nu mai zic.
Nu consider că sunt rea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am preferinte la formele de cancer, mi se par inadmisibile ambele variante. As ierta pentru ca nu ma costa nimic dar o persoana care si-a pierdut respectul meu nu mai are ce cauta in preajma mea.

| Jus7t a răspuns (pentru Drimmero):

O pedeapsă cam așa laughing

„Cel ce va fi prins cu ştromeleagul învârtoşat primprejurul părţilor fătătoare ale muierii i se va tăia scârbavnicul madular, întru veşnica lui nefolosinţă".

Deci fără scârbavnice mădulare pe la părțile fătătoare ale altor tipe.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Eu glumeam cu tine, logic ca e ceva josnic si nemoral. E de condamnat inselatul de orice fel, nu-ti doresc sa treci prin asta, da-le la ficati daca macar incearca.

| Drimmero explică (pentru Jus7t):

Te pupam, Andreea, avem legatura din Zanzibar!

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Vezi ca esti cautata pe aici, te-a dat lumea disparuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Chiar speram că glumeşti.

| LoveSleep a răspuns:

Nu vad de ce as ierta inselatul emotional. Nu e ca si cum as ierta-o si apoi am fi impreuna pana la adanci batraneti. Daca vrea sa fie cu altcineva, nu se prea ia in calcul iertarea.

Teoretic as putea sa iert inselatul fizic, pentru ca e oarecum normal ca dupa ani de relatie sa vrei sa faci sex cu altcineva, dar nu as face-o din simplul motiv ca asta mi-ar complica viata. Si oricum, din nou, nu as avea ce sa iert, pentru ca nu as invinui-o cu nimic, doar ca nu as continua relatia cu ea.

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

In schimb nu glumeam cand ma refeream sa le dai la ficati, atunci ai dreptul sa fii rea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Aia da.

| Endoryus a răspuns:

Complex pentru aia de 15 ani sau care? Oricine cu mai mult de 2 neuroni in cap isi da seama ca cei care au spus " doare mai tare inselatul emotional" clar nu au avut o relatie in viata lor. Si din fericire clar nu vor avea pentru mult timp de acum in colo.
Inselatul e inselat, nimic ce trebuie iertat.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://www.tpu.ro/......rname-are/

Te-au căutat fetele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Mulțam-mulțam, suntem chit acum. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Jus7t):

Mulțumesc

| Drimmero explică (pentru anonim_4396):

Cu ce suntem chit?