| gomen a întrebat:

Nu stiu de ce, dar eu nu vad nici un viitor in Romania. Probabil de aceea toți oamenii pleacă in țările străine... Am impresia ca peste câțiva ani, Romania va fi preluată de alte țări. Păcat.

8 răspunsuri:
| 94Lucifer94 a răspuns:

Sincer păcat că sunt atâtea terenuri, atâtea posibilități, dar nu sunt valorizate în folosul nostru. Tot ce au urmărit cei de la conducere a fost umplerea buzunarelor proprii. Mai fac și ei o autostradă, mai amenajează un parc... Dar locuri de muncă bine plătite de ce nu apar? Păi după aia cine ar mai trimite bani din străinătate... Păcat că nu se face nimic folositor cu acei bani. Lasă, mai bine să vină străinii, poate vor mai moderniza ei și vor crea locuri noi de muncă, gen făbrici sau depozite. Oricum pădurile le-am tăiat și le-am vândut străinilor. Urmează să vindem terenurile de acum.

| gomen explică (pentru 94Lucifer94):

Oricum peste tot unde merg nu mai vad așa de multi români, poate cei învârstă, dar in rest, nu prea.
România e o țară frumoasă iar noi ne batem joc de ea. Profesorul meu de matematica ne povestea in fiecare zi cum Romania se va duce de râpă si ne impunea sa învățăm, sa devenim ceva in viață, dar nici școlile nu mai sunt folositoare. Îmi cam pare rău ca m-am născut aici, dar dintr-un fel îmi cam place. :/

| 94Lucifer94 a răspuns (pentru gomen):

Păi la fel am și eu foști colegi, toți prin străinătate. Au zic că acolo au tot ce le trebuie, muncesc, au bani, o duc mai bine. Aici nu vin decât în vizită pentru că sincer nu le mai place aici, deja au legat noi prietenii în străinătate. Sincer eu la fel sper, să plec cât mai repede să mă stabilesc unde e mai bine și mai frumos.

| Drimmero a răspuns (pentru gomen):

Scoala te invata doar sa fii sluga sistemului, nimic altceva, sistemul merge mana-n mana cu coruptia din tara.
Sunt cazuri cu oameni care au 2 facultati si n-au loc de munca in Romania,, iar altii care au fost analfabetii scolii au loc de munca stabil, totul tine de noroc, pile si de determinare, nu mai tine jucaria cu 'scoala iti aduce bani'...

| Kiwibibilă a răspuns:

Nu va fi preluată de alte ţări ci de fraţii noştri ţigani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alte tari pe dracu. Ce sa vrea cineva de la Romania? Daca avea aur sau mai stiu eu ce mai credeam dar asa... O sa fie condusa de tigani peste cateva zeci de ani. DIn ce in ce mai multi romani pleaca afara si tiganii se inmultesc.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Eu mai am cativa ani si am zbughit-o in Japonia.