| Razvan1807138078340 a întrebat:

Oameni buni ce s-a intamplat cu limba romana ca mai nou toate substantivele din romana sunt inlocuite cu cele in engleza de exemplu acum nu se mai zice magazin se zice shop, nu se mai zice inot se zice swimming am vazut la televizor punea o intrebare unu si zicea,,Ce sport practici" la care ea zice,, Imi place tare mult swimming-ul" am ramas prost cand am auzit asta si mult alte cuvinte care mai nou sunt,, demodate" precum business(afacere), boyfriend(prieten) etc.
Am ajuns o tara care isi uraste limba materna si imi e greu sa o spun da mi-e rusine ca sunt roman.
Sper ca pe viitor sa ne apreciem limba mai mult.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lumea e imbecila ca se incapataneaza cu engleza care nu face 2 bani pe lumea asta. Respect sa avem fata de cei care au trait vremurile comunismului si taranii vorbesc mai bine decat unu care imbarliga cuvintele cu cele din engleza. Nu e de mirare ca e destul de ciudat daca yahoo messenger a aparut in limba romana tot in engleza le place la oameni sa plece in USA atunci.

| Elena1102 a răspuns:

Cuvintele din engleza bagate in propozitii cu romana suna pentru unii mai misto daca intelegi.

| Razvan1807138078340 explică (pentru Elena1102):

Da si mie mi se par mai misto unele cuvinte dar tot imi pare rau ca incet incet ne pierdem cuvintele in romana si le introducem pe cele in engleza.

| Elena1102 a răspuns (pentru Razvan1807138078340):

Da...dar daca am vrea sa facem ceva ar trebui majoritatea oamenilor nu numa 3

| sherkhan a răspuns:

Aooloo mor cand vad persoane de genu care in loc de... acum vorbind de mancare in loc de sos spun dressing, sau de platou spun plating sau in loc de merg la munca merg la job, sau alte rahaturi imi vine sai scuip

| adinaxD a răspuns:

Dupa parerea mea, oamenii vor doar sa para mai intelectuali, folosind cat mai multa engleza.

| Iubibilăă a răspuns:

Da, asa am ajuns.
Ce sa mai zic?

| Adrianbos a răspuns:

Văd că nu prea ești in pas cu moda!