| Cineva123456 a întrebat:

Pe voi va băteau părinții în copilarie? Pe mine ma bătea tata cu cureaua. M-a bătut în perioada liceului pentru fumat, chiulit. Ma întreba de fiecare data ce prefer sa nu ies în casa o luna sau sa primesc o bătaie la fund și alegeam a doua varianta. M-a bătut și cu cureaua lui si cu a mea, dar mie chiar îmi convenea adică aveam o relație deschisa cu el era pe modu ai greșit, trebuie sa te pedepsesc. Durea chiar rău de îmi venea sa ma pis pe mine dar cumva ma obișnuisem știam ca doare și după 1-2 zile trece sau cel puțin nu mai doare asa, decât sa fi stat în casa fără telefon. Mi-ar plăcea sa vorbesc cu cineva și în privat care o avut experiente de genu. Odată m-o prins seara târziu pe o banca în parc cu o prietena ca fumam. Numa îl vad ca vine, știa ca am mai fumat nu era prima oara dar el credea ca m-am lăsat, vorbesc serios. Cam asa era la mine adică ma prindea, îmi inrosea fundu, îmi făcea și mama o morala ( fiecare cu atribuțiile lui el cu bataia mama cu morala ) iar eu de ziua următoare fumam iar dar în alte locuri după un timp ma prindea iar. Aceea prietena în ziua aia o plecat și ea de frica sa nu o sune și pe mama ei ca stătea aproape de mine o bătea și pe ea măsa, iar eu am fost condusa de tata acasă. După ce am ajuns acasă i-a zis și la mama sa știe și ea o început și ea, după care o zis sa trec la mine în camera, o spus sa îmi scot cureaua ( nu avea niciuna la îndemână, da îmi suradea ideea sa știu ca îs pedepsită cu a mea măcar. Eram imbracata intr-un tricou negru băgat intr-o pereche de blugi albastri subțiri țin sa menționez) iar loviturile mi le-a dar toate peste blugi, lovea zici ca din tavan acum pe bune da avea mana puternica dădea de le simțeam, pantalonii subțiri de tot iar lenjerie intima aveam tip tanga deci era ca și la pielea goala. Puternic și rapid lovea simțeam ca nu mai pot la un moment dat da nu îndrăzneam sa ii zic. 200 de curele am primit in ziua aceea. Primele 50 erau mai de acomodare la mine in sensul ca eram obisnuita dureau da nu sa zic ca nu pot suporta dupa cam 50 deja era rosu si el continua sa loveasca in acelasi timp. Cam asa primeam de fiecare data 50-200 dar peste pantaloni. După ce a terminat mi-a aruncat cureaua pe spate și a plecat din camera. Oricum cureaua ustura în draci, simțeam cum îmi tremura fundul

9 răspunsuri:
| Miruna333 a răspuns:

Nu, doamne ferește, ala e ABUZ si este ILEGAL si IMORAL. Daca ar fi pus mana pe mine, in secunda doi ajungeau la poliție.
Multi parinti au fost de 2 lei cu zeci de ani in urma, îmi pare rău sa aud lucrurile astea. 50-200 lovituri merita si el la bătrânețe, zilnic happy
Eu ti-as recomanda sa faci terapie, nu te va ajuta prea tare sa vorbești cu cineva care a trecut prin situații similare, doar sa te descarci, doar atât, insa traumele rămân acolo. Fa terapie

| Cineva123456 explică (pentru Miruna333):

Sincer îți zic nu am nevoie de terapie is ok acum. S-a întâmplat acum vreo 2 ani pana la urma nu ma lua cu forța sau ceva ma întreba preferi ( da pe ton dur ) sa nu mai ieși din casa o luna și fără telefon sau te bat la fund și ce sa zic preferam a doua varianta. Dar durea rău stăteam acolo nici nu știam câte are de gând sa îmi dea nici nu îl întrebam îl lăsam sa ma pedepsească cumva în ideea ca poate dacă îl las nu ma mai cearta după

| Cineva123456 explică (pentru Miruna333):

Dacă ii dădeai la politie cine te mai întreținea?

| Miruna333 a răspuns (pentru Cineva123456):

Ai, crede-mă. Traumele sunt acolo! Crezi ca nu ai nevoie. Toti avem nevoie. Oricât de roz a fost copilăria cuiva, tot sunt traume. Este total greșit, nu lași pe nimeni vreodată să te pedepsească. Pedeapsa are rol temporar. Faptul ca ai fost victima acelui abuz, te va urmări toată viața, dacă nu vei face nimic. În moduri la care nici nu nu te aștepți. Citește pe net despre asta

| Miruna333 a răspuns (pentru Cineva123456):

Tu crezi ca m-aș fi lăsat bătută în propria casă?
Am o familie mare happy se găsea cine!

| Mindfulness a răspuns:

La mine a fost invers, eu am făcut legea in junglă.

| Cineva123456 explică (pentru Mindfulness):

Cati ani ai acum? Pe mine nu m-a bătut niciodată mama, iar tata am spus asta doar la chestiile ce le considera el grave când era sa rămân corigenta, când ma prindea ca fumez ( de multe ori.) când am chiulit de la chimie... în rest nu îmi zicea nimic tata eram ca în puf ținută în rest aveam tot ce aveam nevoie nu duceam lipsa de nimic pana la vârsta de 16 ani nici o palma nu mi-au dat. Dar când am început sa am " aere de fata rea..." stăteam la colt cu băieții la liceu cu fumam, bine mie nu mi se pare nici acum ca am făcut ceva nu am dat nimănui în cap da ma rog. Prima oara când l-am văzut nervos pe tata atunci chiar mi-a înroșit fundul sa țin minte cum se simte cureaua. Am si acum și port și acum cureaua aia, acum nu vreau sa ma crezi nebuna sau ceva da ma jur ca ( bine, în ciuda faptului ca aproape ma pisam pe mine de durere) mai aveam un pic și ma udam de placere happy înainte sa primesc prima data cu cureaua îmi era asa ca nu știam cum se simte ma gândeam ca e mult mai rău da ma jur ca ma obișnuisem cu senzația chiar îmi suradea ideea. Nu pot zice ca era ceva ce as fi făcut zi de zi dar nici ceva sa zici ca mori, decat sa îmi fi făcut morala mama ( ca morala îmi făcea nu ma bătea da morala îmi făcea dacă greșeam.) Preferam cureaua. De la 16 ani pana pe la 17 ( anul ala 2022) am primit curele

| Mindfulness a răspuns (pentru Cineva123456):

33 am! Eu am fost foarte rău. Nu suntem din aceleași generații! Ai devenit sado daca îți surâdea ideea sa fii bătută! Nu tii dor de acele curele?

| TimberWolf a răspuns:

Mare rahat... avem generatii intregi care injura si isi baga in toata lumea indiferent de varsta, nu saluta si nu respecta pe nimeni, se vede grav lipsa vechilor obiceiuri...