| anonim_4396 a întrebat:

Portugalia a fost tara comunista? Daca da, intre ce ani? Ca stiam ca doar statele din est au fost.

6 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Da, a fost. Din 1926 pana in 1974 parca, când au făcut revoluția Garoafelor roșii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Dar cand intri in tara nu cred ca iti dai seama ca a fost comunista. In Romania cand intri iti cam dai seama imediat. Au blocuri cum avem noi? Au satele ca ale noastre? Sunt oamenii in urma cum sunt foarte multi la noi?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este chiar o buna observatie. La noi nu le schimba ca... nici nu stiu, ca nu vor, au alte lucruri mai "importante" cica de facut si vor sa pastreze acest aer istoric, ca... de aia avem noi nevoie :/

| CodrutElian1990 a răspuns:

Portugalia nu a fost comunista niciodata.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nirvanaaa):

Dictatura din Portugalia a fost o dictatura de dreapta, apropiata de cea fascista.