| Sisiwieuc9 a întrebat:

România nu poate sau nu vrea sa prospere? https://panorama.ro/ape-geotermale-bucuresti-ilfov/

7 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Nu vor politicienii, e mai important sa bage banii in buzunar si sa lase tara exact asa cum au gasit-o, dar nu e ceva nou, se practica asta de 33 de ani.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa prospere... ce?
Daca oamenii sunt prosti, iar industria absenta, ce ai vrea sa prospere? De unde ai vrea sa creasca PIB, sau ce inseamna prosperitatea la tine?
Cu cateva milioane de analfabeti functionali, plini de drepturi imaginare, care voteza semeni de-ai lor, unde ai vrea sa ajungi?
Daca ar iesi taranii te pe Facebook si s-ar apuca de agricultura, poate ar fi mai ok. Dar nu sunt in stare decat sa voteze AUR si sa culeaga rosiile belgienilor pe 1000e.
Ar fi multe schimbari de facut, in randul populatiei. Romanii nu se fac utili, asta e una dintre probleme.

| Sisiwieuc9 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Macar ai accesat articolul? Eu nu am spus ca Romania are industrie, am spus ca Romania are resursele necesare cu care poate prospera

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Izvorul ala ar "prospera" Romania?
Este deja complexul Therme, cred ca e suficient.
Termoficarea cu ajutorul apei termale probabil ar fi un proiect foarte de amploare.
Daca era ceva simplu si profitabil, faceau comunistii. Ei exploatau orice resursa, ba chiar exagerau, cu proiecte pompoase, unde resursele erau minuscule.
Citeste cazul exploatarii din Muntii Calimani. La ce s-a facut acolo la ordinul lui Ceausescu, daca i-ar fi spus cineva de apa calda gratis, muta Bucurestiul mai in nord, sa nu fie tevile lungi.

| Sisiwieuc9 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am dat un exemplu, asta nu inseamna ca nu exista si alte resurse. Avand in vedere problemele cu apa calda, chiar ar ajuta. Sa nu mai zic de turism.
Acuma habar n-am de ce Ceausescu nu a exploatat apele, dar intuiesc ca pentru ca voia sa plateasca datoria externa si nu mai voia sa faca cheltuieli.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Cum spuneam... Studiaza cazul Calimani, sa vezi ce cheltuiala inutila a facut tovarasul, cand s-a presupus ca exista niste aur acolo (si nu era deloc conform asteptarilor). A mutat un munte cu utilajele, a angajat sute de oameni, a fabricat camioane gigant, a facut in zona scoli profesionale care pregateau tinerii pentru exploatarea respectiva.
Daca apa aia era viabila pentru incalzirea capitalei, facea cel putin un proiect, pentru a avea o estimare.

| oglindasultanului a răspuns:

Mentalitatea celor care au puterea de a decide, si modul prost in care se fac cererile.