| minime3 a întrebat:

Sa te simti sau nu prost daca nu ai job ci ai o pensie de boala? Dar totusi te ocupi de dezvoltarea ta prin cursuri facute, carti etc.

9 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Îți dai seama că te simți prost că subconștientul îți transmite că nu ești un om normal daca nu lucrezi și nu ești în rând cu lumea, adaptat in societate. Când ai pensie te simți inferior nu că un om normal.
Degeaba te ocupi la un moment dat atenția ți fixată pe același film, care derulează la nesfârșit că nu ești apt de munca, că ești diferit, special.
Ce pensie ai? Ce problema ai?

| minime3 explică (pentru Mindfulness):

Am o problema ce tine de psihic, mai exact am suferit o depresie mai severa.

| Mindfulness a răspuns (pentru minime3):

Pe bune? Și ți-a făcut pensie că ai depresie? Cât îți dă pensie?

| minime3 explică (pentru Mindfulness):

Episod depresiv sever cu simptome de schizofrenie paranoida. pensia e una normala, cam cum sunt pensiile in ziua de azi

| Mindfulness a răspuns (pentru minime3):

Sărăcuța sad îmi pare rău să aud că treci prin așa ceva! Tine-te de tratament și fii pozitivă.
E bine daca faci ceva,și că ai hobby,și că vrei sa te dezvolți.
Doamne nu mai oameni bolnavi suntem pe aici și chinuiți! Și eu am probleme gen agorafobie și depresie medie! Când am bani dispare depresia,când nu am sunt cel mai terminat om! Nu spune nimănui ce probleme ai,tine secret pentru tine! Doar daca te întreabă doar așa îi poți spune că ai depresie, dar sa nu ii spui de schizo și paranoia și altele, doar depresie și atât.
Încearcă să te protejezi, lumea e perversa și rea, o sa fii stigmatizata daca le spui oamenilor ce ai.
Ai grija de tine și fii puternica. Îți doresc multa sănătate suflet drag happy

| minime3 explică (pentru Mindfulness):

Multumesc! Sanatate si tie!

| Mindfulness a răspuns (pentru minime3):

Nu trebuie sa te simți prost, mai dă-i in *** pe ăștia care arata cu degetul și judecă și se cred mai superiori! Tot ce contează e sa te simți bine, ai o boala nu e vina ta că nu poți fi că ceilalți! Sa fii mereu mandra de tine și să faci ce îți place.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de boala. Si de cursuri.
Daca boala se reduce la "apt conditionat", iar cursurile sunt cu speakeri motivationali sau "antreprenori de succes", da, ar trebui sa te simti prost. Iti ratezi viata.

| minime3 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Cursul e pe ceva practic, nu pe motivationale laughing