| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si as vrea sa ma angajez gen part time cum ar fi la pliante, din cate am inteles trebuie sa ai buletin ca sa te poti angaja acolo(14 ani) dar depinde de fiecare firma, unele firme te primesc chiar daca nu ai buletin insa ma indoisesc de asta. Am vazut un raspuns la o alta intrebare de pe TPU in care spunea ca ar putea sa vorbeasca un părinte gen intr-un fel sa se angajeze dar de fapt sa mearga el/ea(minorul/minora), ce as putea face ca sa ma angajez la pliante? Am cativa prieteni care si ei cauta un job part time si nu mi se pare atat de greu sa imparti pliante cateva ore pe zi(o sa incep scoala dar vad eu ce fac, in niciun caz nu o sa ma las de scoala si nici nu vreau sa primesc rapsunsuri gen "invata, nu te angaja de la varsta asta pentru ca esti prea mica") dau funda.

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Te felicit că ești curajoasă și hotărâtă. dar va trebui să mai aștepți un an.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stiu si eu minori care munceau in tot felul de locuri (unde este ilegal sa angajeze minori).
Iar despre pliante, cred ca te duci sa intrebi tu la firme. Acum depinde, evident ca cine te accepta, va trebui sa se prezinte parintele. Stiu si eu pe cineva care facea asta cand era minor, dar avea buletin, si nu cred ca au fost parintii implicati. Mie persoana aia imi zicea ca cineva supravegheaza si nu poate sa le lase oriunde. Acum, nu vad rostul, cand lumea are access la internet direct pe telefon. Pe vremea aia nu existau telefoane din astea.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru sadrian46):

Eu de anul trecut eram hotărâtă ca la 14 ani sa ma angajez dar am nevoie neaparat de bani si ii voi strange in 7-8 luni asa ca acum chiar mi-ar fi fost de folos un job... Aia e, o sa incerc tot felul de metode clasice pentru a strange banii necesari

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si daca ma duc la o anumita firma cu unul dintre parinti ar putea sa ma angajeze stiind ca anumitul părinte este de acord ca eu sa lucrez? Sau sa ma angajeze pe numele ei/lui dar eu sa lucrez, nu cred ca are logica ce spun dar in fine. (stiu ca te poti angaja in unele locuri de la 14 ani din motivul buletinului si de la 15 deja nu mai stai cu grija ca cineva nu te va angaja din cate am inteles)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Te duci la firma sa ii intrebi daca te accepta mai intai. Si probabil va vorbi cu parintele daca nu ai buletin. Acum depinde, daca iti face acte.

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Okk

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai nevoie doar de buletin ci si de 16 ani altfel este ilegal sa muncesti

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru suntserios):

Nu am zis ca e legal dar te poti angaja gen part time, summer job etc de la varsta de 14 ani

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Mnu. Este ilegal sa muncesti la 14 ani

| CristianaCrss a răspuns (pentru suntserios):

NU AM ZIS CA E LEGAL! Stii tu din propria experienta? Vara asta s-a angajat o prietena de 14 ani la înghețată 16-18 milioane pe luna de la ora 9-10 cred pana la 12 si o aducea patroana acasa. Doamne, nu cred ca ai incercat niciodată sa te angajezi la 14 ani asa ca nu iti mai da cu părerea, uite ca pe fata aia a angajat-o pe timp de vară (summer job)

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru CristianaCrss):

Codul muncii articolul 13. Citeste si ai sa vezi.

Esti amuzanta cu 18 milioane oentru 2 ore de munca hahahaha

| Irinaaaaaaaioanaaaaa a răspuns (pentru suntserios):

Greseala mea ca nu am folosit "00" in loc de" 12" ca sa te prinzi la ce m-am referit, ha ha, amuznat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Irinaaaaaaaioanaaaaa):

Aceeasi persoana pe ambele conturi, copilu de 13 ani, bun. cine esti? te-ai dat pe anonimi la intrebarile alea cu injuraul rudelor nebune?
Am memorie buna, cand am intrat aici pe site era o cristiana care scria ca un tip nu vroia sa plece din casa ei, credeam ca era ea, dar hopa are 13 ani asta.

| CristianaCrss a răspuns (pentru anonim_4396):

Am 2 conturi și pe nici unul nu am numele real și nu, nu am scris eu aia cu rudele și tipul lol