| Cristi1414 a întrebat:

Am nevoie de câteva păreri.
Vreau sa imi spuneți daca dupa părerea voastră am aspect de fotomodel,model comercial sau de catalog etc în afara de fashion deoarece acolo se cere minim 1, 82 si eu am 1, 77.
Vreau sa trimit pe la toamna niste poze la agentii, momentan fac sala de 3 luni si astept pana in septembrie.
Instagram cristi.tiu
A si aprecia tare mult si

Răspuns Câştigător
| Dishka a răspuns:

Unele companii nu tin cont neaparat ca iti lipsesc câțiva cm înălțime, ti-o spun din propria experienta. Baftă!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o agentie nu primesti copii sub inaltimea standard, maia les ca, in reclamele comerciale se aleg doar cei care sunt deja modele si au peste inaltimea de 1.82m
Din pacate, chiar imi pare rau sa-ti spun, dar nu ai nici o sansa sa te poti lansa in modelism, pentru ca ai o lispa de 5 cm.
Incearca sa intelegi realitatea si sa o accepti!

| Cristi1414 explică (pentru Violleta2022):

Nu este adevărat, am fost chemat la Cluj pentru a fi fotomodel si agentia la care vreau sa aplic cauta minim 1, 77

| Cristi1414 explică (pentru Violleta2022):

Doar ca fashion model se cere 1, 82 minim dar sunt foarte multe tipuri de modeling, chiar si grasii pot deveni fotomodele pentru hainele xxl?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristi1414):

Asa este, chiar si grasii pot deveni modele, dar numai daca au peste 1.82m, conditie eliminatorie pentru barbati.

| Cristi1414 explică (pentru Violleta2022):

Asta numai pentru fashion si atât.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristi1414):

Mai baiete, tu minte-te frumos, ca oricum nu te ajuta cu nimic.
Sunt companii care iti fac poze, te inscriu si promit ce vrei tu...dar nu ofera nici un contract nimanui, sub standardele impuse de industria de modeling.
Poti sa platesti si 5000 de lei, pe un portofoliu, stiu sunt sute ca tine, care au sperat sa faca ceva, a fost un scandal teribil acum 1 sau 2 ani, cand o gramada de tienri au fost atrasi sa-si faca portofoliul si sa se inscrie, dar nu au avut niciodata sansa sa fie selectati pentru ca nu au cum sa treaca de proba eliminatorie.
Evident ca este un business care se bazeaza pe naivitatea lumii si pe disperarea tinerilor, dar trebuie sa intelegi ca, nu ai nici o sansa, fiind cu mult prea micut, fata de standardul cerut in industria asta, chiar si pentru reclame comerciale!

| Cristi1414 explică (pentru Violleta2022):

Eu am avut sansa sa devin fotomodel pentru cea mai mare agentie din Transilvania si nu plăteam nimic

| Cristi1414 explică (pentru Violleta2022):

Peste tot scrie ca doar ca fashion trebuie sa ai 1, 82 si la agentia la care eu vreau sa ma duc se porneste de la 1, 77 si e un băiat si de 1, 79 si altul de 1, 78

| Violleta2022 a răspuns (pentru Cristi1414):

Daca ai fii avut sansa aia, acum nu mai veneai sa pui 100 de intrebari aici.
Din pacate, stiu foarte bine dedesubturile acestor inscrieri si mai ales cum se face selectia, asa ca, incerc doar sa te aduc la realitate si sa te fac sa intelegi, ca nu ai sanse sa devii fotomodel, nici macar in clipurile comerciale, pentru ca se cere o anumita inaltime standard. de peste 1.82m iar tu ai deja 5 cm lipsa.
Din pacate, agentiile de fotomodele fac inscrierea tuturor si accepta orice portofoliu, pentru ca aceste inscrieri costa foarte mult si ei asa isi fac mare parte din bani.
Au fost si pe acest site, multi adolescenti care au trecut prin asa ceva, fiind incantati sa se inscrie, sa-si faca poze de portofoliu, ca dupa aceea sa afle ca totul a fost un scam, ca agentia aia sa mai stranga niste bani, ca oricum ei/ele nu aveau cum sa treaca de proba eliminatorie, de inaltime.