| anonim_4396 a întrebat:

Ce m-as face eu fara TPU?! Ma bucur ca aici daca scriu, imi raspunde cineva! Raspundeti-mi cei care ati mers sau mergeti la psiholog.,,Mare iti este gradina Doamne, si multi au trecut gardu...". Am senzatia ca mai nou psihologul meu ma evita, este ciudat. Este cel mai bun psiholog din orasul meu (Cluj): Psiholog doctor psihoterapeut. De ajutat, m-a ajutat foarte mult si foarte bine. Mai nou parca are un comportament de genul oamenilor care te ajuta un timp, apoi nu te mai cunosc,,, se fac ca ploua". E foarte apreciata doamna psiholog, nimeni nu are critici, e multumita toata lumea din ce vad. Nu pot sa zic ca nu e profesionalista, dar ce mi se pare mie ciudat :
1. A cam inceput sa ma evite, pe Facebook (a spus sa-i scriu ori de cate ori am o problema, nelamurire) când ii scriu, raspunde foarte incet - peste doua, trei zile, o saptamana
2. Azi iar i-am scris ceva. Stiti ce mi-a raspuns?,, pot reveni când am o pauza? " - fraza bizara parerea mea, ca si cum nu are chef, vreme de mine. Eu normal ca i-am zis Da, nu e nici o problema (ce era sa zic?). Inca nu mi-a raspuns
3. Ultima data când am fost la ea la cabinet, nu era mai nimeni (asa e de obicei), eu am ajuns mai repede, am asteptat-o cateva minute in fata blocului (are cabinet particular). Parca in ultimul timp nu ma mai asculta cum ma asculta, incearca sa termine repede cu mine
4. Lucreaza si cu copii si cu adulti, dar mai mult cu copii (asa mi se pare, când merg la ea la cabinet, prin camera are jucarii de copii). Adulti nu prea vad.

Ce lume... nu credeam ca voi ajunge sa scriu vreodata de psihologul meu, sau ca voi avea suspiciuni legate de ea. O sa-mi pierd încrederea si in ea? Atunci in cine mama naibii a dracului sa mai am incredere si sa stiu ca am un sprijin? Sa va enumar,,persoane" care m-au,,cam lasat" : Dumnezeu, sfantul meu personal, colega mea cea mai buna care s-a mutat in Anglia, doctorul de familie (si ala s-a saturat de mine dupa cate se vede), o profesoara pe care am avut in clasele I-XII si a zis :,, de cate ori ai nevoie de ajutor, de ceva, scrie-mi " - vorba vine, a uitat de mine... si acum urmeaza doamna psiholog?

Ce ziceti? Ce se intampla? Vi se pare ciudata aceasta doamna psiholog? Eu sincer nu stiu daca sa mai am incredere in ea, daca sa ii mai scriu, sa mai merg la ea. Ce ziceti?

Multumesc!

3 răspunsuri:
| YoChriss a răspuns:

Buna! Nu intotdeauna cei mai cunoscuti sunt cei mai buni, ca si in cazul psihologilor. Cauta in oras alt psiholog, sigur vei gasi pe altcineva. Incearca sa te apropii de Dumnezeu, pentru ca astfel vei simti mangaiere, si iubire. De ce te-ai indepartat de Dumnezeu? Acum sa nu crezi ca oi fi eu un om foarte credincios, dar ma rog Domnului si multumesc pentru binele meu. Daca ai avut un necaz, aceasta a fost soarta. Poate ca el a vrut sa iti arate un semn. Funda?

| W3R4 a răspuns:

Uite,o să pară dur probabil,dar se vede clar că doamna asta psiholog nu-şi vede meseria decât...o meserie.
Cum adică? Adică nu se implică (prea mult) în meseria ei şi cu sufletul,ea te ascultă că asta e treaba ei,e o obligaţie...din asta îşi ia salariul.
Psihologul ar trebui să fie pentru pacient ca un prieten,să-i arate câtuşi de puţin că-i pasă de starea sufletească a acestuia.
Dar cum am mai zis,nu se implică sufleteşte,ea doar îşi face treaba. Cam prost,dar o face.
Cât despre tine...să ştii că te înţeleg perfect,şi eu am am fost abandonată de multe persoane, dar timpul le rezolvă pe toate, după o anumită perioadă, începi să uiţi. Încearcă să te gândeşti că nu eşti singrul/singura care se simte aşa. Uneori na, trebuie să-ţi fii propriul psiholog...sunt sigură că şi tu te-ai descurca mai bine decât doamna asta psiholog laughing.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru W3R4):

Sa stii ca ai zis niste lucruri adevarate si asa ar trebui sa se intample intr-o tara a lucrului bine facut!,, suflet'',, prieten'',, stare sufleteasca'',, propriul psiholog''.