| Andrei1903 a întrebat:

Salut! Ce origine au numele Levițchi, Sergovici și Ivanovsky?

Răspuns Câştigător
| alexxserb a răspuns:

Levițchi are originea în numele evreiesc "Levi", din tribul biblic Levi, iar sufixul "-țchi" este specific regiunilor est-europene; Sergovici provine din numele "Sergiu" cu sufixul slav "-ovici", care înseamnă "fiul lui Sergiu"; Ivanovsky provine din "Ivan", un nume slav, și sufixul "-ovsky" indică de obicei apartenența la o familie sau o regiune.

2 răspunsuri:
| Delyae a răspuns:

Rusești.

| LisaJulie a răspuns:

Origini rusești sau slave