| Gorky a întrebat:

Salut. De câteva zile mă gândeam la ceva. Am cunoscut o fata pe internet și dupa câteva zile ma trezesc ca ea imi spune ca este rudă cu familia mea. Mai exact ea este fiica surorii unchiului meu care nu are nicio legătură de sânge cu tatăl meu. In schimb, soția unchiului meu are legătură de sange cu tatal meu. Întrebarea este următoarea, ce grad de rudenie am eu cu fata respectivă?

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Nu ai fost foarte explicit. Sotia unchiului tau e, de fapt, sora tatalui tau? In acest caz, tu si fata care iti place sunteti veri.
Daca nu e asa, ce fel de relatie de sange exista intre sotia unchiului tau si tatal tau?

| Gorky explică (pentru dannyel86):

Mda. Nu am explicat foarte bine pentru că eram mai mult atent altundeva. Deci, soția unchiului meu (să ii spunem Maria) este sora tatălui meu (care o sa ii spunem Matei). Unchiul meu (Marius) este soțul Mariei. Marius mai are o soră (Luminița). Luminița are o fiică (Marieta). Ce grad de rudenie are Marieta cu mine? Sper ca am explicat mai bine situația, chit că tot sunt atent la altceva(ma joc ceva joc pe calculator)

| dannyel86 a răspuns (pentru Gorky):

Sunteti un fel de "veri prin alianta"
Un bun amic a raspuns astfel tot pe TPU:
"De fapt, asazisii veri prin alianta, nu sunt rude de sange cu tine si nici macar rude prin alianta, asa ca poti avea o relatie si chiar sa te casatoresti."

Nu stiu insa cat e de moral sa ai o astfel de relatie cu ea.
Cei din familie nu vor privi asta cu ochi buni.

| Gorky explică (pentru dannyel86):

Nu vreau sa ma combin cu ea. Am avut azi o conversație cu tata pe tema asta iar el imi zicea că nu suntem veri prin alianță.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Gorky):

Daca stai sa gandesti logic, chiar asta inseamna veri prin alianta. barbatul respectiv s-a casatorit cu matusa ta, el devenind pentru tine unchi. Sora unchiului tau ce nu are nici o legatura de sange cu tine, are o fiica, dar fiica ei nu inseamna nimic pentru tine.