| Vali215 a întrebat:

Salut! În programul de lucru normal, de 8 ore, este inclusă și pauza de masă? Am program de la 07:00-16:30 cu pauză 45 de minute și sunt 9 ore jumătate de petrecut la muncă, cu o oră și jumătate peste programul legal de 8 ore.

13 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Vezi in contractul de munca ce speculeaza eu lucrez de la 7:30-16:30 si pauza 30 de minute ce este inclusa in program

| AnemonaP a răspuns:

Trebuie sa verifici contractul. Conteaza si domeniul ca sa ne dam seama. E posibil sa fie incluse si pauzele de fumat, daca ai.

| Vali215 explică (pentru AnemonaP):

Construcții, și în contract scrie 8 ore.

| Vali215 explică (pentru Vali215):

De la 08:00 la 16:00

| Vali215 explică (pentru AnemonaP):

Și nu scrie nimic de pauze de fumat

| AnemonaP a răspuns (pentru Vali215):

Ar trebui sa se specifice in contract toate informatii, referitor la pauze si asa mai departe. Trebuie sa intrebi angajatorul.

| Vali215 explică (pentru AnemonaP):

Dacă îl întreb o să mă cert cu el, cum am mai facut o. M-am certat cu el pentru simplul fapt că nu i-am stat la ore suplimentare.

| AnemonaP a răspuns (pentru Vali215):

Nu ai cum sa nu il intrebi, mergi la șeful lui daca sunt probleme.

| Vali215 explică (pentru AnemonaP):

Păi eu vorbesc de patronul firmei, căci cu el am discuțiile.

| AnemonaP a răspuns (pentru Vali215):

Sunt persoane mai sus de el, cu siguranta. Vorbeste prin companie. Ai unde sa te plangi, resurse umane, ceva.

| Vali215 explică (pentru AnemonaP):

Mai sus decât patronul?

| Holiday a răspuns:

Pauza de masa, sau alte pauze, nu sunt incluse in cele 8h de munca. Cum e si normal de altfel. De ce te-ar plati cineva pentru ca mananci?!

| Vali215 explică (pentru Holiday):

Păi ok, cu tot cu pauză de masă ar trebui să plec la 15:45, tot stau cu 45 de minute mai mult decât e legal, ăsta e timp suplimentar neplătit.