| anonim_4396 a întrebat:

Intentionez sa plec din Romania pentru o perioada destul de lunga de timp si plec mai exact in Franta. Eu in Romania iau tratament pentru palpitatii, mai exact aspacardin, ce mi-a prescris medicul. Intrebarea mea este: Gasesc aspacardin in Franta? Daca da, sub ce denumire? Multumesc

Răspuns Câştigător
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Sfatul meu este sa iti iei din tara o cantitate suficienta pentru perioada respectiva, mai ales ca vad ca e disponibil fara reteta. Exact acelasi produs sigur nu vei gasi dar cu siguranta exista produse identice/asemanatoare ale caror denumiri comerciale nu avem de unde sa le stim. Doar un medic/farmacist de acolo iti poate recomanda ceva echivalent. Aspacardin este o combinatie de potasiu (39 mg) cu magneziu (12 mg) https://www.anm.ro/_/_PRO/pro_2457_30.03.10.pdf
Cum pe acolo toate medicamentele sunt cel putin la fel de scumpe sfatul meu e sa iti iei de aici si sa pastrezi un prospect in caz ca ramai fara ca sa iti poata da ceva echivalent.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Aceeasi denumire.

| Dorian88 a răspuns (pentru Bondarel99):

Multumesc

| Dorian88 a răspuns (pentru andreia67):

Multumesc.