| P4ul4 a întrebat:

Salut.
Salut. Sunt o fată din România, dar locuiesc în străinătate de când bunicii mei s-au mutat din România. Încerc să învăț singur româna. 1. Unde pot discuta cu romanii ca sa pot exersa? 2. Am nevoie de recomandări la cărți în limba română, cât mai simple. Multumesc (Vorbesc o română foarte simplă. Eu folosesc Google Traducere.)

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La cat de rai sunt userii de pe TPU sigur nu aici este locul sa exersezi limba romana
nu ai zis in ce tara locuiesti, daca este una de larga circulatie, cu comunitate mare de romani ai putea sa cauti locatii unde sunt romanii dupa serviciu, zone unde ies ei in weekend etc si exersezi cu ei happy
ca si forme de exersare usoara pe net, ar fi uite google translate, alta ar fi duolingo daca zic binewinking

| Mosotti a răspuns:

Vorbeste cu noi aici.

Eu cel putin iti voi raspunde la orice intrebare vrei cu privire la limba.

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Buni rai, e limba romana, cu bune si rele, trebuie sa stie de toate.

Si o injuratura daca o inveti, ai invatat ceva!
Trebuie sa discute cu orice fel de oameni. Ca aia e limba de fapt completa.

Ca si "date-n aia a mea", nu e asa usor pentru unu care nu stie limba, trebuie sa stie de ce du-te e du-te, de ce e date-n si nu du-te in, etc.
Si daca nu stie, intreaba "a zis x asa, ce si cum e?".
Mai ales ca partea asta nu o gaseste in carti, dar e bine sa o stie.