| Mariushgv a întrebat:

as vrea sa stiu care e diferenta dintre un politist si un jandarm ma refer care dintre ei participa la operatiuni putin mai periculoase

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Jandarmii sunt simpli agenti de paza publici (ai statului). Ei sunt chemati unde sunt scandalagii, sau alte "infractiuni" banale.
Ei merg in numar mare, mai mult pentru intimidare.
Pe cand politistii fac ture in echipaje de cate doi, si raspund la apeluri pentru infractiuni grave. De exemplu, la locul unei crime, primii veniti sunt politistii - doi. Ei trebuie sa imobilizeze faptasul, si sa identifice persoanele de fata; nu pot sti unde se baga.
Si chiar in trafic, ei daca opresc vreun mafiot drogat, care scoate sabia cand e intrebat de acte, trebuie sa se descurce singuri cate 15-30 minute, pana ajung alti colegi de-ai lor.

3 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Polițiștii mai au și facultate, jandarmii pentru mine sunt un fel de paznici, periculos e pentru toți, jandarmii sunt mai mulți când participa în operațiuni, polițiștii au o scara mai larga de activități, unele pot fi periculoase altele nu

| DeathIncarnate a răspuns (pentru Emma30555):

Vezi ca nu toti politisti au facultate(exista scoli de subofiteri de politie, aia nu e nici pe departe o facultate, ci seamana mai mult cu o postliceala.
Daca stai sa te gandesti cate foi intr-o placinta, nu mai mananci in viata ta.

| Marius502 a răspuns:

Imi puteti zice daca ai facut scoala de plitie si te faci jandarm te poti transfera la politie