| understandasimpleuser a întrebat:

Salut TPU ce credeti daca Romania ar fi fost de partea urss era o şansa ca. urss sai fi inapoiat romnei basarabia ps scuzati-ma daca greşesc categoria ar fi ok sa adauge categoria istorie

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca Romania era de partea URSS, nu mai exista Romania.
Si nu am fi adus bani din occident acum. Nu "am fi" multe. Traiam ca rusii, adica de la prost in jos.

| Holiday a răspuns:

Cand sa fie de partea URSS? URSS a disparut la inceputul anilor `90.

| pufulescu0o a răspuns:

Eu nu cred! Invingatorii nu sunt niciodata milosi cu aliatii fiindca nu au motiv. Oricum nu eram o tara la marginea imperiului comunist, ca sa fie ei atenti cu noi si sa ne dea ce cerem doar ca sa nu schimbam tabara la o adica.
SUA au ajutat prin planul Marshall Europa de vest ca nu cumva din cauza unei saracii extreme oamenii sa se orienteze catre comunism, nu fiindca le erau dragi statele europene.
Cred ca la asa o paralela te-ai gandit.

| relian a răspuns:

Sa fie de partea URSS la ce anume? Am fost de partea URSS pana prin 1989, asta daca nu stiai laughing ca voiam sau nu voiam eram comunisti sau ce erau si rusii pe atunci.

Daca near fi inapoiat basarabia inapoi? Nu ar fi inapoiat nimic, rusii au fost si sunt un popor in care nu poti avea absolut deloc incredere.
Niste hahalere laughing Ceausescu pe timpul ala, chair a pus problema asta, cand si daca ne da inapoi Basarabia, asta chiar la moscova iar rusu, a spus ca o sa mai vada, vazut a ramas pana in ziua de azi.

Problema e de fapt la romani, ca nu am avut conductori buni dupa 89, numa hahalere, numai idioti, exact ca si acum, tot idioti avem.

Sansa noastra a fost consumata, asta acum, in prezent.Cind Rusia a atacat Ukraina, atucni era momentu sa le dam si noi peste bot laughing sa intram cu armata si sa punem granita unde a fost cindva, macar ne luam inapoi sudu si Bucovina.
Cam, asta ar fi trebuit sa facda RO, nu sa sara sa-i ajute pe rusnaci, ca tot rusi sunt pana la urma, dar ei spun ca nu-s rusi, is zina mamseluta laughing
Au aceiasi istorie, au aceiasi inaintasi, dar nu-s rusi laughing vezi despre ei, despre rusi, pe wikipedia, scrie acolo, la ambele tari ce istorie au avut, identica laughing dar ei nu-s rusi.

Deci cam asa am fi trebuie noi sa facem.Pt ca Ukraina nu merita nimic, din partea nimanui, acum se dau loviti, dar inainte sai atace rusu, te calca in picioare, niste nesimtitI.
Sa nu uitam ca ei ne-au luat si isula serpilor si in baza ei si mare parte din marea neagra, sau cum so numi.

Atunci eram dusmani lor, acum vai cer ajutor, niste tilhari, niste hahalere cum am zis.
Aia a fost sansa Ro sa fi intrat, ne luam ce era al nostru, nu aveam treaba cu teritoriile lor.

Dar presedintele lor inainte sa dea rusii peste ei a si spus la TV ca Bucovina si sudul basarabiei au fost alea lor de cand lumea si ca RO lear fi luat de la ei pe vremuri, ca sa vezi ce natie de oameni de nimic.
Eu nici sa audu de rusi si ukranieni, sincer, mine daca se duc rusii si iau luat de tot, aplaud, chiar as vrea sa vad asta, Ukraina sa revina din nou la rusia, acolo de unde apartine de fapt.

Hai inteleg, rusu e magar, pentru ca ia lasat pe aia sa fie independenti, dar noi avem teritorii ce nu le-am dmat lor cadou, asa ca ar fi fost bine sa le cedeze, sa arate ei ca nu-s rusi, ca is ukrainieni.
Dar au aratat ca is mai rai ca rusii, asa ca is merita soarta, oameni de nimic.

| CostinAlamariu a răspuns:

Absolut nicio șansă. Rușii oricum o voiau deci oricum ar fi luat-o. De fapt chiar au luat-o de pe vremea cand România era încă neutră.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru relian):

Ba da prosti sunteti, pe bune. În mod evident se referea de partea URSS în al doilea razboi mondial.

| RAY a răspuns:

Eu consider tara asta a fost unita fortat si nici nu sa dorit asa ceva, moldoveni nu au vrut cu Bucuresti, poti cauta si vedea, nici ardeleni cu moldoveni sau olteni, nici banateni cu moldoveni, olteni, bucuresteni, nu uita ca in 1919 armata romana a intrat in banat, ce cauta omule in banat daca sa vrut unirea pe bune, in fine ce sa vrei si basarabia cand nu a fost nici o unire intre nimeni, mai bine era daca banatul era unit cu ardealul intr o singura tara si Bucuresti cu olteni, moldova cu basarabia, se vede ca tariile unde fiecare regiune e independenta o duc mai bine economic

| relian a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Mda uite unde era ala desteptu laughing

| MarianWLF a răspuns:

Nu, dimpotriva, erau sanse sa inghita si mai mult din teritoriul nostru.