| anonim_4396 a întrebat:

eu nu inteleg dc unii oameni folosesc "si" in loc de "s.hi", sau "ak.um, likeu". oamenii astia sunt extraterestrii? handicapati? retardati? daca ma lamuriti si pe mine va dau funda xD Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Din întrebarea ta reise că oamenii care scriu corect gramatical sunt ăia handicapaţi, retardaţi ş.a.m.d. Asta ai vrut să spui sau inversul?
Sper că inversul, altfel ai buba la cap.

| Musique a răspuns:

Adică ne faci pe noi, care scriem CORECT retardați și handicapați? laughing))

Pardooon, trebuia să fi răspuns: "adi.ca ne fa ki pe noy k.are skriem korekt handikapatzi s.hi retardatzy?"

| ceaiuldetei a răspuns:

Eu înțeleg : )

Pentru că ăia sunt culți. Iar ăilalți, sunt niște inculți. Pentru ambele cuvinte, verifică DEX-ul.

Și dacă tot ai ajuns în fața dicționarului, fă o trecere în revistă și pentru cuvintele următoare:

- extraterestru
- handicapat
- retardat

S-ar putea să rămâi impresionată. : )

Tu de exemplu, de ce ai scris "dc" în loc de "de ce"? : ) Pentru că ești handicapată, retardată și extraterestră?

Ți-ai răspuns singură la întrebare. : )

| CristianPopovici a răspuns:

Ba eu m-am incurcat cand am scris da? voi repede de la o simpla greseala gata trebuie sa comentati. na. in loc la si trebuia sa pun s.hi si acolo unde era s.hi trebuia sa pun si... fericiti ma inteligentii pamantului?

| CristianPopovici a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Ehh, am gresit acolo. in loc de s.hi trebuia sa pun si. da repede voi ati comentat.

| AgathaRo a răspuns:

Tineretul din ziua de azi dezvolta un vocabular nou cu malformatii foarte grave al limbii romane.Adesea folosesc abrevieri al unor cuvinte scurte care ar consta in maxim 6-7 litere. Eu personal imi insult intelectualul chinuindu-ma sa descifrez acest limbaj de oameni inculti. Sa nu te plictisesc cu acest raspuns lung : e la moda, toti copii pana in varsta de 14-15 ani o folosesc, sau chiar pari ei insi-si mai interesenanti cu acest limbaj "l33t"