| anonim_4396 a întrebat:

Vin catre voi cu o curiozitate, mai exact sunt curios sa stiu daca sunteti religiosi sau atei, si as vrea sa stiu varsta si opinia voastra despre alegerea facuta.

Am sa incep eu prin a spune ca sunt Ateu, m-am decis in jurul varstei de 13-14 ani, cand inca incepusem sa imi pun intrebari despre viata, lume, stiinta, univers, etc. Am trait intr-o familie crestin-ortodoxa, inca de mic eram invatat despre Dumnezeu. Ma rugam in fiecare seara, si aveam o credinta destul de puternica pot spune, nu puteam crede ca Dumnezeu nu exista.
Acum, probabil te intrebi cum s-a produs schimbarea, de ce?! Pai doar a trebuit sa imi pun niste intrebari, precum:
De ce Madalin (un prieten bogat) are bani, o familie buna, calatoreste, si se distreaza, iar mie mi s-a oferit o familie saraca, dezbinata, ba mai mult mi-a murit si mama. De ce mi-ar face dumnezeu una ca asta? de ce imi ofera mie suferinta si altora nu?!
De ce in lume exista atat de multe religii?, daca ma nasteam in china, sau africa, de ce eram privilegiat de la invataturile "adevaratului Dumnezeu", si as fi ajuns in Iad!
De ce majoritatea copiilor bogati au sanse mai bune, iar majoritatea copiilor saraci(sa zicem tiganii) ajung intr-un procent foarte mare in puscarii, apoi fara voia lor din cauza relelor facute, in iad?!
De ce face Dumnezeu diferente?!

Si neputand sa imi raspund la intrebari, avand o imagine pozitiva despre Dumnezeu credeam ca este un scop ascuns in toate acestea, un scop ce nu il pot eu intelege.
Bineinteles ca imi lipseau multe piese din puzzle meu ca sa inteleg intreaga imagine despre ce reprezinta de fapt religia si cum manipuleaza ea oamenii. In orice caz, nu o sa insir teoria despre cum manipuleaza religia oamenii, si ne tine inca in spate din a evolua catre bine.

Iti multumesc daca ai citit, si promit sa iti citesc comentariul si daca ai vreo intrebare, o sa iti raspund cu drag!

72 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

1) La 13-14 ani esti inca prea fraged pentru a lua o decizie cruciala in viata. Mai ales cand ea este despre credinta, care este aproape de virful piramidei nevoilor umane (intii trebuie sa gasesti raspuns la celelalte nevoi). Nu o zic eu, psihologia o zice. Abia dupa 18 ani poti lua cu adevarat o decizie hotaritoare cu privire la viata ta. Crezi ca majoratul a fost instituit pe degeaba? De aceea, ma indoiesc de devenirea ta ca ateu la 14 ani.
2) Aveai credinta puternica? Si te rugai doar seara? Credinta puternica implica umblarea cu Dumnezeu zi de zi, nu doar seara. Adica sa te rogi neincetat, sau aproape, ca neincetat o pot face doar sfintii. Mereu sa fii cu gandul la Dumnezeu. Mereu sa vezi in jurul tau un motiv de rugaciune, fie ca ii multumesti pentru inghetata buna ce o maninci, fie ca Il rogi sa aiba mila pentru saracul pe linga care treci, fie ca ii ceri sa iti rezolve tie sau cuiva cunoscut o problema dificila. Zic asta ca sa nu mai vorbesc de contemplare, de a sta pur si simplu in prezenta lui Dumnezeu si a-ti fi suficient acest lucru, uitind de toate cele ale lumii...
Mai mult o credinta puternica implica stabilitate in dificultati, in saracie, in probleme. Daca o aveai, nu iti puneai problema cum de altii o duc bine. Stiai ca Dumnezeu da atit binele cit si raul, dar ca tot El va transforma tot raul in ceva bun. Si asteptai increzator in El pana ce soarele ar fi rasarit si pe strada ta.
3) Trist e insa ca nici macar nu ai citit Biblia. In Psalmi, unul e dedicat tocmai problemei diferentei pe care Dumnezeu o face cu oamenii. Creatorul psalmului intreaba ca si tine, de ce cel rau prospera, iar cei buni sufera. Si da si raspunsul. E acolo. Dar e pentru cei ce vor sa il citeasca. Pentru cei ce il cauta cu adevarat.
4) Tie ti-a murit mama. Zici ca e un lucru rau. Si este. Dar ar trebui sa vezi si binele din spatele lui. Sa iti dau un exemplu: sotia mea e invatatoare, si are un elev parasit de mama sa. Lipsa mamei se vede in viata lui, si in invatatura lui. Dar, desi acum el e abia in clasa a cincea, asta-vara, cand am fost pe munte cu clasa sotiei mele, am descoperit un lucru interesant: in situatiile de viata cand trebuiau sa se descurce singuri, el se descurca cel mai bine. Si e normal sa fie asa, nu a stat mereu sub fusta mamicii, a trebuit sa se descurce de unul singur. Si banuiesc ca si la tine e la fel, raul ce ti s-a intimplat a adus si lucruri bune in viata ta. Si mai stii ceva? Cele mai frumoase lucruri facute vreodata de oameni au in spatele lor suferinta, omul devine cel mai profund atunci cand sufera si suferinta ii da aripi. Si cele mai frumoase caractere de oameni pe care le-am cunoscut au avut in spate ceva de care au suferit enorm. Dumnezeu lasa suferinta pe pamint, dar nu ca sa distruga, ci ca sa formeze ceva ce prin nimic altceva nu poate forma. Dar, daca citeai Biblia, intelegeai si lucrul asta, pentru ca e scris acolo.
5) In lume exista sute de religii pentru ca oamenii le-au creat. Adevarul e unul singur, dar oamenii l-au impartit. Daca te nasteai insa in China si erai lipsit de privilegiul invataturii lui Dumnezeu, nu ajungeai in iad, erai judecat dupa constiinta, dupa ascultarea ta de ea, dupa binele sau raul pe care il vei fi facut. Dar si asta scrie in Biblie, insa are cine sa o citeasca?
6) Religia poate manipuleaza. Credinta nu. Ea te elibereaza. Iti da aripi. Inveti zborul intr-o viata in care cei mai multi se tarasc.
7) Nu am mai cunoscut ateu deventi din credincios. Nu are cum sa fie asa. Nu poti sa fii acelasi om dupa ce L-ai intilnit pe Dumnezeu. Realitatea ultima te va amprenta intratit incit nu vei mai putea aceepta necredinta, pentru ca vei sti mereu ca exista ceva dincolo de toate aparentele. Am cunoscut oameni care nu au mai crezut, dar nu pentru ca si-au pierdut credinta, ci pentru ca au avut probleme si au ramas dezamagiti, neintelegind de ce Dumnezeu face ce face cu vietile lor, insa in inimile lor erau mereu constienti ca Dumnezeu exista, dar ei se raporteaza incorect la El. De erai credincios, ai fi fost si tu in aceeasi situatie.
Eu am fost oarecum ateu 19 ani, si credincios mai apoi 27.

| FAndrei a răspuns (pentru cristi202):

Raspunsuri se vor gasi tot timpul, dar intreaba-te serios, foarte serios, cu mana pe inima, nu stau sa ma contrazic, cu toate ca sigur la anumite lucruri gresesti absolut oribil, iti spun asa: Cine esti tu, Dumnezeule, sa aduci boli precum cancerul copiilor sau familiilor copiilor. Nu cred ca reusesti sa empatizezi cu adevarat. Se poate intampla oricareia familii, religioase sau nu. Iar tu, tu! vii si spui ca Dumnezeu e bun! Omule, crezi intr-o carte scrisa acum mii de ani, scrisa si rescrisa, si vezi ca are legaturi cu religia Indiana pe alocuri, religie ce e de inaintea Biblie. Mie sila, auzi ca e mai bine ca i.a murit mama, e mai abil, se descurca mai bine in viata. Tu nu te auzi. Da.ti copilul la orfelinat atunci, uita de el. Sunt scarbit de mentalitatea asta bolnava!

| cristi202 a răspuns (pentru FAndrei):

Ba reusesc cu adevarat. Am avut si eu ceva asemanator cu cancerul. Ins ala mine tragedia era ca nici macar nu stiam ce am, medicii nu stiau cu ce se confrunta. Boala a inceput in cea mai frumoasa perioada din viata mea, cand toate lucrurile s-au pus in ordine, atit cu Dumnezeu, eram mai aproape de El ca oricind, cit si cu cei din jur. Cu cit ma miscam mai mult, cu atit mai rau ma simteam, incit, daca treceam peste rau, ajungeam sa am probleme psihologice, eram constient ca voi ajunge la un dezechilibru psihic. Din fericire, ma opream la timp. Si pe masura ce ma miscam, durerile cresteau. Dupa un an si jumatate am ajuns la limita suportabilitatii. Cel mai urit era ca si sa maninc sau sa ma spal trebuia sa fac in reprize, orice miscare facindu-mi rau. Cind ma spalam, nu faceam dus, ma bagam in cada si luam partile corpului pe rind, cate o mina, cate un picior, etc. Imi lua si doua ore. In rest, vegetam in pat. Si cand am ajuns la limita, cu o zi inainte de momentul in care realizam ca nu voi mai suporta si va trebui din cauza durerilor sa imi iau viata, atunci abia a auzit Dumnezeu strigatul meu si a oprit urcusul durerilor. Am ramas asa inca doua saptamini la limita suportabilitatii, dupa aceea am mai avut un moment la fel in care nu am mai rezistat. Si dupa aceea durerile au inceput incet incet sa scada, incit dupa un an si jumatate am putut duce o viata cit de cit normala. A fost o chestie urita, mult mai urita decat daca ar fi murit cineva drag, nu iti doresc sa iti fie ingradita libertatea de miscare, ca sa poti intelege! Si totusi, nu il acuz pe Dumnezeu ca mi-a dat asta. Daca azi sunt omul care sunt, se datoreaza acelui necaz. Si pot spune ca e cel mai bun lucru care mi s-a intimplat. Stiu ca e ciudat, ca suna a nebunie, ca e de neinteles, dar privind in perspectiva, la viata mea de dupa, asta este. La fel e si cu mama ta, nu am zis ca e mai bine ca a murit mama ta, nu ma citi printre rinduri, eu cred ca tu nu ma auzi, nu e ca eu nu ma aud, iti dau cu copy- paste ce am scris, cu sublinierea de rigoare: "Tie ti-a murit mama. Zici ca e un lucru rau. SI ESTE. Dar ar trebui sa vezi si binele din spatele lui" Dar cum ar fi fost daca prezenta mamei tale ar fi dus la un lucru si mai rau in viata ta? Scenarii posibile: mergi cu ea pe strada, esti atent la ea, si da o masina peste tine lasindu-te mutilat pe viata, si pe tine si pe ea, din cauza neatentiei tale. Asa, mergi singur pe strada, si pentru ca nu iti e distrasa atentia, te poti feri de acea masina. Sau depindeai de ea intratit, incit cand te casatoreai iti punea in pericol relatia aducind probleme serioase in ea - stiu cazuri reale in acest sens, in care prezenta mamei face ca caminul celor doi sa nu fie un colt de rai, ci un iad. Sunt doar exemple, cu deficientele lor. Dar cam asa stau lucrurile, tot raul ce se intampla e pentru a preintimpina altele mult mai mari, sau pentru a forma ceva in sufletul celui prin care trece pentru a deveni om.
Si mai e ceva cu cancerul. Nu pot da vina pe Dumnezeu atita timp cit e o boala ereditara. Daca eu fumez in nestire, sa nu ma mir daca copilul meu are cancer. Responsabilitatea e a mea, nu a lui Dumnezeu. Si noi ne traim cit se poate de gresit vietile, de aceea se rasfringe raul si asupra copiilor nostri.
Biblia nu a fost scrisa si rescrisa. Daca a fost asa, a fost ca sa se transmita mesajul ei mai departe. Dar a fost transmis cu acuratete, ar trebui sa te interesezi cum copiau masoretii textele biblice. Ai intelege. Si dupa 2000 de ani, cand au fost descoperite manuscrisele de la Marea Moarta, care contin parti din Vechiul Testament, diferenta dintre acele manuscrise vechi de peste 2000 de ani cu textele ce le avem azi e foarte mica, se reduce doar la cateva cuvinte, cinci, daca nu ma insel, deci Biblia si-a pastrat mesajul integral de-a lungul vremii. Iar ca spui, ca are legaturi cu religia indiana, dovedeste cit de superficial o cunosti, ca nu ai citit-o deloc. Ca nu ai habar de ce zice ea, nici probabil de ce zic Vedele indiene. Ai auzit si tu asta pe undeva, si o dai mai departe, ca si cand ar fi adevarata.

| FAndrei a răspuns (pentru cristi202):

Ok, in primul rand spui in felul urmator, nu e bine, dar e bine, iar eu am extras bineinteles partea cu binele, ca spui ca e bine, de parca daca nu ii murea mama, nu mai era descurcaret! Cat de stupid suna?! serios?!
In al 2-lea rand eu am spus despre copii, nu despre adultii ce sunt instintati sa nu fumeze, bea, etc.
3 Cauta pe google sau Youtube despre zeul Krishna, si asemanarile cu Iisus. happy
4 Imi pare sincer rau ca a trebuit sa suferi, si iti inteleg ferma convingere despre Dumnezeu si schimbarea pe care ti-a produs-o in viata. Dar te rog deschide ochii, si intelege ca nu Dumnezeu e cel care te-a ajutat, si tu, propria ta constiinta, cu puterea gandului, tu doar ti-ai intarit gandul despre Dumnezeu, aici se aplica efectul placebo. E pacat, uita-te la tarile dezvoltate, religia e uitata apropae, se axeaza pe adevaratele valori, educatia despre viata, stiinta, sociologie, etc. Astea sunt lucrurile ce creeaza o lume mai buna pentru toti, nu daca stai o ora seara sa te rogi sa fie lumea mai buna, fii serios cu tine. Romania pierde o groaza de bani in biserici, serios, extrem de multi, bani ce pot fi folositi altfel, stim cu toti ca sunt bani spalati. Am avut o prietena, iar taica-su era preot, o ducea foarte bine, si stiam de toate spagile ce trebuiau date de preoti tineri sa intre la anumite biserici, zeci de mii de euro, pentru ca un preot, face pe saptamana daca are 2-3 inmormantari cu ce mai fac ei, 30-50 milioane, e aberant, serios! Depinde de zona biserica, stiu, dar sa fim seriosi! Preotia e o afacere, iar daca lumea se trezeste, ei nu mai pot castiga banii astia!

| cristi202 a răspuns (pentru FAndrei):

Cam multe efecte placebo am vazut in viata. Zi-i asta acelui om ce avea fetita nascuta cu o malformatie grava la inima. Nu potea dormi normal, plingea mai tot timpul, chiar si sa ii dea sa manince era o povara. Trebuia operata, dar era riscant pana la o anumita varsta. Era monitorizata strict medical, periodic i se faceau analize. Intr-o zi, au mers undeva la rugaciune, credinciosii s-au rugat pentru ea, si din acea noapte fetita a putut dormi normal, fiin d pe delpin linistita. Dupa inca o zi, a putut si sa manince normal. La urmatorul set de analize, medicii au ramas socati, pentru ca nu intelegeau ce se intampla. Analizele erau bune, inima era OK. La ecografie a iesit ca inima ii e in limite normale. Si ei, medicii, au recunoscut atunci ca e mina lui Dumnezeu. Acel om, tatal fetitei, poate oricind sa iti arate cu acte ce s-a intimplat. Sa fie asta placebo, e un minunat placebo! Pentru ca multi au parte de acest placebo.
Despre copii, o alta perspectiva: daca ai stii ca copilul si-ar ineca vuata in alcool, facind astfel si alte cateva suflete nefericite, sau ar deveni un criminal, poate in serie, nu ar fi oare mai bine sa moara de mic. Tinind cont ca daca Dumnezeu exista exista si cerul, raiul, atunci moartea unui copil nu e ceva spre bine, pentru ca el merge la ceva mai bun?
Si de ce vezi doar uscaturile, de ce nu il vezi si pe preotul Nicolae Tanase, care a pornit de la cateva case construite pentru copii orfani, si azi, pe Valea Plopului, undeva pe linga Ploiesti, are un sat intreg construit, si grija de acei copii si de tot ce au ei nevoie? Si sunt multi ca el. Doar ca nu se bat cu pumnii in piept pentru ce fac, si de aceea poate auzi mai putin de ei. Dar daca ai vrea sa vezi, ai putea sa ii vezi.

| FAndrei a răspuns (pentru cristi202):

Uiti un lucru, Dumnezeu e cel care i-a oferit acea inima, din nou laughing, e ironic, El iti da, el iti ia, dar bineinteles ca in ochii unui om ce nu intelege de fapt ce s-a intamplat cu adevarat, va parea o minune, chiar si medicii.

| cristi202 a răspuns (pentru FAndrei):

Si ce s-a intimplat cu adevarat? Hai, ca stii tu mai bine!

| FAndrei a răspuns (pentru cristi202):

Pai clar nu o minune.
Exista un singur om pe planeta ce s-a vindecat de HIV, sa fie o minune?, medicii chiar nu stiu cum. Pe parcursul anilor cate astfel de minuni s.au intamplat si s-a aflat dupa progresand in tehnologie adevarata cauza.

| cristi202 a răspuns (pentru FAndrei):

Cred ca glumesti! Asta e argument?
Mai, copilul avea inima marita. Dubla fata de cit trebuia sa fie. Examenul ecografic a aratat asta, si parintii au acte cu rezultatele. Si OK, hai sa zicem ca a fost o cauza naturala a vindecarii. Cum de s-a intimplat chiar atunci, chiar in seara de dupa rugaciune? De ce nu cu o zi, o saptamana, o luna, mai devreme sau mai tirziu? Hai ca trebuie neaparat sa imi explici asta. Ce sansa era ca inima unui copil sa se vindece in mod natural, desi medicii ziceau ca e fara vindecare (spre deosebire de HIV, care poate cindva isi va gasi rezolvarea, nu e o mutilare a corpului), si tocmai dupa rugaciune? Logica ta, de a cauta raspunsuri in afara evidentei, pare mai ireala decat logica mea care imi spune ca a fost ceva acolo care s-a intimplat inmpotriva a ceea ce e natural. Hai gindeste bine, ca poti!
Si de ar fi singurul caz. Dumnezeu vindeca in multe moduri, si e adevarat ca uneori trebuie sa astepti de cand incepi sa te rogi, hai sa zicem ca in acele situatii ai putea spune ca e ceva ce noi oamenii nu stim, dar a fost ceva natural. Dar sunt situatii cand, si sunt multe, vindecarea apare instantaneu. Uneori chiar la minute dupa rugaciune. Omul si-a facut zob piciorul dupa un accident, a avut operatii, s-a mai ameliorat, merge de se roaga pentru el, si imediat pleaca acasa cu picioarele de parca n-ar fi avut accidentul, desi nu putea merge fara dureri mari. Asta trebuie sa expliciȘ de ce tocmai in momentul acela s-a intimplat, daca chiar e ceva natural?

| FAndrei a răspuns (pentru cristi202):

Nu am absolut nici o idee, dar asta nu inseamna ca a fost o minune! Si repet, Dumnezeu da, Dumnezeu ia!
Daca ai timp, mi-ar placea sa iti rupi putin din timpul tau sa te uiti la documentarul asta, si dupa sa imi zici ce crezi in continuare.
https://www.youtube.com/watch?v=eVy-0E1x620

| RAY a răspuns:

Ateu, pur simplu nu cred, pentru ca nu exista dovezii ca exista dumnezeu

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ateu. La fel ca si tine, pe la 13-14 ani, cam cu aceleasi intrebari, doar ca nu am avut probleme in familie. Ai mei sunt crestini, maica-mea ma tot provoaca 'babeste' la discutii religioase, pe care tot ea le incheie, pentru ca am mai multe cunostinte despre biblie si ortodoxie, decat ea. Imi cam da dreptate, si o taie mereu pe "important e sa crezi in ceva". Am ascultat-o, si cred in mine.
Eu am lasat mereu o portita deschisa in creierul meu, poate intr-o zi ma voi convinge ca exista big boss asta, care ni l-a trimis pe Iisus ca sa-l omoram, si sa tinem minte cand facem cura si economie pentru revelion, si cand trebuie taiat porcul (sacru dupa alte divinitati, la fel de reale si ele bineinteles).
Sunt de parere ca 'religia' a fost inventata pentru a tine sub control populatia, pe cand nu exista justitie, sau nu dadea randament. Daca eram intr-adevar 'copiii lui Dumnezeu', nu credeam in 200 de zei diferiti, in functie de zona, in Biblie nu ar fi scris ca D-zeu e in ceruri, pentru ca intre timp am descoperit ca acolo e doar spatiu, daca D-zeu ar fi facut cu atata grija planeta, ne-ar fi spus ca intamplator, a mai creat o infinitate de alte planete (sau alea sunt ale altor D-zei?), ne-ar fi spus ca intai a colaborat cu dinozaurii dar intre timp i-a concediat, si cel mai important:
Daca noi suntem facuti dupa asemanarea lui D-zeu (narcisistul), cum se face ca noi suntem cel mai sociabil animal, dar el nu schimba o vorba cu noi? Ar fi comunicat in permanenta cu noi, nu ne-ar fi lasat sa intram la dubii.

| Drimmero a răspuns:

Religia e una,, ce tine de credinta e alta, credinta care trebuie sa fie ceva personal, ceva sufleteste si care nu trebuie sa controleaza viata altuia.
Fiecare e liber sa creada in ce vrea si in cine nu vrea, nimeni nu trebuie sa-i zica lui X ca Dumnezeu nu exista, sau invers, lucrurile se simt, nu trebuiesc impuse!

| FAndrei a răspuns (pentru Drimmero):

Daca crezi ca fiecare este liber sa creada ce vrea, te inseli, si ca sa iti raspunzi singur la intrebarea pe care urmeaza sa mi-o adresezi, cum de ma insel? Gandeste-te de ce in mare partea a orientul mijlociu toti sunt musulmani, In Vest mai multi Cataloci, iar la noi Ortodoxi intr-un numar mare. Chiar e o alegere proprie? Atat, te las sa le mesteci.

| Drimmero a răspuns (pentru FAndrei):

Eu vorbeam la modul in care ar trebui,, ca fiecare sa fie liber sa aiba propria optiune.
E adevarat ca unii doar cu numele fac parte dintr-o anumita religie,, dar sunt si destui care se incadreaza in optiunea persoanala.
Cat despre islamistii ce acapareaza Vestul Europei deja, am doar atat de zis,, ca aia nu au nimic uman in ei!

| FAndrei a răspuns (pentru Drimmero):

Nu exista optiune personala, tu, personalitatea ta, este rezultatul oamenilor pe care i-ai intalnit, mediului in care ai crescut si restul intamplarilor de pe parcursul vietilor ce te-a transformat in cine esti tu azi. Daca se inventeaza o masina de calatorit in timp, si te rapeste cineva la nastere si te inlocuieste intr-o alta familie, alt mediu, vei avea alta gandire, alta personalitate si cel mai sigur, alta religie.
Cat despre Islamisti si terorism e complicat, o discutie foarte complexa, cauta doar pe net ce inseamna Razboi Hibrid. Cum Statele ce se afla la putere manipuleaza cu ajutorul religiilor si stirilor false oamenii, si usor usor, fara sa isi dea seama cineva, castiga teritorii si diferite resurse. Ma rog, e o alta discutie happy!
PS 9/11 ( atacul din 2001 a turnurilor gemene) multi spun ca a fost terorism, dar gandeste-te cat de greu este pentru niste oamenii ce traiesc in desert, in desert! fara bani, sau educatie, etc. sa se infiltreze in sistemul american, si sa fure un avion. Totul a fost o lovitura data de ei, pentru a putea intra in orientul mijlociu si a "fura" resursele petroliere si eu stiu. Teorii, dar daca le diseci, par reale. La fel face si Rusia si Germania si China, e un razboi rece, facut de tarile puternice happy, ferit de media. huh, m-am aprins

| Drimmero a răspuns (pentru FAndrei):

Tu ai pus intrebarea pentru a asculta si alte pareri sau doar pentru a spune ca informatiile ce le detii sunt cele mai corecte? aici e o intreaga dezbate, sunt lucruri cu care pot sa fiu de acord si altele cu care nu sunt,, avem pareri diferite, moduri total diferite de gandire, etc...

Toata lumea stie ca americanii au pus la cale ceva in 2001/

| FAndrei a răspuns (pentru Drimmero):

Eu mi.am expus parerea, nu am spus ca ce zic eu este adevarul absolut, si am venit si cu o idee logica la ceea ce cred, daca nu esti de acord cu mine, sunt dispus sa iti ascult parerea, sa o ascult si inteleg, nu neaparat sa o aprob!

| Freya1 a răspuns:

Sunt ortodoxa si nu vad nimic rau in asta asa am crescut(bunici care m-au invatat despre asta si imi amintesc cu drag), in asta cred, asta m-a facut sa ma bucur de multe ori (sarbatori, datini), prin asta am avut si cate un strop de speranta cand mi-a fost greu .....nu sunt fanatica, nu pup moaste doar cred in Dumnezeu si nu incurc pe nimeni prin asta

| FAndrei a răspuns (pentru Freya1):

Aici nu e vorba daca incurci sau nu pe cineva, nici de traditii, este vorba de manipularea in masa a oamenilor! De a crede niste lucruri scrise intr-o carte! Si cum oamenii ce se afla la butoanele aceste manipulari se folosesc de acesti oameni in scopuri personale. Tu nu reflectezi la Dumnezeu cand alegi sa faci ceva bine sau rau, ci la propria constiinta. Iar anumite frici pe care religia sau Dumnezeu le introduce in tine, precum ca ai ajunge in Iad, sunt strict manipulari de oameni destepti.
Daca te intrebi cu ce scop, cu scopul de a face bani sau a detine puterea! Tarile sarace sunt cele mai predispuse la asta!

| Freya1 a răspuns (pentru FAndrei):

Eu nu investesc in nimic doar cred in Dumnezeu nemanipulata de nimeni.Nu ma nici obligat nimeni nici nu ma fraierit nimeni este alegerea mea cum este si alegerea ta sa nu crezi.Ce pe tine te manipuleaza cineva sa nu crezi? Nu vine asta din gandirea si vointa ta?
Nu sunt o fanatica, nu bag bani in buzunarul popi, nu incerc pe nimeni sa conving ca ceia ce cred eu este credinta corecta, nu am nimic impotriva celor care nu cred....Cu ce sunt manipulata daca am credinta asta de cand ma stiu si asta am simtit sa cred?
Se face prea mult caz pe exista sau nu exista Dumnezeu si nu stiu de ce, ca fiecare crede ce vrea si e liber sa o faca.Sunt ortodocsi,penticostali, catolici, greco catolici, baptisti, musulmani, atei ...asta ne e planeta si omenirea si nu cred ca ar trebui nimeni sa dea lecti la nimeni sau sa ii acuze credinta.Cum nici penticostali sau martori spre exemplu nu trebuie sa iti bage pe gat religia, Iehova si alte alea asa nici atei sa nu ii judece pe alti de ce aleg sa creada.Prosti,destepti,manipulati (ceia ce nu cred ca nu poti sa crezi in ceva fara sa vrei) e alegerea lor,a noastra si e deranjant ca de multe ori ne certam pe temele astea cand avem zeci de mi de alte subiecte de discutie pe care le-am putea dezbate si rezolva de la violenta fizica la discriminare,crime, violuri, saracie, copii needucati, situati precare, depresi etc...

| FAndrei a răspuns (pentru Freya1):

Dezaprob total ce spui in legatura cu alegerea constienta catre Dumnezeu! Daca erai din Asia, erai crestin ortodoxa? Sau care e procentul Asiaticilor ce aleg aceasta religie?! Daca mic, de ce? Si uite asa functioneaza manipularea, e invizibil, in fine, o sa sune a teoria conspiratiei pentru tine, crezi ce vrei in continuare, dar sa stii ca pe parcursul istoriei, religia a fost cea care a facut multe din ultimele lucruri de care scrii tu.
PS eu personal nu pot lasa un om sa o i-a pe cai gresite, incerc sa imi aduc mesajul despre Dumnezeu si manipulare, nu iti spun sa nu mai crezi, te las pe tine sa iti pui anumite intrebari, decizia iti apartine in continuare, oricum sunt sigur ca pe viitor vei avea o revelatie si vei realiza ca ai gresit cu alegera facuta. O seara faina!

| Freya1 a răspuns (pentru FAndrei):

Asta m-a deranjat pe mine intotdeauna...
Nu faptul ca altcineva crede in altceva sau nu crede deloc ci genul ala de oameni care spun promt "Gresesti prin ce spui sau crezi.Eu am dreptate si ce cred eu e cel mai corect" nu frate nu are cum sa spuna nimeni nimanui ce e gresit si coresct pentru el...

| FAndrei a răspuns (pentru Freya1):

Pai Dumnezeu face asta, e corect?! sau te contrazici singura?! Indirect faci asta si transmiti asta altor oameni, doar ca eu o fac in mod constient.
Eu ma repet, nu am spus ca eu sau tu avem dreptate, eu doar vreau sa iti pui niste intrebari, intrebari ce sa iti deschida putin mintea sa vezi si ce e dincolo de zidul asta pus in fata ta, asa zis religie, zid ce te tine pe loc si pe alte cateva milioane de oameni. Nu iti mai raspund, imi raspunzi emotional, si nu logic.

| Freya1 a răspuns (pentru FAndrei):

Si eu sunt om si am creier nu e ca si cum daca eu cred in Dumnezeu nu am auzit de tehnologie, nu stiu ca sunt si alti care nu cred sau ca sunt un zombi cu care nu poti trai...Nu ma tine religia din a trai tot asa ma distrez intr-un club, tot ca voi ma cuplez cu baieti, tot asa intretin relatii intime, tot asa muncesc, tot asa fac copii si ma casatoresc si mananc si ma ingrijesc si bla bla ca e absurd.
Nu trebuie sa imi raspunzi daca nu vrei eu spun ce gandesc si ce mi se pare perfect normal

| FAndrei a răspuns (pentru Freya1):

Inteleg, apreciez raspunsul dat!

| RainmakerX a răspuns:

Nu ma consider credincios.
Sunt de parere ca orice ai face o sa se intoarca la un moment dat la tine.

Daca vrei cu adevarat sa faci un lucru bun atunci il faci si fara sa astepti o rasplata de la Dumnezeu.

| Nemessys a răspuns:

1. Ateu.
2. 17.
3. Vreau sa fiu liber
4. Exact. happy Multa lume o duce rau de tot. Saracie, foame si alte lucruri. Si nu sunt doar 2-3 milioane. Sunt miliarde de oameni. Si cica dumnezeu are grija de toti. Da sigur. unul care se naste, creste si moare in saracie si are o viata vai de capul lui. Asa are dumnezeu grija?
4. Daca toti suntem oameni si traim pe aceeasi planeta, atunci de ce exista mai multe religii? Exista sanse ca a noastra (ortodoxa ) sa fie falsa. happy

Sincer. religia ne trage mult in jos, parerea mea. Eu vad mai multe dezavantaje cu religia. Stau putin si ma gandesc cum ar fi tara noastra fara religie. Stii ce ar fi? In primul rand pace intre oameni. Sunt multi crestini care atunci cand aud pe cineva ca nu crede in dumnezeu, il injura de nu mai poate. Daca tot sunt ei crestini si tot sunt atat de educati si buni la suflet nu-i asa ca ar trebui sa-l respecte pe omul ala chiar daca el nu crede? Din nefericire nu se intampla asta. (bine nu toti sunt la fel dar mna.) Am primit multe ingnore-uri, voturi de,, eronat" si,, nefolositor" pe acest site, doar de la raspunsurile pe baza de tema religioasa. straight face Asta inseamna sa fii un frustrat si inchis la minte csf. Dupa cum am zis ne-am intele si mai bine. Si nu am avea ura unul pe altul din cauza ca unul nu crede si celalalt da. Adica suntem impartiti in 2 tabere, credinciosi si necredinciosi si nu prea traim in pace.
O alta chestie ar fi banii. Sunt si eu curios cati bani a investit Romania in biserici. Daca e sa calculam toti banii care au fost investiti in Romania pentru biserici din cele mai vechi timpuri si pana in prezent, oare ce suma ar iesi? Una chiar foarte mare. (dar hai sa luam toate bisericile din prezent, sa ne gandim la suma aia). Nu stiu exact cat este, insa. sunt sigur ca noi cu acei bani, puteam sa facem mult mai multe. happy Nu vezi cati oameni saraci sunt in Romania? Sincer nu ar fi stricat o casa in plus, un spital (inca imi amintesc de colectiv) sau orice altceva. Eu zic ca era mult mai bine. Biserica ca biserica insa te poti ruga si acasa. Nu este neaparat sa te duci la biserica.
A2-a idee despre bani, ar fi cei din buzunarele oamenilor. Cand ma gandesc cat costa un **** de botez nici nu vreau sa-mi imaginez. straight face Sau o inmormantare. Vai de mineeee. Si pentru ce frate? Bine. nu am nimic cu lucrurile astea. Insa. mi-e ciuda ca un doctor care salveaza vieti si este foarte FOLOSITOR PENTRU OAMENI, moare de foame, iar o popa care ce dracu face? face rost de bani pentru o vacanta in hawai doar din cateva botezuri? Zi-mi tu mie, este normal?
Sa nu uitam de batranii care sunt vai de capul lor (mai ales la sanatete) si prefera sa se duca la biserica sa se roage decat la o farmacie.,,Da-mi doamne sanatate". Aceea problema si cu psihologii. Tot asa. ai probleme, treci printr-o depresie. nu nimic, psiholog? ce este ala? Du-te frate la biserica, vorbeste cu popa sigur la ce minte de gaina are ala, o sa-ti dea un sfat care o sa te ajute. sigur. straight face

Alta problema ar fi relatiile. Am vazut aici pe TPU multe cupluri care nu pot fi impreuna din cauza religiei. Adica X si Y se iubesc dar nu accepta parintii lor relatia din cauza ca sunt de alte religie. Hai sa mori tu?

Nu am nimic cu credinciosii. Insa nu ii suport pe aia care fac ce zic eu mai sus. Care fac ca niste maimute atunci cand aud ca nu crezi, te judeca si parca intr-un fel te urasc din cauza asta.
Eu nu ii inteleg pe cei care nu fac anumite chestii doar pentru ca este pacat. sau cred in chestiile astea cu,, zi cu ghinion" sau alte superstitii. straight face
Eu am ales sa fiu un om liber, sa fac orice doresc eu ce simt nevoia asta fac. Acum probabil tu poate te gandesti ca,, vai cate pacate face asta". Pai tin sa te contrazic. Am o viata destul de simpla si nu supar pe nimeni, nu deranjez pe nimeni si nu fac nu stiu ce chestii care ar fi considerate,, pacate". Sunt chiar o persoana destul de buna, foarte sufletista si bineinteles ca ma gandesc si la ceilalti din jurul meu si uneori chiar imi pasa mai mult de ei decat de mine.
In cazul in care chiar exista asta cu rai si iad, eu zic ca la moartea mea, dumnezeu o sa ia in calcul ce am facut eu aici pe pamant, cate fapte bune si cate fapte rele. Asta o sa ia in considerare, nu daca am crezut sau nu. happy.

In schimb respect credinciosii care, imi respecta decizia si ma vad ca orice alt om, credinciosii care cred in dumnezeu dar stiu sa se distreze, sunt liberi, fac cam ce vor ei si bineinteles ca se asigura inainte de asta daca-i deranjeaza pe cei din jur sau nu, care stiu sa dea sfaturi inteligente, care-ti zic cum si ce sa procedezi, nu sfaturi de genu,, roaga-te" sau,, tine post" sau orice altceva. CA alea nu ajuta cu nimic. Astept hate. ^_^.

| FAndrei a răspuns (pentru Nemessys):

Oamenii nu inteleg ca sunt manipulati, Scopul din punctul meu de vedere e unul bun, sa faci o masa de oameni sa fie buni in principiu, bineinteles fiecare religie cum crede in viziuna ei, doar ca au ajuns sa controleze pe parcursul anilor oamenii destepti aceste lucruri, fiecare cu scopurile lui, iar oamenii de rand trebuie sa inteleaga asta, insa nu vor reusii toti sa o faca, pe asta se si bazeaza cei ce trag sforile, pentru ca se bazeaza pe niste frici ale oamenilor si niste curiozitati ce nimeni nu are raspuns. Cum s-a creat pamantul? Ce se intampla dupa ce mori? Ce ne indruma sa trrcem prin viata?, etc. Iar religiile umplu acest gol, ataca emotional niste oameni, asta e scopul oricareia manipulari reusite. O data implementata religia/credinta catre ceva, face parte din tine, din ego, si orice atac la religie va fi un atac la propria persoana, exact ca la fotbal, de ce te iei de "Dinamo", Echipa Dinamo te reprezinta, face parte din tine, si reactionezi, si incerci sa o aperi, problema e ca multi nici nu mai gandesc logic si ignora ce e in jurul lor, pentru ca repetandusi ca Dumnezeu e bun, cand vine cineva si spune ca nu e bun cu dovezi, o sa nege, chiar daca stie undeva adanc in suflet ca are dreptate, dar nu o face, ba mai rau creeaza tot felul de argumente absolut ridicole si de multe ori inventate ca sa isi sustina argumentul ca Dumnezeul lui e bun.

| Nemessys a răspuns (pentru FAndrei):

Sa nu uitam si de momentele cand au noroc maxim si cred ca i-au ajutat dumnezeu. happy Asta le da si mai multa putere de credinta.

| FAndrei a răspuns (pentru Nemessys):

Daca arunci la cos (de Basket) de 10 ori si ratezi, dar iti repeti de fiecare data ca vei nimeri, iar a 11-a oara nimeresti, creierul tau va crede ca ai nimerit pentru ca ti-ai spus ca vei nimerii, acelasi lucru cu religia, Oamenii nu vad toate dezastrele create de Dumnezeu, dar daca supravietuiesc ei unui accident sau eu stiu, zic ca Dumnezeu i-a ajutat, neobservand ca au murit alti 3 oameni langa el.

| CleanHeart a răspuns:

Religioasa, cred in Dumnezeu desi nu ma duc la biserica si ma rog rar dar daca m-am nascut intr-o familie ortodoxa merg pe religia asta mai ales ca atunci cand eram mica ma rugam in fiecare seara, citeam o carticica sfanta de 3 ori pe zi si aveam o biserica mica unde mergeam tot timpul atunci cand ieseam de la scoala, asa am crescut si nu pot sa incetez sa cred, ma simt bine cand stiu ca ma pot ruga la cineva care ma va ajuta, accepta alegerea tuturor, fiecare unde se naste, in ce cultura etc si cei care decid sa devina atei tot o alegere au facut si trebuie sa o respectam fiecare cum se simte mai bine.Viata nu poate fii mereu perfecta, fara tristete nu ar exista bucurie si tot asa, daca pe o parte nu ai ti se va umble cealalta parte de 10 ori mai mult daca ma intelegi, acum incearca sa te concentrezi pe viitor, ia-ti toate examenele si ai oportunitatea sa iti faci viata cum doresti, totul e permanent si se poate schimba oricand, daca gandesti negativ nu se va schimba nimic fiindca nu ai facut nimic ca sa primesti, probabil esti Inca in adolescenta dar pana la urma te vei maturiza si vei intelege mai bine.

| FAndrei a răspuns (pentru CleanHeart):

Sa ne intelegem, pe mine nu ma intereseaza ce ai ales tu, pe mine ma intereseaza de ce, si daca esti constienta de alegerea facuta, probabil spui da, insa sunt sigur ca nu esti. "fara tristete nu ar exista bucurie", corect, dar este corect pentru unii sa ajunga in Iad, doar pentru ca s-au nascut in locul nepotrivit, familia nepotrivita?! Majoritatea criminalilor au probleme psihice create in copilarie. Asta e drept?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu devii pe parcurs ateu, sau sa aderi la acest statut.Te nasti ateu iar in timp, de obicei pe baza de educatie, aderi la o dogma (cum ar fi crestinismul) sau alta.Mai tarziu in viata, cand esti deja destul de matur si in deplinatatea facultatilor mintale, poti alege sa te lepezi de acea dogma impusa din frageda copilarie; sau nu.
Din ce stiu este o alegere strict personala insa pentru a sustine ca ai renuntat de tot la o religie dpdv oficial, ex crestin-ortodox, trebuie ca sa renunti la numele de botez care presupune certificat de debotezare/acte de semnat.Da, presupune ceva hartogaiala.
Nu iti voi raspunde la intrebari, am citit doar primele 2 strofe.Pari genul de om care face din tantar armasar.Pe semne c-ai fost tare indoctrinat de catre ai tai.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu am avut o viata frumoasa (si prin asta sa nu intelegi ca viata a fost dura pentru ca parinti nu mi-au cumparat telefon, console, etc., sau ca ma pedepseau sa nu mai stau pe calculator, sau nu primeam bani de buzunar, sau alte mofturi), si nimeni din familia mea si-a aratat interesul sa ma indoctrineze cu ceea ce am in minte in prezent.

| FAndrei a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Ai interpretat fix cum ai vrut tu, pentru ca ti-ai facut o imagine despre mine, o imagine rapida fara pic de adevar, pur din imaginatia ta. Cel mai tare sa stii ca m-a durut pe parcursul anilor, si am inteles ca dumnezeu nu exista din cauza ca mi-a murit mama cand eram mic, si ca am fost luat de o mama vitrega, si ca am trait intr-o familie cu certuri si alte lucruri rele. Si ma durea sufletul cand vedeam ca alti copii, Madalin fiind unul din prietenii din copilarie, are o familie buna, stiu asta pentru ca mergeam la el.

| FAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg, ok! Sfatul meu e sa citesti tot, si sa nu vii cu preconceptii, dar daca asta e ceea ce crezi tu, ok, apreciez!

| FAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma pot abtine si am sa iti raspund la ce ai scris:
Cum adica te nasti ateu laughing, cand un copil reuseste sa fie constient si sa gandeasca relativ ok, dupa 5 ani laughing, adica nu alegem sa fim atei, inteleg ce vrei sa zici, poate, ca ateu in sensul ca nu te nasti direct intr-o religie, problema e ca indirect da, pentru ca nu o alegi tu, adica aderi fara sa vrei, iar treaba oricarei religii este sa ti-o inradacineze adanc in creier inca de mic, ca pe viitor, cand incepi sa rationalizezi, religia sa faca parte din tine, propriul ego, si iti va fi foarte greu sa renunti la ea, ba chiar sa crezi ca nu ar putea fi cea reala!

| anonim_4396 explică (pentru FAndrei):

In primul rand tu nu intelegei conceptul de ateu/ateism, din cate observ.Iti recomand dex/wikipedia si alte art. avizate in acest sens. Spor. Dupa, iti voi raspunde si la intrebari. Daca nu, nu.

| FAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Atéu, -ée [At: MAG. IST. III, 368/18 / V: -eiu / Pl: ~ei, -ee / E: fr athée, lat atheus] 1-2 smf a (Persoană) care neagă existența lui Dumnezeu. 3-4 smf a (Persoană) care neagă existența oricărei divinități. 5-6 smf, a (Persoană) care aderă la ateism (3).

| anonim_4396 explică (pentru FAndrei):

Ce nu ti-i clar?

| FAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Neaga existenta lui Dumnezeu! scrie clar, o neaga, e un proces mental! a nega, trebuie sa ai constiinta!, nu te nasti cu ateismul!
tie iti e clar? laughing

| anonim_4396 explică (pentru FAndrei):

Ti-as explica dar pentru aroganta puerila de care dai dovada prin acel "tie iti e clar? laughing" meriti sa ramai asa indobitocit cum esti.Chiar nu imi bat capul cu d-astia ca tine.

| FAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumineaza-ma atunci, fie-ti mila, ca sunt un dobitoc

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns (pentru FAndrei):

Chiar daca este prietenul tau cel mai bun, totusi, esti invidios pe el, de ce?

| FAndrei a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Ok.
Nu stiu daca reusesc eu acum sa explic tot sistemul nostru de gandire si de interactionare cu lumea exterioara, chiar daca as face-o, o sa negi sau nu o sa intelegi sau vrei sa intelegi.
Nu am spus ca e prietenul meu cel mai bun, asta tu ai concluzionat, si din nou nu prinzi idea, si o iei pe cararea ta, dar am sa merg cu tine. A fi invidos este ceva pur natural, orice animal e invidios (ofera-i unui caine mai multa atentie decat altuia, sa vezi ce reactie are, cred ca intelegi exemplul). Dar sa zicem ca nu eram invidios, ca imi acceptam soarta, cu toate ca repet, nu e posibil mai ales pentru un copil ce nu e trecut prin viata si abia invata ce e viata, viata mea ar fi fost alta? fii serios?! Nici tu nu crezi ceea ce spui, si nu vrei sa negi existenta lui Dumnezeu, pentru ca este atat de adancita credinta ta, incat chiar si daca ar veni extraterestii pe pamant, ai nega asta!, Dar api sa ma crezi pe mine, un tip oarecare cum probabil tot vezi pe aici, si ai o idee de tipologiile de oameni de pe internet. E irelevant happy
PS iti propun sa citeste "un pamant nou" de eckhart tolle

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns (pentru FAndrei):

Sa inteleg ca tu compari fiinta umana cu un animal?
,, Dar sa zicem ca nu eram invidios, ca imi acceptam soarta, cu toate ca repet, nu e posibil mai ales pentru un copil ce nu e trecut prin viata si abia invata ce e viata". Atunci, varsta de 13-14 ani, atunci cand ai devenit ateu, crezi ca este suficienta ca sa-ti alegi ideologia privind existanta ta?

| FAndrei a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Renunt sa iti mai explic, intelegi fix ce vrei, sau o faci intentionat, nu mergem in vreo directie, nu vreau sa ma repet, sa dau alte explicatii pe care nu le intelegi.

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu pot sa zic credincios neaparat, nu prea am treaba cu biserica mult, dar da, cred ca exista Dumnezeu, deci nici ateu nu pot sa zic. Acum ca biserica este o afacere in multe cazuri, e o alta discutie laughing Sincer, din ce am citit la tine, nu prea mi se pare ca e opinie fondata. Ai devenit ateu doar pentru ca "el de ce are si eu nu?", argumentul cu capra vecinului nu prea mi se pare valid. Crede-ma ca vin dintr-o familie la fel de fucked up ca a ta, poate chiar mai rau, dar asta e, nu acuz pe nimeni de nimic. Stau si ma gandesc pentru o secunda ca sunt altii care o duc mult mai rau decat mine si imi dau seama ca de bine sau de rau, sunt norocos. Ca un sfat general in viata, invata sa apreciezi ceea ce ai tu, mult sau putin, nu ce ai fi putut avea daca se intampla nu stiu ce, cum de ala are si eu nu etc. Mentalitatea asta tipic romaneasca cu capra vecinului nu te duce nicaieri, doar te face sa ai frustrari si sa fii invidios pe altul pentru ca mno, se intampla ca ala sa se fi nascut intr-o familie mai bogata probabil. Ala nu e meritul lui, cum nu e nici meritul tau ca te-ai nascut unde te-ai nascut. Meritul tau este ceea ce reusesti sa faci din situatia in care esti, ce realizari ai, ce poti sa zici ca lasi in urma ta. At the end of the day, aia e tot ce conteaza.

| esanatos a răspuns:

Cateva idei de pe net despre ce e in Africa (dar e in spaniola):
http://www.ensayostube.com/geografia/Africa17.php

sper sa ajute

| anonim_4396 explică (pentru esanatos):

Nu inteleg absolut nimic, la ce sa ma ajute?

| Annya206 a răspuns:

Cred in Dumnezeu, dar nu am incredere in Biserici si in Preoti. Poate si datorita experientelor neplacute de pana acum cu preotii. Stiu ca nu sunt toti la fel si ca mai sunt si exceptii.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

Eu nu prea cred ca ai fost asa de credincios precum spui tu. Daca cu adevarat ai fi fost credincios nu ai fi devenit ateu. Imi vine greu sa cred ca, credincios fiind, ai devenit ateu. Ceea ce ma face sa constat ca ai fost un tipic roman,, credincios", care merge la Biserica, spune,, Tatal Nostru" seara, dimineata, mai spune ca crede in D-zeu, insa este o persoana materialistica, care in momentul in care isi spune rugaciunea, o spune in graba, fara sa se gandeasca la ceea ce-i iese din gura, sau care in momentul in care se duce la Biserica, nu este atenta si abia asteapta sa plece, sau care este invidios pe altii ( Madalin), sau care ar face acte de caritate doar de ochii lumi. Totusi, aceasta tipologie de oameni se autoproclama crestini devotati. Daca ai fi fost cu adevarat credincios ti-ai fi dat seama ca viata asta nu este nimic fata de cea care o urmeaza si, in acest nu ai mai fi asa de invidios pe alti. Credinta adevarata inseamna, spre exemplu, atunci cand, dupa o zi obositore, in care iti termini treburile tarziu noaptea si dupa, cu toata oboseala, te pui in genunchi si faci rugaciunile de seara timp de 1h 30m, sau insemna ca in momentul in care fiind zi de post nu ai nimic de mancat decat preparate cu carne, oua, branza, etc., renunti la aceste mancari si ramai flamand, sau mai insemna se te abtii sa te razbuni pe cineva care iti face rau sau isi bate joc de tine. Asta poate fi numita credinta adevarata.

| AC4S4 a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Intr-adevar, exista diferente intre a fi religios si a fi credincios.

| FAndrei a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Wow, mi se pare asa amuzant cum de fiecare data, oamenii inteleg doar ce vor ei si trag concluziile dupa propriile crederi. Sa presupunem ca eram cum ai zis, si ca eram invidios, si ca faceam toate lucrurile pe care le.ai spus. Cine a decis pentru mine? eu, daca eu, cum? Oare mediul, oamenii din jurul meu au avut un impact asupra caracterului meu? Daca da, Dumnezeu era constient? Daca nu, inseamna ca tu, tu adica, spui ca ne nastem egal, ceea ce sunt destul de sigur ca o stii prea bine ca nu e asa, si esti un ipocrit.
PS A fi ateu, nu inseamna a crede in satana, sau a face lucruri rele, inseamna a nu crede ca exista o divinitate.

| Nemessys a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Oamenii se mai maturiseaza bro. happy Deci poate deveni din credincios in ateu. happy

| Laur12345678 a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Ba se poate sa devina ateu. Este si un preot care dupa vreo 9 ani sau ceva de genul de preotie a devenit ateu. Numele lui este Ilie Toader.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

,,de ce imi ofera mie suferinta si altora nu?!" sunt cuvintele tale, da? De ce ai vrea asa ceva cand tu spui ca ai fost credincios?

| FAndrei a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Se pare ca nu ai inteles mesajul, si interpretezi cum vrei tu ce am spus, ce am vrut sa transmit este ca nu ne trateaza la fel pe toti, nu ca imi doresc ca alti copii sa o duca rau ca mine! am vrut sa pun accent pe diferenta, nu pe cruzimea de a trai rau. happy

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

Diferentele nu le face D-zeu, ci oamenii le fac, alegand Binele sau Raul. D-zeu trebuie sa vada cine merita Raiul si cine nu. Si trebuie sa stii ca si pacatele tale, parintilor tai, bunicilor tai, etc. au un efect asupra vietii tale. Cei care nu au necazuri, ori D-zeu a uitat de ei, ori acea familie nu prea a facut pacate. D-zeu te pune la incercare pentru ca nu uita de tine, insa sa stii ca tot raul este inspre bine si tot binele este inspre rau.
,, A evolua catre bine". Esti de acord ca lumea din ziua de azi nu este asa de credincioasa precum era acum 100 de ani in urma. Deci, raportandu-ne la ceea ce ai zis, lumea a evoluat cat de cat. Dar, inspre ce a evoluat, arme de ucidere in masa, libertatea homosexualilor, migratii masive din cauza deselor razboaie pentru bogatie duse intre marile puteri, pornografia infantila, cresterea nr. de agresiuni sexuale, fizice, psihice, cresterea nr. de divorturi, de adulter, concentrarea capitalului in jurul unui nr. din ce in ce mai restrans de oameni? Inspre asta a evoluat?! Asta se poate numi evolutie?! Acum poate spui ca nu se compara nivelul de trai de atunci cu cel de acum, nu? Asta este o dovada clara ca viata multora dintre noi orbiteaza in jurul materialismului, pentru. ca chiar daca acei oameni care traiau acum 100 de ani inainte erau, din punct de vedere material, intr-o stare deplorabila, putem spune ca macar acestia se simteau mai fericiti si mai impliniti decat numerosii bogatasi din zilele noastre care pana la urma ajung sa se sinucida. Asa cum marile imperii au atins apogeul, asa il vom atinge si noi- facand referire la intreaga planeta-, insa sa nu uitam ca dupa apogeu a inceput declinul acelor imperii, care in ziua de azi au ramas doar informatii scrise in carti si vestigii care ne duc gandul la existenta lor.

| FAndrei a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Nu stiu daca te auzi, dar tu spui ca Dumnezeu a uitat de ei, de copilul care nu are vreo vina, absolut nici una!
Imi este de ajuns sa iti inteleg modul de gandire!
Esti la fel de egoist precum restul oamenilor spalati pe creiere de purul adevar, asta a fost si scopul meu, sa vad modul de gandire al oamenilor credinciosi, sa vad cum gandesc si vad lumea, si mi se pare mizerabil. Saracaul copil din familia uitata de Dumnezeu de care zici, nu are absolut nici o vina sa sufere, la fel si alte cateva milioane de suflete in aceeasi situatie, si tu inca crezi ca Dumnezeu exista, sau chiar daca ar face-o, este un zeu bun!
Nu o sa ma crezi, dar noua generatie se trezeste, in maxim 2-3 generatii religia va ramane istorie!
Nu mai am ce discuta, ramai cu Dumnezeu, sa ajungi in rai!

| Nemessys a răspuns (pentru FAndrei):

Nu esti ateu adevarat pana nu scrii,, dumnezeu" cu,, d" micwinking rolling on the floor

| SkittlesP a răspuns:

Ateu, de acum 3 luni. Dumnezeu pare asa mitic.

| Andrei144 a răspuns:

Am 15 ani, sunt ateu de un an, nu cred in D-zeu pentru că sunt un om rațional iar religia are cam multe contradicții, de exemplu în biblie se spune "crede sau nu cerceta" pai asta înseamnă să nu mai evoluam ci să rămânem la același stadiu, apoi multe fapte descrise în biblie sunt fizic imposibile plus că nu sunt dovezi, in plus credincioșii sunt buni doar pentru a ajunge in rai nu pentru că ar fi cu adevărat buni pe când ateii nu au nevoie de o divinitate pentru a fi buni.In plus pe D-zeu cine l-a creat? A existat el așa pur și simplu? unde a stat daca e "înafara timpului și a spațiului""(adică a stat în nimic sau ce?)Și in biblie D-zeu nu zice nimic înafara de lucruri de pe pământ, nu vb de univers, de regulile acestuia, de nimic cu adevărat folositor, și dacă ar fi atotputernic dc naiba trebuie să își omoare fiul? pai vino frate da trei fulgere și aia e dar nu..In plus credincioșii ar trebui să respecte cele zece porunci, dar daca tu ești pus să minți că sa salvezi o viață care ar muri daca ai zice adevărul? In plus ateismul înseamnă libertate, adică nu zice nimeni că nu am voie să mă închin lui Budha și să zic Allah e mare dar asta nu înseamnă nimic(adică oamenii aia care zic "cum poți să te închini dacă ești ateu"sunt pur și simplu idioți)In plus, noi murim pe pământ dar domnul ce face? așteaptă să îi spui păcatele in spovedanie că doar e știe deja ce ai făcut dar mai trebuie sa te înjosești sa mai spui odată, pai nu e ipocrit? Și dc nu încearcă să salveze omenirea care se omoară
, distrug planetă și f multe specii de animale? Și nu crezi că oamenii sunt aproape niște zei? Adică noi putem creea viața și să distrugem o planeta.Si in final chiar crezi că am fi ajuns aici daca nu erau inși care sa cerceteze lumea nu doar sa creadă orbește?

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns (pentru Andrei144):

Omul se poate dezvolta material chiar daca are o gandire si o credinta invechita.
Tu esti un needucat spunand ca ateii se pot inchina, fiind liberi, la o divinitate. Pai, ateismul neaga existenta oricarei divinitati nu doar a lui D-zeu.
D-zeu doreste sa ne impartasim pacatele, pentru binele nostru. Gandeste-te ca ai facut ceva gresit, nu ai fi mai usurat daca ai impartasi chestia asta cuiva si pe langa asta sa primesti si ajutor de la acea persoana.
D-zeu nu se gandeste la omenire, pentru ca nici eu nu se gandeste la El.
Daca te consideri un semizeu sau zeu, atunci fa ceva care altcineva nu ar putea face.

| Andrei144 a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Cum adică "needucat" și cum adică nu pot să mă închin daca nu cred, uite acum mă duc și zic tatăl nostru e vreo problema? Îmi zice cineva ceva? Nu cuz freedom.Tu ești pur și simplu un conformist care nu are spirit de observație și nu poate intui un sens nou al unui lucru sau idee.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns (pentru Andrei144):

Am vrut sa scriu needucat, ca sa nu te numesc prost. Pai, ba omule, tu prin diferitele rugaciuni, tu te rogi unei divinitati, o divinitate a careia tu ii ceri anumite lucruri pe care tu nu ai cum sa faci rost de el. Deci practic, acea divinitate este mai puternica decat esti tu, iar tu rugandu-te recunosti acesta suprematie, practic recunosti existenta unei divinitati.

| Andrei144 a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Ce gândire primitiva ai, daca mă pot închina chiar daca nu cred pentru că nu fac altceva decât niște miscari-semne-exercitii fizice și spun o poveste, ai vreo problema daca fac asta? Îmi zice cineva că nu am voie? nu așa că shut up copile.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns (pentru Andrei144):

Pai, faptul ca te proclami ateu te opreste din a te ruga unei divinitati.

| Andrei144 a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Frate ai probleme, nu ma oprește nimeni sa fac nimic atât timp cât sunt ateu, got it?

| Floria_Ioan_1996 a răspuns:

Eu stiu de la tata ca dumnezeu nu ne diferentiaza ba chiar cei care patesc aceste lucruri sunt chiar mai buni decat altii, doar ca dumnezeu vrea sa ne testeze.

| FAndrei a răspuns (pentru Floria_Ioan_1996):

Hai sa facem un exercitiu de imaginatie, dintre un copil de preot si unul de tigan, care pacatuiesti mai mult? general vorbind!
Tare mi.ar placea sa va vad fata cand nu stiti cum sa raspundeti sau va strofocati sa gasiti o logica ce sa va sustina argumentul laughing