| anonim_4396 a întrebat:

Vin catre voi cu o curiozitate, mai exact sunt curios sa stiu daca sunteti religiosi sau atei, si as vrea sa stiu varsta si opinia voastra despre alegerea facuta.

Am sa incep eu prin a spune ca sunt Ateu, m-am decis in jurul varstei de 13-14 ani, cand inca incepusem sa imi pun intrebari despre viata, lume, stiinta, univers, etc. Am trait intr-o familie crestin-ortodoxa, inca de mic eram invatat despre Dumnezeu. Ma rugam in fiecare seara, si aveam o credinta destul de puternica pot spune, nu puteam crede ca Dumnezeu nu exista.
Acum, probabil te intrebi cum s-a produs schimbarea, de ce?! Pai doar a trebuit sa imi pun niste intrebari, precum:
De ce Madalin (un prieten bogat) are bani, o familie buna, calatoreste, si se distreaza, iar mie mi s-a oferit o familie saraca, dezbinata, ba mai mult mi-a murit si mama. De ce mi-ar face dumnezeu una ca asta? de ce imi ofera mie suferinta si altora nu?!
De ce in lume exista atat de multe religii?, daca ma nasteam in china, sau africa, de ce eram privilegiat de la invataturile "adevaratului Dumnezeu", si as fi ajuns in Iad!
De ce majoritatea copiilor bogati au sanse mai bune, iar majoritatea copiilor saraci(sa zicem tiganii) ajung intr-un procent foarte mare in puscarii, apoi fara voia lor din cauza relelor facute, in iad?!
De ce face Dumnezeu diferente?!

Si neputand sa imi raspund la intrebari, avand o imagine pozitiva despre Dumnezeu credeam ca este un scop ascuns in toate acestea, un scop ce nu il pot eu intelege.
Bineinteles ca imi lipseau multe piese din puzzle meu ca sa inteleg intreaga imagine despre ce reprezinta de fapt religia si cum manipuleaza ea oamenii. In orice caz, nu o sa insir teoria despre cum manipuleaza religia oamenii, si ne tine inca in spate din a evolua catre bine.

Iti multumesc daca ai citit, si promit sa iti citesc comentariul si daca ai vreo intrebare, o sa iti raspund cu drag!

72 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ateu, pur simplu nu cred, pentru ca nu exista dovezii ca exista dumnezeu

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

Eu nu prea cred ca ai fost asa de credincios precum spui tu. Daca cu adevarat ai fi fost credincios nu ai fi devenit ateu. Imi vine greu sa cred ca, credincios fiind, ai devenit ateu. Ceea ce ma face sa constat ca ai fost un tipic roman,, credincios", care merge la Biserica, spune,, Tatal Nostru" seara, dimineata, mai spune ca crede in D-zeu, insa este o persoana materialistica, care in momentul in care isi spune rugaciunea, o spune in graba, fara sa se gandeasca la ceea ce-i iese din gura, sau care in momentul in care se duce la Biserica, nu este atenta si abia asteapta sa plece, sau care este invidios pe altii ( Madalin), sau care ar face acte de caritate doar de ochii lumi. Totusi, aceasta tipologie de oameni se autoproclama crestini devotati. Daca ai fi fost cu adevarat credincios ti-ai fi dat seama ca viata asta nu este nimic fata de cea care o urmeaza si, in acest nu ai mai fi asa de invidios pe alti. Credinta adevarata inseamna, spre exemplu, atunci cand, dupa o zi obositore, in care iti termini treburile tarziu noaptea si dupa, cu toata oboseala, te pui in genunchi si faci rugaciunile de seara timp de 1h 30m, sau insemna ca in momentul in care fiind zi de post nu ai nimic de mancat decat preparate cu carne, oua, branza, etc., renunti la aceste mancari si ramai flamand, sau mai insemna se te abtii sa te razbuni pe cineva care iti face rau sau isi bate joc de tine. Asta poate fi numita credinta adevarata.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

,,de ce imi ofera mie suferinta si altora nu?!" sunt cuvintele tale, da? De ce ai vrea asa ceva cand tu spui ca ai fost credincios?

| AC4S4 a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Intr-adevar, exista diferente intre a fi religios si a fi credincios.

| FAndrei a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Se pare ca nu ai inteles mesajul, si interpretezi cum vrei tu ce am spus, ce am vrut sa transmit este ca nu ne trateaza la fel pe toti, nu ca imi doresc ca alti copii sa o duca rau ca mine! am vrut sa pun accent pe diferenta, nu pe cruzimea de a trai rau. happy

| FAndrei a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Wow, mi se pare asa amuzant cum de fiecare data, oamenii inteleg doar ce vor ei si trag concluziile dupa propriile crederi. Sa presupunem ca eram cum ai zis, si ca eram invidios, si ca faceam toate lucrurile pe care le.ai spus. Cine a decis pentru mine? eu, daca eu, cum? Oare mediul, oamenii din jurul meu au avut un impact asupra caracterului meu? Daca da, Dumnezeu era constient? Daca nu, inseamna ca tu, tu adica, spui ca ne nastem egal, ceea ce sunt destul de sigur ca o stii prea bine ca nu e asa, si esti un ipocrit.
PS A fi ateu, nu inseamna a crede in satana, sau a face lucruri rele, inseamna a nu crede ca exista o divinitate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu devii pe parcurs ateu, sau sa aderi la acest statut.Te nasti ateu iar in timp, de obicei pe baza de educatie, aderi la o dogma (cum ar fi crestinismul) sau alta.Mai tarziu in viata, cand esti deja destul de matur si in deplinatatea facultatilor mintale, poti alege sa te lepezi de acea dogma impusa din frageda copilarie; sau nu.
Din ce stiu este o alegere strict personala insa pentru a sustine ca ai renuntat de tot la o religie dpdv oficial, ex crestin-ortodox, trebuie ca sa renunti la numele de botez care presupune certificat de debotezare/acte de semnat.Da, presupune ceva hartogaiala.
Nu iti voi raspunde la intrebari, am citit doar primele 2 strofe.Pari genul de om care face din tantar armasar.Pe semne c-ai fost tare indoctrinat de catre ai tai.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns:

Diferentele nu le face D-zeu, ci oamenii le fac, alegand Binele sau Raul. D-zeu trebuie sa vada cine merita Raiul si cine nu. Si trebuie sa stii ca si pacatele tale, parintilor tai, bunicilor tai, etc. au un efect asupra vietii tale. Cei care nu au necazuri, ori D-zeu a uitat de ei, ori acea familie nu prea a facut pacate. D-zeu te pune la incercare pentru ca nu uita de tine, insa sa stii ca tot raul este inspre bine si tot binele este inspre rau.
,, A evolua catre bine". Esti de acord ca lumea din ziua de azi nu este asa de credincioasa precum era acum 100 de ani in urma. Deci, raportandu-ne la ceea ce ai zis, lumea a evoluat cat de cat. Dar, inspre ce a evoluat, arme de ucidere in masa, libertatea homosexualilor, migratii masive din cauza deselor razboaie pentru bogatie duse intre marile puteri, pornografia infantila, cresterea nr. de agresiuni sexuale, fizice, psihice, cresterea nr. de divorturi, de adulter, concentrarea capitalului in jurul unui nr. din ce in ce mai restrans de oameni? Inspre asta a evoluat?! Asta se poate numi evolutie?! Acum poate spui ca nu se compara nivelul de trai de atunci cu cel de acum, nu? Asta este o dovada clara ca viata multora dintre noi orbiteaza in jurul materialismului, pentru. ca chiar daca acei oameni care traiau acum 100 de ani inainte erau, din punct de vedere material, intr-o stare deplorabila, putem spune ca macar acestia se simteau mai fericiti si mai impliniti decat numerosii bogatasi din zilele noastre care pana la urma ajung sa se sinucida. Asa cum marile imperii au atins apogeul, asa il vom atinge si noi- facand referire la intreaga planeta-, insa sa nu uitam ca dupa apogeu a inceput declinul acelor imperii, care in ziua de azi au ramas doar informatii scrise in carti si vestigii care ne duc gandul la existenta lor.

| Freya1 a răspuns:

Sunt ortodoxa si nu vad nimic rau in asta asa am crescut(bunici care m-au invatat despre asta si imi amintesc cu drag), in asta cred, asta m-a facut sa ma bucur de multe ori (sarbatori, datini), prin asta am avut si cate un strop de speranta cand mi-a fost greu .....nu sunt fanatica, nu pup moaste doar cred in Dumnezeu si nu incurc pe nimeni prin asta

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu nu am avut o viata frumoasa (si prin asta sa nu intelegi ca viata a fost dura pentru ca parinti nu mi-au cumparat telefon, console, etc., sau ca ma pedepseau sa nu mai stau pe calculator, sau nu primeam bani de buzunar, sau alte mofturi), si nimeni din familia mea si-a aratat interesul sa ma indoctrineze cu ceea ce am in minte in prezent.

| FAndrei a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Nu stiu daca te auzi, dar tu spui ca Dumnezeu a uitat de ei, de copilul care nu are vreo vina, absolut nici una!
Imi este de ajuns sa iti inteleg modul de gandire!
Esti la fel de egoist precum restul oamenilor spalati pe creiere de purul adevar, asta a fost si scopul meu, sa vad modul de gandire al oamenilor credinciosi, sa vad cum gandesc si vad lumea, si mi se pare mizerabil. Saracaul copil din familia uitata de Dumnezeu de care zici, nu are absolut nici o vina sa sufere, la fel si alte cateva milioane de suflete in aceeasi situatie, si tu inca crezi ca Dumnezeu exista, sau chiar daca ar face-o, este un zeu bun!
Nu o sa ma crezi, dar noua generatie se trezeste, in maxim 2-3 generatii religia va ramane istorie!
Nu mai am ce discuta, ramai cu Dumnezeu, sa ajungi in rai!

| FAndrei a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Ai interpretat fix cum ai vrut tu, pentru ca ti-ai facut o imagine despre mine, o imagine rapida fara pic de adevar, pur din imaginatia ta. Cel mai tare sa stii ca m-a durut pe parcursul anilor, si am inteles ca dumnezeu nu exista din cauza ca mi-a murit mama cand eram mic, si ca am fost luat de o mama vitrega, si ca am trait intr-o familie cu certuri si alte lucruri rele. Si ma durea sufletul cand vedeam ca alti copii, Madalin fiind unul din prietenii din copilarie, are o familie buna, stiu asta pentru ca mergeam la el.

| FAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg, ok! Sfatul meu e sa citesti tot, si sa nu vii cu preconceptii, dar daca asta e ceea ce crezi tu, ok, apreciez!

| FAndrei a răspuns (pentru Freya1):

Aici nu e vorba daca incurci sau nu pe cineva, nici de traditii, este vorba de manipularea in masa a oamenilor! De a crede niste lucruri scrise intr-o carte! Si cum oamenii ce se afla la butoanele aceste manipulari se folosesc de acesti oameni in scopuri personale. Tu nu reflectezi la Dumnezeu cand alegi sa faci ceva bine sau rau, ci la propria constiinta. Iar anumite frici pe care religia sau Dumnezeu le introduce in tine, precum ca ai ajunge in Iad, sunt strict manipulari de oameni destepti.
Daca te intrebi cu ce scop, cu scopul de a face bani sau a detine puterea! Tarile sarace sunt cele mai predispuse la asta!

| FAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma pot abtine si am sa iti raspund la ce ai scris:
Cum adica te nasti ateu laughing, cand un copil reuseste sa fie constient si sa gandeasca relativ ok, dupa 5 ani laughing, adica nu alegem sa fim atei, inteleg ce vrei sa zici, poate, ca ateu in sensul ca nu te nasti direct intr-o religie, problema e ca indirect da, pentru ca nu o alegi tu, adica aderi fara sa vrei, iar treaba oricarei religii este sa ti-o inradacineze adanc in creier inca de mic, ca pe viitor, cand incepi sa rationalizezi, religia sa faca parte din tine, propriul ego, si iti va fi foarte greu sa renunti la ea, ba chiar sa crezi ca nu ar putea fi cea reala!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FAndrei):

In primul rand tu nu intelegei conceptul de ateu/ateism, din cate observ.Iti recomand dex/wikipedia si alte art. avizate in acest sens. Spor. Dupa, iti voi raspunde si la intrebari. Daca nu, nu.

| FAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Atéu, -ée [At: MAG. IST. III, 368/18 / V: -eiu / Pl: ~ei, -ee / E: fr athée, lat atheus] 1-2 smf a (Persoană) care neagă existența lui Dumnezeu. 3-4 smf a (Persoană) care neagă existența oricărei divinități. 5-6 smf, a (Persoană) care aderă la ateism (3).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FAndrei):

Ce nu ti-i clar?

| FAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Neaga existenta lui Dumnezeu! scrie clar, o neaga, e un proces mental! a nega, trebuie sa ai constiinta!, nu te nasti cu ateismul!
tie iti e clar? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FAndrei):

Ti-as explica dar pentru aroganta puerila de care dai dovada prin acel "tie iti e clar? laughing" meriti sa ramai asa indobitocit cum esti.Chiar nu imi bat capul cu d-astia ca tine.

| FAndrei a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumineaza-ma atunci, fie-ti mila, ca sunt un dobitoc

| AndreiWeisz a răspuns:

Nu pot sa zic credincios neaparat, nu prea am treaba cu biserica mult, dar da, cred ca exista Dumnezeu, deci nici ateu nu pot sa zic. Acum ca biserica este o afacere in multe cazuri, e o alta discutie laughing Sincer, din ce am citit la tine, nu prea mi se pare ca e opinie fondata. Ai devenit ateu doar pentru ca "el de ce are si eu nu?", argumentul cu capra vecinului nu prea mi se pare valid. Crede-ma ca vin dintr-o familie la fel de fucked up ca a ta, poate chiar mai rau, dar asta e, nu acuz pe nimeni de nimic. Stau si ma gandesc pentru o secunda ca sunt altii care o duc mult mai rau decat mine si imi dau seama ca de bine sau de rau, sunt norocos. Ca un sfat general in viata, invata sa apreciezi ceea ce ai tu, mult sau putin, nu ce ai fi putut avea daca se intampla nu stiu ce, cum de ala are si eu nu etc. Mentalitatea asta tipic romaneasca cu capra vecinului nu te duce nicaieri, doar te face sa ai frustrari si sa fii invidios pe altul pentru ca mno, se intampla ca ala sa se fi nascut intr-o familie mai bogata probabil. Ala nu e meritul lui, cum nu e nici meritul tau ca te-ai nascut unde te-ai nascut. Meritul tau este ceea ce reusesti sa faci din situatia in care esti, ce realizari ai, ce poti sa zici ca lasi in urma ta. At the end of the day, aia e tot ce conteaza.

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns (pentru FAndrei):

Chiar daca este prietenul tau cel mai bun, totusi, esti invidios pe el, de ce?

| Freya1 a răspuns (pentru FAndrei):

Eu nu investesc in nimic doar cred in Dumnezeu nemanipulata de nimeni.Nu ma nici obligat nimeni nici nu ma fraierit nimeni este alegerea mea cum este si alegerea ta sa nu crezi.Ce pe tine te manipuleaza cineva sa nu crezi? Nu vine asta din gandirea si vointa ta?
Nu sunt o fanatica, nu bag bani in buzunarul popi, nu incerc pe nimeni sa conving ca ceia ce cred eu este credinta corecta, nu am nimic impotriva celor care nu cred....Cu ce sunt manipulata daca am credinta asta de cand ma stiu si asta am simtit sa cred?
Se face prea mult caz pe exista sau nu exista Dumnezeu si nu stiu de ce, ca fiecare crede ce vrea si e liber sa o faca.Sunt ortodocsi,penticostali, catolici, greco catolici, baptisti, musulmani, atei ...asta ne e planeta si omenirea si nu cred ca ar trebui nimeni sa dea lecti la nimeni sau sa ii acuze credinta.Cum nici penticostali sau martori spre exemplu nu trebuie sa iti bage pe gat religia, Iehova si alte alea asa nici atei sa nu ii judece pe alti de ce aleg sa creada.Prosti,destepti,manipulati (ceia ce nu cred ca nu poti sa crezi in ceva fara sa vrei) e alegerea lor,a noastra si e deranjant ca de multe ori ne certam pe temele astea cand avem zeci de mi de alte subiecte de discutie pe care le-am putea dezbate si rezolva de la violenta fizica la discriminare,crime, violuri, saracie, copii needucati, situati precare, depresi etc...

| FAndrei a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Ok.
Nu stiu daca reusesc eu acum sa explic tot sistemul nostru de gandire si de interactionare cu lumea exterioara, chiar daca as face-o, o sa negi sau nu o sa intelegi sau vrei sa intelegi.
Nu am spus ca e prietenul meu cel mai bun, asta tu ai concluzionat, si din nou nu prinzi idea, si o iei pe cararea ta, dar am sa merg cu tine. A fi invidos este ceva pur natural, orice animal e invidios (ofera-i unui caine mai multa atentie decat altuia, sa vezi ce reactie are, cred ca intelegi exemplul). Dar sa zicem ca nu eram invidios, ca imi acceptam soarta, cu toate ca repet, nu e posibil mai ales pentru un copil ce nu e trecut prin viata si abia invata ce e viata, viata mea ar fi fost alta? fii serios?! Nici tu nu crezi ceea ce spui, si nu vrei sa negi existenta lui Dumnezeu, pentru ca este atat de adancita credinta ta, incat chiar si daca ar veni extraterestii pe pamant, ai nega asta!, Dar api sa ma crezi pe mine, un tip oarecare cum probabil tot vezi pe aici, si ai o idee de tipologiile de oameni de pe internet. E irelevant happy
PS iti propun sa citeste "un pamant nou" de eckhart tolle

| FAndrei a răspuns (pentru Freya1):

Dezaprob total ce spui in legatura cu alegerea constienta catre Dumnezeu! Daca erai din Asia, erai crestin ortodoxa? Sau care e procentul Asiaticilor ce aleg aceasta religie?! Daca mic, de ce? Si uite asa functioneaza manipularea, e invizibil, in fine, o sa sune a teoria conspiratiei pentru tine, crezi ce vrei in continuare, dar sa stii ca pe parcursul istoriei, religia a fost cea care a facut multe din ultimele lucruri de care scrii tu.
PS eu personal nu pot lasa un om sa o i-a pe cai gresite, incerc sa imi aduc mesajul despre Dumnezeu si manipulare, nu iti spun sa nu mai crezi, te las pe tine sa iti pui anumite intrebari, decizia iti apartine in continuare, oricum sunt sigur ca pe viitor vei avea o revelatie si vei realiza ca ai gresit cu alegera facuta. O seara faina!

| Lepadatu_Stefan_1980 a răspuns (pentru FAndrei):

Sa inteleg ca tu compari fiinta umana cu un animal?
,, Dar sa zicem ca nu eram invidios, ca imi acceptam soarta, cu toate ca repet, nu e posibil mai ales pentru un copil ce nu e trecut prin viata si abia invata ce e viata". Atunci, varsta de 13-14 ani, atunci cand ai devenit ateu, crezi ca este suficienta ca sa-ti alegi ideologia privind existanta ta?

| FAndrei a răspuns (pentru Lepadatu_Stefan_1980):

Renunt sa iti mai explic, intelegi fix ce vrei, sau o faci intentionat, nu mergem in vreo directie, nu vreau sa ma repet, sa dau alte explicatii pe care nu le intelegi.

| Drimmero a răspuns:

Religia e una,, ce tine de credinta e alta, credinta care trebuie sa fie ceva personal, ceva sufleteste si care nu trebuie sa controleaza viata altuia.
Fiecare e liber sa creada in ce vrea si in cine nu vrea, nimeni nu trebuie sa-i zica lui X ca Dumnezeu nu exista, sau invers, lucrurile se simt, nu trebuiesc impuse!

| Freya1 a răspuns (pentru FAndrei):

Asta m-a deranjat pe mine intotdeauna...
Nu faptul ca altcineva crede in altceva sau nu crede deloc ci genul ala de oameni care spun promt "Gresesti prin ce spui sau crezi.Eu am dreptate si ce cred eu e cel mai corect" nu frate nu are cum sa spuna nimeni nimanui ce e gresit si coresct pentru el...